هشدار مجدد کرزی در مورد گفت‌وگو با طالبان

به روز شده:  15:57 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر هشدار داده است که تلاشهای پراکنده داخلی و خارجی برای گفت و گو با شورشیان ممکن است روند صلح را از مسیر اصلی اش منحرف کند. آقای کرزی در مقاله ای که برای کلیک سایت پشتوی بی بی سی نوشته، بر اتحاد گروه های افغان تاکید کرده است.

کلیک متن کامل مقاله آقای کرزی

حامد کرزی در آستانه سفرش به لندن، از گروه ها و جریان مختلف سیاسی در افغانستان خواسته است از تلاشهای پراکنده برای تامین صلح خود داری کنند.

آقای کرزی گفته است تنها مرجعی که می تواند گفت وگو های صلح را دنبال کند، شورای عالی صلح است و هر تلاش دیگری از سوی گروه های افغانی و یا هم متحدان خارجی افغان، ممکن است روند صلح را از مسیر اصلی و طبیعی اش منحرف کند.

آقای کرزی در این مقاله نوشته است: " همانگونه که سقوط آخرین دولت کمونیستی و ورود مجاهدین به کابل، سبب آرامش و آزادی واقعی مردم ما نشد، به همین ترتیب اگر روند صلح کنونی مان به خوبی مدیریت نشود، می تواند سبب ضعیف تر شدن ما و پیدا شدن مشکلات تازه برای مان شود. اگر جنگ را خارجی ها به ما تحمیل کردند، ابتکار صلح باید در دستان خودمان باشد. در غیر آن نتیجه ای که ملت منتظرش است، هیچگاه به دست نخواهد آمد."

آقای کرزی نوشته است که او برای دسترسی به صلح در سخت ترین شرایط طالبان را "برادر" خطاب کرده است تا تلاش های صلح واقعی متوقف نشود. در بخش دیگر از نوشته آقای کرزی آمده است: " اگر همه افغانها متحدانه عمل نکنند در حقیقت به یازده سال گذشته برگشته ایم و خدا می داند که خارجی ها در فضای مبهم ایجاد شده چه اهدافی را تعقیب خواهند کرد و ما برای چند سال دیگر قربانی آنها خواهیم شد؟

این چندمین باری است که آقای کرزی بر ادامه تلاشهای صلح تنها از مجری شورای عالی صلح تاکید می کند.

هرچند آقای کرزی در هیچ کدام از اظهارات خود مشخص نکرده است که منظورش از "تلاشهای پراکنده صلح" کدام تلاشها است. اما ظاهرات انتقاد های او پس نشست پاریس شدت گرفت.

در نشست پاریس شماری از چهره های اپوزیسیون، دولت از جمله نمایندگانی از جبهه ملی، ائتلاف ملی، حزب حق و عدالت و شماری از نمایندگان جامعه مدنی با نمایندگانی از طالبان که از دفتر قطر آمده بودند و همچنین نمایندگانی از حزب اسلامی، دیدار کردند.

هر چند این نشست، دیداری برای تبادل نظر گروه های افغانی خوانده شد و تصمیمی در آن گرفته نشد.

این نشست به میزبانی بنیاد پژوهشی استراتژیک فرانسه با همکاری دولت این کشور در ماه دسامبر ۲۰۱۲ برگزار شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.