گوشت خشک شده، عامل عمده سرطان‌ در افغانستان

به روز شده:  15:11 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

در سطح جهانی آلودگی بیش از حد هوا، مصرف تنباکو، غذای ناسالم، نداشتن فعالیت‌های فزیکی و کاربرد سلاح‌های بیولوژیکی، شیمیایی و هسته‌ای در جنگ از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری است

شماری از پزشکان افغان گفته اند که استفاده از گوشت خشک شده از عوامل اصلی بیماری سرطان در افغانستان است.

آنها روز ۱۶ دلو/بهمن به مناسبت روز جهانی مبارزه با بیماری سرطان به بی‎بی‌سی گفتند که شمار زیادی از کسانی که در افغانستان به سرطان مبتلا می‎شوند، از گوشت خشک شده استفاده می‎کنند.

در سطح جهانی آلودگی بیش از حد هوا، مصرف تنباکو، غذای ناسالم، نداشتن فعالیت‌های فزیکی و اثرات ناشی از سلاح‌های بیولوژیکی، شیمیایی و هسته‌ای در جنگ، از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری است.

اما در افغانستان که در ۳۰ سال گذشته شاهد جنگ های زیادی بوده است، هیچ کدام از این عوامل، دلیل عمده ابتلا به بیماری سرطان نیست. بلکه به اعتقاد متخصصان بیماری سرطان، در افغانستان استفاده بیش ازحد از گوشت خشک شده است که بیشتر افراد را به سرطان مبتلا کرده است.

در افغانستان خانواده هایی که استطاعت مالی خوبی دارند، در فصل پائیز، گوسفند چاق را می کشند و گوشت آنرا نمک‌سود می کنند.

این گوشت را تا فصل زمستان در فضای سرد نگهمیدارند تا کاملا خشک شود و آنگاه در زمستان آن را مصرف می کنند. در افغانستان به این گوشت، (لاندی یا قدید) نیز می گویند.

مسئولان وزارت بهداشت در افغانستان می‌گویند که آمار دقیقی از افراد مبتلا به امراض سرطانی در افغانستان وجود ندارد، اما مراجعه بیماران این امراض به بیمارستان‌ها چشمگیر است.

محمدشفیق فقیرزی، جراح بیماری‌های سرطانی در بیمارستان دولتی علی‌آباد می‌گوید که ماهانه پانزده تا بیست بیمار سرطانی به این بیمارستان مراجعه می‌کند.

عبدالله همت بهیر، متخصص جراحی سرطان در یک بیمارستان خصوصی در کابل می‌گوید که از هر ده بیماری که به بیمارستان او برای تشخیص بیماری سرطان مراجعه می‌کنند، شش نفر آنها مبتلا به این بیماری‌ هستند.

او می‌گوید که استفاده از گوشت خشک شده از عوامل اصلی این بیماری در افغانستان است.

با وجود این که این بیماری در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی کابل تشخیص می‌شود، اما تا اکنون بیمارستان خاصی برای تشخیص و مداوای این بیماری در افغانستان وجود ندارد.

امام نظر، از ساکنان ولایت تخار در شمال افغانستان، چندی پیش برادرش را که مبتلا به سرطان بود، از دست داده است.

او می‌گوید: "بیماری برادرم را در کابل سل (توبرکلوز) تشخیص کردند، مصرف دارو نتیجه نداد، او را به پیشاور پاکستان بردیم در آنجا نیز سل تشخیص کردند. وضعیتش بدتر شد و او را به اسلام‌آباد پاکستان بردیم. در آنجا تشخیص کردند که او مبتلا به سرطان است."

امام‌نظر می‌گوید که بیماری برادرش بسیار پیش رفته بود و هنگام بازگشت به افغانستان جان داده است.

اکنون کمیته‌ای موسوم به "گروه کاری امراض سرطانی" در کابل ایجاد شده تا در مورد راه‌های جلوگیری از ابتلا به سرطان تحقیق کنند.

این کمیته متشکل از نمایندگان وزارت صحت/بهداشت افغانستان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتحادیه مبارزه با سرطان، سازمان بهداشت جهانی و آکادمی علوم افغانستان است.

استفاده از تکنولوژی اتمی یکی از روش‌های مدرن مداوای سرطان است.

شیرین‌آقا ظریف، رئیس دانشگاه پزشکی کابل می‌گوید که آژانس جهانی انرژی اتمی وعده داده که دولت افغانستان را در ساختن یک مرکز تشخیص بیماری سرطان همکاری کند و اکنون شماری از متخصصان جهت آموزش برای کار در این مرکز به خارج اعزام شده اند.

او امیدوار است که این مرکز تا پایان سال ۲۰۱۴ در بیمارستان علی‌آباد کابل فعال شود.

بر اساس آخرین بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی که در سال ۲۰۰۸ انجام شده، نزدیک به هشت میلیون نفر به دلیل ابتلا به سرطان جان داده اند. بیشتر این افراد به سرطان شش، معده، کبد، سینه و گردن مبتلا بودند.

سازمان بهداشت جهانی پیشبینی کرده که در سال ۲۰۳۰ آمار مرگ ناشی از سرطان در جهان به بیش از ۱۳ میلیون نفر خواهد رسید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.