روزنامه های کابل یکشنبه ۱۵ دلو

به روز شده:  10:17 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

نشست سه جانبه سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا، اعتصاب عمومی در شهر هرات در اعتراض به آدم ربایی و قتل یک کودک، حکم جلب پرتو نادری نویسنده و شاعر افغان از سوی دادستانی کل، از مهم ترین عناوین خبری و تحلیلی روزنامه های امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به حضور نظامیان پاکستانی در نشست سه جانبه کابل، اسلام آباد در لندن اشاره کرده و نوشته است که نظامیان پاکستانی می‌خواهند این پیام را به افغان ها پیام بدهند که موضع حکومت و ارتش آن کشور در قبال افغانستان یکی است.

این روزنامه نوشته است که بریتانیا تلاش می‌کند که یک سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و پاکستان امضا شود. اما متلاشی شدن شبکه های حمایتی طالبان در پاکستان و دست کشیدن سازمان استخباران نظامی پاکستان از حمایت طالبان از پیش شرط های لازمی برای امضای این پیمان است.

این روزنامه افزوده است که لندن باید برای عملی شدن این پیش شرط ها به نظامیان پاکستانی فشار آورد.

روزنامه سخن جدید نیز در سرمقاله خود به نشست سه جانبه لندن، کابل و اسلام آباد اشاره کرده و گفته است که این سفر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، حساسیت و انگیزه های خاص خود را دارد.

این روزنامه نوشته است که نگرانی کرزی و جناح حکومت در دو مولفه؛ داشتن جایگاه محوری در روند گفتگوهای صلح و حفظ قدرت در چوکات تیم حاکم به خصوص در انتخابات ریاست جمهوری خلاصه می‌شود.

در سرمقاله این روزنامه آمده است که می‌توان انتظار داشت که این نشست در راستای تفاهم جریانی باشد که ظاهرا طرفدار تعامل بیشتر با نیروهای مخالف مسلح هستند.

روزنامه افغانستان اعتصاب عمومی در اعتراض به قتل یک کودک در هرات را مهم دیده و در مطلب اصلی خود به آن پرداخته است.

این روزنامه نوشته است که شمار زیادی از مردم در ولایت غربی هرات در تجمع اعتراضی در برابر ساختمان این ولایت خواهان اعدام علنی عاملان قتل کودک هشت ساله شدند.

روزنامه های دیگر کابل نیز به این موضوع پرداخته و نشست مطبوعاتی اتحادیه صنعتکاران افغانستان را پوشش داده اند.

این اتحادیه اعلام کرده است که اگر قاتلان این کودک محاکمه نشوند، آنان فعالیت های اقتصادی شان را تعطیل خواهند کرد.

حکم جلب پرتو نادری نویسنده و شاعر شناخته شده افغان از سوی دادستانی‌کل، از دیگر موضوعاتی است که روزنامه های صبح کابل به آن پرداخته اند.

هشت صبح می نویسد که حکم جلب پرتو نادری یکی از نویسندگان و شاعران افغانستان به دلیل نوشتن مقاله ای زیر عنوان "چه کسی رییس جمهور آینده را انتخاب می کند" از سوی دادستانی کل افغانستان صادر شده است.

در گزارش روزنامه هشت صبح آمده است که این مقاله هفت ماه پیش، پس از اظهارات داوود علی نجفی وزیر کنونی ترانسپورت و هوانوردی و رییس پیشین دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات نوشته شده بود.

اظهاراتی که آقای نجفی در آن گفته بود که او حامد کرزی را رئیس جمهور کرد و الا داکتر عبدالله برنده انتخابات بود.

روزنامه هشت صبح نوشته است که این مساله باید به اساس قانون رسانه ها، از طریق کمیسیون رسیدگی به تخطی های رسانه ای بررسی شود و صدور حکم جلب از سوی دادستانی کل برای آقای نادری، غیرقانونی است.

روزنامه خدمتگار نیز به آغاز تلاش های حکومت برای تنظیم منابع آبی در افغانستان اشاره کرده و از آغاز ساخت هژده شبکه آبیاری در ولایات ننگرهار، بلخ و لغمان خبر داده است.

روزنامه های کابل یکشنبه ۱۵ دلو

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.