جنجال برسر حکم جلب یک نویسنده افغان

به روز شده:  16:07 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

پرتو نادری می گوید، صدور حکم جلب او از سوی دادستانی‌کل غیرقانونی است

اخیرا صدور حکم جلب دادستانی برای پرتو نادری از نویسندگان و شاعران شناخته شده افغان، در شبکه های اجتماعی و رسانه های این کشور بازتاب گسترده ای داشته است.

شماری از کاربران فیسبوک، در حمایت از آقای نادری عکس او را به عنوان عکس پروفایل خود برگزیده اند.

آقای نادری می‌گوید که از سوی دادستانی کل افغانستان احضار شده اما او این جلب را غیرقانونی دانسته و برای پاسخگویی به دادستانی حاضر نشده است.

آقای نادری به دلیل شکایت داوودعلی نجفی، وزیر ترانسپورت/ حمل و نقل افغانستان، به دادستانی فراخوانده شده است.

پرتو نادری، در ماه اسد/ مرداد سال جاری در روزنامه ماندگار مطلبی را زیر عنوان "رییس جمهور آینده افغانستان را چه کسی انتخاب خواهد کرد؟" نوشته بود.

او در این نوشته اش از داوود نجفی نقل کرده است که: من (داوودعلی نجفی) حامد کرزی را رئیس جمهوری افغانستان کردم.

"هیچ تضمینی نیست که اگر من به دادستانی بروم، دوباره برگردم... پیش از این نیز چندین خبرنگار به همین شیوه بازداشت شدند و دست کم پانزده تا بیست روز در توقیف ماندند."

داوودعلی نجفی قبل از اینکه وزیر حمل و نقل شود، رئیس دارالانشا/ دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات بود.

دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم کشیده شد اما به دلیل عدم شرکت دکتر عبدالله رقیب آقای کرزی، دور دوم انتخابات برگزار نشد.

پرتو نادری به بی بی سی گفت که او مقاله اش را در مورد اظهارات آقای نجفی براساس سندی نوشته است که به گفته او از ریاست جمهوری افغانستان به بیرون درز کرده بود.

آقای نادری می‌گوید که او در نوشته اش به این گفتۀ آقای نجفی که گفته بود (من حامد کرزی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری کردم) پرداخته و به این باور است که این گفته های آقای نجفی انتخابات را زیر سوال برده و جرم است.

به گفته آقای نادری، حدود ۵ ماه بعد از انتشار این مقاله در روزنامه ماندگار، به تاریخ دهم دلو/بهمن، حکم جلبی را از سوی دادستانی کل به دست آورده که بر اساس شکایت داوود علی نجفی به خاطر آنچه که توهین به وی خوانده شده، صادر شده است.

اما آقای نادری می‌گوید که او برای پاسخگویی به دادستانی حاضر نشده است.

داوودعلی نجفی وزیر ترانسپورت افغانستان، از پرتو نادری به دادستانی کل شکایت کرده است

آقای نادری در پاسخ به سوال زینب محمدی گزارشگر بی یی سی در کابل گفته است: "هیچ تضمینی نیست که اگر من به دادستانی بروم، دوباره برگردم... پیش از این نیز چندین خبرنگار به همین شیوه بازداشت شدند و دست کم پانزده تا بیست روز در توقیف ماندند."

او مدعی است که این اقدام (صدور حکم جلب دادستانی) یک تهدید برای خاموش کردن او است، زیرا او در این اواخر نوشته هایی در مورد فساد اداری، تجاوز بر کودکان، ناامنی ها و سیاست نادرست حکومت در مقابل غاصبان زمین نوشته است.

در همین حال صابر فهیم، از مسئولان نهاد مدافع رسانه‌ها موسوم به "نی" نیز تاکید می کند که این اقدام دادستانی کل افغانستان، غیرقانونی است.

آقای فهیم می‌گوید که بر اساس قانون، شکایت از رسانه ها و مطالبی که در رسانه ها منتشر می شود، "ابتدا از سوی کمیسیون نظارت بر تخطی رسانه ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود کدام مورد جرمی، قضیه به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شود."

"پرتو نادری به بی بی سی گفت که او مقاله اش در مورد اظهارات آقای نجفی براساس سندی نوشته است که به گفته او از ریاست جمهوری افغانستان به بیرون درز کرده بود."

صابر فهیم افزود که نهادهای مدنی و حمایت کنندگان حقوق خبرنگاران، اعتراضات خود را در ارتباط به صدور حکم جلب آقای نادری ابراز داشته اند.

او افزود که پیش از این نیز دادستانی‌کل، بارها روزنامه نگاران افغان را به شکل غیرقانونی بازداشت کرده که بعد از اعمال فشار نهادهای مدنی دوباره آزاد شده اند.

وی به این باور است که هنوز هم در دولت کسانی هستند که با آزادی بیان و دموکراسی مشکل دارند و با یافتن فرصت های کوچک دست به آزار و اذیت روزنامه نگاران می زنند.

تلاش بی‌بی‌سی برای تماس با مسئولان دادستانی کل در این مورد، تا کنون نتیجه نداده و پس از تماس با دادستانی، نظر آنها در مورد اظهارات آقای نادری منتشر خواهد شد.

اما مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ گفتند حاضر نیستند در این مورد با رسانه ها صحبت کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.