'افزایش همکاری مردم در کشف فعالیت‎های تروریستی در افغانستان'

به روز شده:  13:37 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

صدیق صدیقی: در هر ۲۴ ساعت ما به کمک مردم بیش از پنج تا ده حادثه را خنثی می‌کنیم

مقام‌های امنیتی افغانستان گفته‌اند که با افزایش ارتباط مردم با نیروهای امنیتی، روزانه پنج تا ده مورد از جرایم تروریستی و جنایی با همکاری آنها خنثی می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور به بی‌بی‌سی فارسی گفت که در پی همکاری و اطلاع‌رسانی مردم، بخشی از بمبگذاری‌های کناری جاده‌ای خنثی می‌شود.

بمبگذاری کنار جاده‌ای یکی از تاکتیک‌های معمول و پرتلفات گروه‌های شورشی و از جمله طالبان است. این نوع بمبگذاری عامل تلفات شمار زیادی از تلفات نیروهای بین المللی، افغان و غیرنظامیان دانسته می‌شود.

آقای صدیقی گفت: "مین‌های کنار جاده‌ای که توسط طالبان کارگذاری می‌شود، باعث شهادت افراد بی‌گناه بخصوص در ولسوالی‌ها و روستاها می‌شود. در این مورد (خنثی‌سازی این مین‌ها) مردم فوق‌العاده همکاری می‌کنند."

او افزود: "در هر ۲۴ ساعت ما به کمک مردم بیش از پنج تا ده حادثه را خنثی می‌کنیم."

صدیق صدیقی با شمردن مثال‌هایی از همکاری مردم با نیروهای امنیتی، گفت که بازداشت یک بمبگذار در غزنی و خنثی کردن بمبی که این بمبگذار در مقابل ورودی یک مدرسه در شهر غزنی کار گذاشته بود و همچنین مردی که در قندوز از قصد پسرش برای انجام حمله انتحاری خبر داد، نتیجه این همکاری‌ها بوده است.

سخنگوی وزارت داخله همچنین گفت که همکاری مردم عمدتا از طریق تماس آنها با شماره تلفن ۱۱۹ تحقق یافته است.

آنگونه که ژنرال همایون عینی رئیس پلیس ۱۱۹ گفت، "اولین مرجعی که خبر می‌شود که طالبان آمده و قصد خرابکاری و جنایت را دارند، پلیس ۱۱۹ است. بعد پلیس ۱۱۹ به اداره‌های دیگر پلیس اطلاع می‌دهد."

آقای عینی افزود که در شش سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ بمب کنار کنار جاده‌ای به همکاری مردم کشف و خنثی شده است.

به گفته او، دانش‌آموزان، ریش سفیدان، مغازه‌داران و افراد عادی از کسانی هستند که به شماره ۱۱۹ زنگ می‌زنند و در مورد فعالیت افراد مشکوک اطلاع می‌دهند.

"اولین مرجعی که خبر می‌شود که طالبان آمده و قصد خرابکاری و جنایت را دارند، پلیس ۱۱۹ است"

یک شهروند کابلی گفت: "پلیس ۱۱۹ بخش فعال وزارت داخله است. اگر قضیه‌ای بوده و کسی به این شماره تماس گرفته و مشکلش تا حدی رفع شده است."

اما کسانی هم هستند که می‌گویند اصلا از موجودیت واحد پلیس ۱۱۹ و شماره تلفن آن اطلاع ندارند.

یک خانم در کابل به بی‌بی‌سی گفت: "این ناشی از ضعف اطلاع‌رسانی است. همین حالا من خودم شماره فوری پلیس را نمی‌دانم."

با این حال، برخی ناظران به این باور هستند که هنوز همکاری مردم با پلیس در زمینه کشف و خنثی‌سازی از فعالیت‌های جنایی و تروریستی هنوز خیلی رضایت بخش نیست.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت دخله هم می‌پذیرد که همکاری مردم در حد کنونی کافی نیست. او تاکید کرد که "ما خواهان همکاری بیشتر و بنیادی مردم هستیم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.