روزنامه‌های کابل دوشنبه ۱۶ بهمن

به روز شده:  08:10 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

مقاله حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در وبسایت بی‌بی‌سی، نگرانی‌ها از نزدیک شدن زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان و گفتگو با طالبان از مهم‌ترین موضوع‌های مطالب تحلیلی روزنامه‌های امروز کابل است.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله خود با اشاره به مقاله آقای کرزی در کلیک وبسایت بی‌بی‌سی نوشته است که آقای کرزی برخی از کشورها را عامل ادامه جنگ خوانده، اما از ضعف‌های حکومت خود چیزی ننوشته است.

نویسنده ۸صبح افزوده که واقعیت این است که در ده سال گذشته حکومت و نخبگان سیاسی کشور در ساختن دولتی کارآمد، عاری از فساد مالی و اداری و مبتکر ناکام ماندند.

اما روزنامه انصاف به این یادداشت حامد کرزی به گونه دیگر پرداخته است.

این روزنامه نوشته است که رییس‌جمهوری به صورت واقع‌بینانه واقعیت‌های تلخ یک دهه اخیر را به تمامی، ناشی از اشتباه‌ها و سودجویی‌های راهبردی خارجی‌ها دانسته است.

انصاف به روند صلح در افغانستان نیز اشاره و تاکید کرده است که باید این روند ملی باشد، اما اکنون بسیاری از اقوام و طیف‌های اجتماعی افغانستان خود را در روند شامل نمی‌بینند.

روزنامه سخن جدید نیز در تحلیلی زیر عنوان "میز مذاکره یا میدان بزکشی" با بررسی روند صلح نوشته است که صلح اکنون مهره اصلی میدان رقابت کشورها، احزاب سیاسی و حکومت شده و اختلاف‌ها در مورد آن رو به افزایش است.

نگرانی از آینده افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی، یکی دیگر از موضوع‌هایی است که شماری از روزنامه‌های کابل آنها را بررسی کرده‌اند.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود زیر عنوان "فرصت‌هایی که از دست می‌رود"، نوشته که زمان به سوی ۲۰۱۴ به سرعت در حال گذر است.

این روزنامه نوشته که حکومت افغانستان فرصت‌ها را در دوازده سال گذشته از دست داده است و هر آنچه اکنون در حوزه اصلی اقتصاد، سیاست و امنیت به دست آمده، شکننده و گذرا است.

وحدت افزوده است که حکومت برای آینده افغانستان به فرم‌سازی سیاسی از طریق امضای توافقنامه‌ها مشغول است، اما کارکردهای حکومت در دوازده سال گذشته نشان داده که نمی‌توان به نتایج این توافقنامه‌ها چندان دلخوش کرد.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود با اشاره به افزایش نقش کشورهای منطقه در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی تاکید کرده است که افغانستان فردا تقریبا همه کارهایش را باید از نو شروع کند.

چراغ افزوده است: کارهایی که باید برای آینده افغانستان انجام داد، هم با حضور آمریکایی‌ها و هم بی‌حضور آنها دشوار است؛ البته با این تفاوت اساسی که، به تعبیر نویسنده، بی‌حضور آمریکایی‌ها افغانستان نظم طبیعی‌تری خواهد یافت.

نشست سه‌جانبه سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا از دیگر موضوع‌هایی است که از چند روز پیش سرخط خبرها و مطالب تحلیلی روزنامه‌هاست.

نشست رهبران این کشورها امروز، دوشنبه ۱۶ دلو/بهمن کلیک در لندن برگزار می‌شود. بررسی شیوه‌های تامین و حفظ امنیت در منطقه مرزی افغانستان و پاکستان و جلوگیری از آغاز دوباره فعالیت طالبان پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان محورهای اصلی این مذاکرات است.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله شماره امروز خود طرح موضوع پیمان استراتژیک میان افغانستان و پاکستان در این نشست را بررسی کرده و نوشته است که پاکستان در قبال مسایل افغانستان همواره اهداف "مغرضانه" داشته است.

به باور نویسنده خدمتگار، افغانستان بهتر است با کشورهای منطقه پیمان امنیتی امضا کند تا براساس آن این کشورها به صورت مشترک بتوانند از یکدیگر حمایت کنند. این روزنامه از روسیه، چین و ترکیه به عنوان کشورهایی نام برده است که می‌توانند شامل این پیمان شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.