حامد کرزی خواستار اشد مجازات برای عاملان قتل کودک هراتی شد

به روز شده:  12:11 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391

خانواده کودک جسد او را به ورزشگاه اصلی شهر بردند و می گویند تا زمانی که عاملان این قتل اعدام نشوند، حاضر نیستند او را به خاک بسپارند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواستار اشد مجازات برای عاملان قتل یک کودک دوازده ساله در هرات شد.

این کودک که از حدود یکماه قبل در گروگان یکی از محافظان پدرش بود، سرانجام کشته شد و جسد او به خانواده اش تحویل داده شد.

این کودک یکی از تاجران هرات بود و یکی از محافظان پدرش به هدف دریافت پول او را گروگان گرفته بود.

ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی در یک تماس تلفنی به بی بی سی فارسی گفت، حامد کرزی با پدر این کودک تلفنی صحبت کرده و به او اطمینان داده است که عدالت در مورد فرزندش اجرا خواهد شد.

به گفته آقای فیضی، حامد کرزی با رئیس دیوان عالی قضا نیز صحبت کرده و از او خواسته است که مطابق قانون افغانستان عاملان قتل این کودک را به اشد مجازات محکوم کند.

پلیس هرات گفته که متهم اصلی با ۹ نفر دیگر که متهم به همکاری با او هستند، بازداشت شده است.

سه تن از کسانی که به اتهام دست داشتن در این آدم ربایی بازداشت شده اند، زن هستند.

مقام های پلیس هرات می گوید که متهمان به جرم خود اعتراف کرده اند.

وابستگان این کودک می گویند که آدم ربایان، بیش از شصت هزار دلار از خانواده این کودک گرفته بودند اما باز هم گروگان خود را آزاد نکردند.

تجمع اعتراضی در ورزشگاه اصلی شهر

محمد قاضی زاده، گزارشگر بی بی سی در هرات می گوید که انتشار خبر کشته شدن این کودک شهر را تکان داده است و ده‌ها تن از اهالی هرات امروز در ورزشگاه اصلی شهر هرات تجمع کرده اند.

معترضانی که در ورزشگاه اصلی شهر هرات تجمع کرده اند، خواستار اعدام عامل یا عاملان اصلی این آدم ربایی و قتل در ملاء عام هستند.

اصیل الدین جامی، معاون والی هرات، صبح روز پنجشنبه با حضور در ورزشگاه اصلی شهر به معترضان گفت که مقام های محلی از دستگاه قضایی خواسته اند تا هرچه زودتر به این پرونده رسیدگی کنند.

آقای جامی خطاب به معترضان گفته بود که مقام های محلی نیز خواستار اعدام متهمان اصلی این پرونده هستند.

او گفت: "من بعد از مشورت با جناب والی صاحب و مسئولان بخش های عدلی و قضایی (اینجا) آمدم که به شما وعده بدهم که روز شنبه کار این دوسیه (پرونده) را تکمیل می کنیم که به اسرع وقت حکم اعدام را برای تطبیق به افرادی خطرناک، جانی نامسلمان و افرادی که امنیت جامعه ما را بر هم می زنند، از رئیس جمهور تقاضا کنیم و این حکم را تطبیق کنیم."

اهالی هرات در سال های گذشته شاهد موارد متعدد آدم ربایی بوده اند.

بیشتر این آدم ربایی ها با هدف دریافت پول بوده است.

محمد قاضی زاده، گزارشگر بی بی سی در هرات می گوید که در ماه‌های اخیر وضعیت نسبت به گذشته بهتر شده و موارد آدم ربایی کاهش یافته است.

اخیرا مسئولان "محکمه شهری" در هرات گفتند که از آغاز سال جاری خورشیدی تا اکنون بیش از ۱۰۰ تن به اتهام آدم ربایی محاکمه شده اند.

به گفته مسئولان محکمه شهری هرات، افرادی که در حین آدم ربایی مرتکب قتل شده اند، به اعدام محکوم شده اند و کسانی که فقط آدم ربایی را در پرونده خود داشته اند، به حبس های بلندمدت و متوسط محکوم شده اند و در حال حاضر در زندان هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.