امیدواری افغانستان به برگزاری کنفرانس علمای دینی در کابل

به روز شده:  17:56 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

وزارت امور خارجه افغانستان می گوید که مقام های این کشور با پاکستان برای برگزاری کنفرانس اسلامی درحال مذاکره است.

قرار بود این کنفرانس که محور اصلی آن "محکومیت حملات انتحاری و خشونت در برابر غیرنظامیان" است هفته پیش در کابل برگزار شود.

جانان موسی‎زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه ۱۵ دلو/بهمن در یک نشست خبری در کابل گفت که آنان با وجودی که تاکنون دلایل قانع کننده ای در مورد برگزار نشدن این کنفرانس در اختیار ندارند اما هنوز با آمدگی کامل چشم به راه برگزاری نشست علمای دینی افغانستان و پاکستان در کابل هستند.

آقای موسی زی می گوید که علمای دینی افغانستان و پاکستان در این کنفرانس مشخصا "خشونت در برابر غیرنظامیان و حملات انتحاری" را تقبیح خواهد کرد.

وزرای خارجه افغانستان و پاکستان دو ماه پیش در نشستی در اسلام آباد روی برگزاری کنفرانس مشترک علمای دینی افغانستان و پاکستان، توافق کردند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می افزاید: "این که چرا این کنفرانس تا هنوز برگزار نشده، ما هم تاکنون پاسخ و توضیح قانع کننده ای به دست نیاورده ایم. به همین دلیل امیدواریم این کنفرانس میان علمای افغانستان و پاکستان در کابل برگزار شود.

آقای موسی زی برگزاری کنفرانس علمای دینی پاکستان و افغانستان را برای برقراری صلح و آرامش در افغانستان مفید می داند.

با این حال ناظران تلاش ها جهت برگزاری کنفرانس های اسلامی و دینی و برجسته سازی نقش علما در گفتوگو های صلح را تلاش تازه ای برای قانع ساختن مخالفان مسلح به کنار گذاشتن اسلحه و دست کشیدن از جنگ ارزیابی می کنند.

برخی از تحلیلگران افغان می گویند که نسبت به فرایند مثبت کنفرانس اسلامی میان افغانستان و پاکستان خوشبین هستند به شرط اینکه علمای برجسته ای در این کنفرانس شرکت کنند.

محمد اسلم جوادی استاد دانشگاه ابن سینا در کابل، می گوید در صورتی که علمای معتبر و صاحب مرجعیت گردهم بیایند و مبانی توجیهی حملات انتحاری و خشونت را محکوم کنند، این کنفرانس گامی به جلو خواهد بود.

آقای جوادی می گوید که طالبان و دیگر گروه های مخالف مسلح برای انجام حملات انتحاری و خشونت از یک سری از "توجیهات شرعی و مذهبی" استفاده می کنند که باید این توجیهات محکوم شود.

دولت افغانستان تا کنون تلاشهای زیادی را به خرج داده اما این تلاش ها تاکنون نتوانسته گروه های شورشی را به ترک جنگ متقاعد کند.

طالبان پیوسته مخالفت شان را با حکومت رییس جمهور کرزی، حضور نیروهای بین المللی در افغانستان و قانون اساسی این کشور تبارز داده و دولت افغانستان را یک”نظام نا مشروع و دست نشانده“ خوانده اند.

ادریس رحمانی کارشناس روابط بین المللی افغانستان در صحبتی با بی بی سی اما در مورد نتایج مثبت برگزاری کنفرانسی با اشتراک علمای دینی افغانستان و پاکستان تردید دارد.

آقای رحمانی می گوید که گفت‌وگو میان علمای دو کشور می تواند افکار مخالفان مسلح را در سطوح پایین تر متاثر سازد اما به نظر او این نوع نشست ها طرز تفکر رهبری نیروهای مخالف مسلح دولت افغانستان را نمی تواند تغییر دهد.

پیش از این برخی از علمای دینی از جمله مفتی عربستان سعودی انجام حملات انتحاری را محکوم کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.