اعتصاب عمومی در اعتراض به قتل یک کودک در هرات

به روز شده:  13:51 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

شماری زیادی از مردم در ولایت غربی هرات در تجمع اعتراضی در برابر ساختمان این ولایت، خواهان اعدام علنی عاملان قتل کودک هشت ساله شدند.

اصناف و کسبه کاران در هرات دست به اعتصاب عمومی زده و بازار بسته است.

علی سینا نوروزی، کودک هشت ساله، کم ‌تر از یک ماه پیش توسط یک گروه آدم ربا، به منظور دریافت پول ربوده شد و بعدا به قتل رسید.

یکی از محافظان پدر علی سینا نیز به عنوان متهم اصلی این آدم ربایی و قتل، بازداشت شده است.

انتشار خبر مرگ علی سینا، اعتراض‌های گسترده مردم هرات را در ولایت غربی هرات به دنبال داشته است.

معترضان با حمل تصاویر علی سینا، شعار های "الله اکبر" سر داده اند و خواهان "حکم اعدام" قاتلان او در ملاء عام شده اند.

محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید در میان معترضانی که روز شنبه ۱۴ دلو/بهمن در برابر ساختمان دفتر والی تجمع کرده بودند، پدر علی سینا، جمعی از تاجران و نماینده‌های مردم در مجلس افغانستان نیز حضور داشتند.

روز پنجشنبه، ۱۲ دلو/بهمن، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در واکنش به قتل علی سینا از دستگاه عدلی و قضایی افغانستان خواست تا مطابق قانون افغانستان عاملان قتل این کودک را به اشد مجازات محکوم کند.

پدر علی سینا گفته است که تا زمانی که قاتل فرزندش در محضر عام اعدام نشود، آرام نخواهد گرفت.

آقای نوروزی همچنین افزوده است: "از جناب رئیس جمهور باز هم تقاضا می‌کنم که هر چه سریع حکم اعدام علنی قاتلان در ملاء عام را صادر نماید."

پدر علی سینا به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که تاکنون از اقدامات مراجع دولتی در رسیدگی به پرونده قتل فرزندش، نسبت به اجرای عدالت خوشبین است و از آنان می‌خواهد قاتل کودکش را هرچه زودتر مجازات کنند.

پلیس هرات می گوید آنان 9 نفر را به ظن دست داشتن در پرونده آدم ربایی و قتل علی سینا، بازداشت کرده اند.

مقام‌های محلی در هرات در دیدار با نماینده‌های معترضان گفته‌اند که نهاد‌های عدلی و قضایی به این پرونده رسیدگی خواهند کرد.

پدر علی سینا قبلا هشدار داده بود که در صورتی که ربایندگان در ملاعام اعدام نشوند، جسد پسرش را دفن نخواهد کرد.

دفتر کمسیون مستقل حقوق بشر در هرات نیز با پخش اعلامیه‌ای خواستار اجرای فوری دستور رئیس جمهوری در مورد مجازات عاملان این قتل شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.