روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۷ دلو

به روز شده:  08:15 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

نتایج نشست سران پاکستان، افغانستان و بریتانیا در لندن، حضور ناتو پس از ۲۰۱۴ در افغانستان و نشست علمای دین در کابل از مهم‌ترین موضوع‌های مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله خود با اشاره به پایان نشست لندن نوشته است که توافق افغانستان و پاکستان بر ادامه همکاری‌ها و گفتگوها "بی‌سابقه نیست"، اما چیزی که می‌تواند ضمانت اجرایی توافقات اعلام شده و اعلام ناشده نشست لندن باشد، تلاش‌های بریتانیا است.

۸صبح افزوده که بریتانیا باید به نظامیان پاکستانی فشار بیاورد تا شبکه‌های حمایتی طالبان را در داخل این کشور نابود کنند و آی‌اس‌آی را از دخالت در امور افغانستان بازدارند که با تحقق این دو مورد همکاری پایدار میان افغانستان و پاکستان عملی می‌شود.

روزنامه وحدت نیز به بررسی پایان نشست لندن پرداخته و نوشته که از قبل مشخص بود که پاکستان و افغانستان از سال گذشته برنامه مخفی را در مورد گفتگوهای صلح روی دست داشتند.

این روزنامه نوشته که پاکستان از گفتگوهای صلح به عنوان یک راهکار برای پاسخ دادن به فشارهای جهانی و امتیازگیری استفاده می‌کند و حکومت افغانستان نیز در تلاش است که گروه‌های نزدیک به مواضع رئیس جمهوری و حکومت را وارد روند صلح کند.

وحدت تاکید کرده که نشست لندن باید بتواند اعتماد ملی و حمایت جریان‌های سیاسی داخلی را به دست آورد، در غیر آن شکست این نشست "حتمی" است.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود اظهارات اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد آنچه که "دخالت‌" خارجیان در روند صلح خوانده شده را بررسی کرده است.

خدمتگار نوشته که رئیس جمهوری دخالت خارجیان را خطرناک‎تر از فعالیت های گروه طالبان دانسته و این موضوع به باور نویسنده، پیش از این نیز ثابت شده است.

به اعتقاد نویسنده خدمتگار، دست‌های خارجی سال‌ها در افغانستان عامل جنگ و بی‌ثباتی بوده است.

روزنامه سخن جدید سخنان اخیر وزیر دفاع امریکا لئون پانه‌تا در مورد ادامه حضور ناتو پس از ۲۰۱۴ در افغانستان را بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته که ناتو قصد ندارد افغانستان را ترک کند، در حالی که سران ناتو پیش از این بارها گفته بودند که افغانستان را ترک خواهند کرد. سخن جدید این موضوع را از دلایل اصلی به نتیجه نرسیدن روند صلح در افغانستان می‌داند.

به نظر نویسنده سخن جدید، مسلم است که غرب اهداف خود را بدون توجه به خواسته‌های افغانستان تعقیب می‌کند.

روزنامه انصاف با اشاره به تلاشها برای برگزاری نشست علمای دینی در کابل نوشته که این نشست نمی‌تواند آن قدر موثر باشد که دولت افغانستان می‌خواهد.

قرار است این نشست با اشتراک علمای پاکستان و افغانستان برگزار شود. تقبیح خشونت در برابر غیرنظامیان و حملات انتحاری، موضوع اصلی این نشست خواهد بود.

انصاف نوشته که این نشست می‌تواند برای کوتاه مدت مانع پیوستن افراد جدید به صف نیروهای مخالف مسلح شود، اما نمی‌تواند مانع نبرد مخالفان مسلح شود.

نویسنده انصاف به این باور است که نیروهای طالبان به گونه یی "شستشوی مغزی" شده‌اند که حتی تصور رخنه در ذهنیت آنها هم بسیار بعید است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.