پاکستان کالاهای متوقف شده بازرگانان افغان را آزاد کرد

به روز شده:  15:07 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

از نزدیک به سه ماه پیش سه هزار و ۷۰۰ کانتینر کالای بازرگانان افغان در پاکستان متوقف بود

مقام‌های افغان گفته‎اند که عمل متقابل آنها باعث شده که پاکستان پس از سه ماه هزاران کانتینر کالاهای بازرگانان افغان را آزاد کند. در این مدت حدود سه هزار و هفتصد کانتینر کالای افغانها در پاکستان متوقف بود.

بازرگانان گفته اند که از نزدیک به سه ماه پیش سه هزار و ۷۰۰ کانتینر کالای بازرگانان افغان در پاکستان متوقف بود و روز سه شنبه، ۱۷ دلو/بهمن این بازرگانان اجازه یافتند که کالاهای خود را به افغانستان منتقل کنند.

وحیدالله غازی‌خیل، سخنگوی وزارت تجارت وصنایع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اخیرا حکومت افغانستان هم دست به عمل متقابل زد و حدود ۶۰۰ کانتینر کالاهای پاکستانی‌ها را در دو سوی گذرگاه تورخم متوقف کرد.

دولت افغانستان نیز حالا کالاهای بازرگانان پاکستانی را آزاد کرده است.

ناظران می‎گویند که گفتگوهای اخیر رئیسان جمهوری دو کشور در لندن هم در آزاد شدن کالاهای بازرگانان افغان در پاکستان بی اثر نبوده است.

سخنگوی وزارت تجارت گفت که انتقال کالاهای بازرگانان افغان از پاکستان عملاً آغاز شده، اما مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته اند که برخی مشکلات دیگر و از جمله بالا رفتن هزینه انتقال، باعث کندی روند انتقال کالاها شده است.

خان‎جان الکوزی، معاون رئیس اتاق تجارت وصنایع گفت بیشتر این کانتینرها حاوی مواد خوراکی است و توقف طولانی آنها باعث فاسد شدن بخشی از این مواد شده است.

آقای الکوزی ‌افزود: "از ده سال به این سو و با آمدن نیروهای ناتو، همسایه‌های افغانستان حساسیت پیدا کردند و برای ما مشکل ترانزیتی ایجاد می‌کنند. آنها به بهانه‌های مختلف اموال ما را متوقف می‌کنند."

گفته می‌شود که گفتگوهای اخیر رئیسان جمهوری دو کشور در لندن هم در آزاد شدن کالاهای بازرگانان افغان در پاکستان بی اثر نبوده است

افزون بر پاکستان، ایران نیز گاهی برای بازرگانان افغان در قسمت حمل و نقل اموال مشکل ایجاد کرده است.

آقای غازی‎خیل گفت که افغانستان در تلاش است تا برای کاهش مشکلات مرتبط با همسایه‎هایش، راه‌های متعددی را برای ترانزیت کالا به افغانستان جستجو کند تا در صورت مسدود شدن یکی از آنها از راه دیگری به عنوان جایگزین استفاده کند.

بر اساس اطلاعات اتاق تجارت و صنایع افغانستان، روزانه حدود دوصد کانتینر کالای بازرگانان افغان به پاکستان صادر می‎شود و از پنجاه تا صد کانتینر کالای بازرگانان پاکستانی به افغانستان و یا از راه این کشور به آسیای میانه منتقل می‎شود.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‎گویند که مشکلات ترانزیتی دامنگیر بازرگانان هر دو کشور است و باید دولت‎های هر دو کشور برای برداشتن این مشکلات به صورت مشترک اقدام کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.