روزنامه های کابل شنبه ۱۴ دلو

به روز شده:  10:00 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

مصئونیت قضایی سربازان آمریکایی در افغانستان، اعتراض مردم هرات به قتل کودک ربوده شده در این شهر، کمک ۳۰۰ میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به دولت افغانستان، نشست سه جانبه کابل، اسلام آباد، لندن، آینده حقوق بشر در افغانستان و آلودگی هوایی کابل از مهمترین عناوین روزنامه چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان با اشاره به سخنان نامزد وزارت دفاع آمریکا درباره مصئونیت قضایی سربازان آمریکایی در افغانستان نوشته است که آمریکا خواهان مصونیت قضایی برای هر سرباز آمریکایی که در افغانستان بعد از سال ۲۰۰۱۴باقی می ماند، شده است.

این روزنامه افزوده است که افغانستان و آمریکا تاکنون به نتیجه نرسیده اند. رئیس جمهور کرزی نیز بعد از بازگشت از سفر آمریکا اعلام کرد که هر گونه تصمیم در این مورد بستگی به لویه جرگه ( مجلس سنتی افغانستان) دارد.

این روزنامه همچنین از آغاز دور سوم مذاکرات آمریکا و افغانستان بر سر توافق نامه امنیتی خبرداده است.

قتل کودک ربوده شده در ولایت هرات یکی از دیگر موضوعات مهم روزنامه های صبح کابل است.

روزنامه هشت صبح با اختصاص تیتر اول خود، در سرمقاله اش نوشته است که با توجه به گزارشها در یک سال گذشته موارد آدمربایی در شهر هرات افزایش یافته که باعث ایجاد جو بی اعتمادی و وحشت در میان مردم شهر هرات شده است.

این روزنامه افزوده است که هرات می توانست قطب اقتصادی کشور باشد ولی به دلیل مشکلات امنیتی که در این ولایت بروز کرده اکنون نخبگان سیاسی به جای توسعه اقتصادی به کشمکشهای سیاسی مشغولند.

هشت صبح اوضاع شورای ولایتی این ولایت را نیز آشفته توصیف کرده است.

روزنامه افغانستان نیز نوشته است که حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان خواستار اشد مجازات برای قاتلان علی سینا کودک ربوده شده یک تاجر هراتی شده است.

کودکی که چند روز قبل توسط افراد مسلح ربوده شد. اما ربایندگان که خواستار دریافت پول در بدل رهای وی بودند، گروگان شان را کشتند.

روزنامه خدمتگار نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا را که قرار است از فردا در لندن شروع شود، مهم دیده است.

این روزنامه نوشته است که رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا درباره موضوعات مهم امنیتی و دیگر مسایل مربوط به افغانستان مذاکره خواهند کرد.

آینده حقوق بشر در افغانسان از دیگر موضوعات مهم روزنامه های کابل می باشد.

روزنامه افغانستان با استناد به گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر، درباره آینده حقوق بشر در افغانستان نوشته است که بررسی وضعیت حقوق بشر بدون بررسی عملکرد طالبان و دولت غیر ممکن است.

عملکرد، ظرفیت و تلاشهای حکومت برای رعایت حقوق بشری شهروندان با چالش جدی روبرو است.

روزنامه سخن جدید، کمک ۳۰۰ میلیون دلاری بانک توسعه آسیای به افغانستان را مهم دیده و در مطلب اصلی خود به آن پرداخته است.

این روزنامه نوشته است که این کمک بلاعوض برای بخش های انرژی، حمل و نقل و مدیریت منابع آبی در این کشور هزینه خواهد شد.

روزنامه محور، آلودگی هوای کابل را جدی گرفته و به نقل از گزارش بانک توسعه آسیایی نوشته است که آلودگی هوا در این شهر سالانه جان ۲ هزار و ۲۰۰ نفر را می گیرد.

روزنامه های کابل شنبه ۱۴ دلو

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.