زنان افغان خواستار حضور در سطوح عالی دستگاه قضایی هستند

به روز شده:  16:28 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391

زنان افغان می گویند حضور آنها در شورای عالی قضا سبب خواهد شد تا از تفسیر قانون به نفع زنان جلو گیری شود

یک نهاد دفاع از حقوق زنان موسوم به شبکه زنان افغان، بار دیگر خواستار حضور زنان در سطح رهبری دستگاه عدلی و قضایی این کشور شد.

اعضای این نهاد می گویند با حضور زنان در رهبری دستگاه عدلی و قضایی به پرونده های مربوط به زنان بهتر رسیدگی خواهد شد.

مسئولان شبکه زنان افغان می گویند رئیس جمهوری افغانستان تعهد کرده است که حضور زنان در دستگاه عدلی و قضایی این کشور بیشتر خواهد شد.

در حال حاضر بیش از صد و هشتاد زن به عنوان قاضی در افغانستان مشغول کار هستند.

اعضای شبکه زنان افغان می گویند صدها مورد خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت شده اما بسیاری از پرونده های مربوط به خشونت علیه زنان، مسکوت مانده و کسی به آنها رسیدگی نکرده است.

فرخنده زهرا نادری عضو مجلس نمایندگان و یکی از اعضای شبکه زنان افغان معتقد است که حضور زنان در رهبری دستگاه عدلی و قضایی، از تعبیر و تفسیر قوانین به نفع مردان جلو گیری خواهد کرد.

او افزود: قانون را همیشه برخلاف زن تفسیر می‌کنند. امروز قانون به اوراق شاعرانه ای تبدیل شده. حتی از اسلام سوء استفاده می‌شود. شما ببینید که امروز زن افغان حتی حق بلند کردن صدای خود را ندارد اما به مرد اجازه داده می‌شود که به زن تجاوز کند و همه در مقابلش سکوت کنند.

محبوبه سراج، رئیس شبکه زنان افغان می گوید در سال‌های گذشته برای جلوگیری از خشونت در برابر زنان کار عملی چندانی انجام نشده است، از این رو آنها خواهان حضور زنان در رده رهبری دادگاه عالی هستند.

زنان افغان در سالهای پس از طالبان همواره تلاش کرده اند حضور خود در عرصه های مختلف اجتماعی را گسترش دهند، آنها چند قبل طوماری را در حمایت از محو خشونت علیه زنان امضا کرده و به رئیس جمهوری این کشور دادند

خانم سراج گفت: از زنان کسی عضو دادگاه عالی نیست. رئیس جمهور با آنکه وعده کرده بود اما به وعده خود عمل نکرد. حالا سه تن از اعضای دادگاه عالی دوره کاری شان به پایان می‌رسد. ما امیدوار هستیم که یک زن به عنوان عضو دادگاه عالی برگزیده شود. در همین حال معاونت دادستانی کل همین حالا به یک زن وعده داده شده است. اگر موفق شویم این کار می‌تواند وضعیت را در دادستانی کل نیز بهتر کند.

انسیه رسولی، رئیس مجمع قضات زنان افغانستان به بی بی سی گفت: وقتی ۱۸۶ زن در سراسر افغانستان مسند قضایی دارند، پس موجودیت یک زن در شورای عالی قضا، منع شرعی و قانونی ندارد و باید حداقل یک زن به این شورا راه پیدا کند. اگر حداقل یک زن عضو دادگاه عالی شود، فکر می‌کنم این پیشنهاد را خواهد کرد که محکمه اختصاصی محو خشونت در افغانستان ایجاد شود و اگر این محکمه ایجاد شود مطمنا اجراآت در مورد این قضایا(پرونده های مربوط به خشونت علیه زنان) سریعتر خواهد شد.

نهاد دفاع از حقوق زنان در حالی خواستار نقش بیشتر زنان در دستگاه عدلی و قضایی شده اند که پیشتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی از افزایش روز افزون انواع خشونت علیه زنان در این کشور خبر داده بود.

"موجودیت یک زن در شورای عالی قضا، منع شرعی و قانونی ندارد و باید حداقل یک زن به این شورا راه پیدا کند. اگر حداقل یک زن عضو دادگاه عالی شود، فکر می‌کنم این پیشنهاد را خواهد کرد که محکمه اختصاصی محو خشونت در افغانستان ایجاد شود و اگر این محکمه ایجاد شود مطمنا اجراآت در مورد این قضایا(پرونده های مربوط به خشونت علیه زنان) سریعتر خواهد شد."

بر اساس آمار ارائه شده در گزارش این کمیسیون، تنها در هشت ماه اول سال جاری خورشیدی چهل مورد تجاوز جسنی، ۵۷ مورد قتل های ناموسی و ۴۵۰۰ مورد خشونت علیه زنان ثبت شده.

نهاد های دفاع از حقوق زنان در افغانستان، فقر، نا امنی، بی سوادی و فرهنگ عدم برخورد جدی با متخلفان قانون را از عوامل عمده افزایش خشونت در برابر زنان می دانند.

افغانستان در سالهای اخیر قانونی تصویب کرد که بر اساس آن خشونت علیه زنان و کودکان جرم پنداشته می شود. اما این قانون هنوز در بسیاری از مناطق افغانستان عملی نمی شود.

در حال حاضر زنان افغانستان در عرصه مختلف سیاسی و اجتماعی حضور دارند، اما شماری از زنان این حضور را ناکافی می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.