واکنش افغانها به نشست سه‌جانبه لندن

به روز شده:  11:09 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

رهبران افغانستان و پاکستان گفته‌اند که تلاش خواهند کرد ظرف شش ماه آینده به توافق صلح در افغانستان دست پیدا کنند.

پایان سومین نشست سه‌جانبه سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن، با واکنش‌های متفاوت گروه‌های سیاسی و مردم افغانستان مواجه شده است.

حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان و آصف‌علی زرداری همتای پاکستانی‌اش کلیک گفته‌اند که تلاش خواهند کرد ظرف شش ماه آینده به توافق صلح در افغانستان دست پیدا کنند.

حزب حق و عدالت با حمایت از این نشست ابراز امیدواری کرده که این نشست منجر به بهبود و استحکام روابط دوستانه بین افغانستان و پاکستان و تقویت صلح در کشور شود و تعهد عملی هر سه جانب به ویژه پاکستان را در مورد صلح به دنبال داشته باشد.

این حزب در اعلامیه‌ای تاکید کرده که هر نوع تلاش برای حذف دولت افغانستان از مدیریت روند گفتگوهای صلح به تضعیف حاکمیت ملی افغانستان منجر می‌شود.

حزب حق و عدالت با اشاره به "خطر" آزادی زندانیان طالبان از زندان‌های پاکستان و رفتن آنها به مناطق نامشخص، تاکید کرده که این زندانیان باید به افغانستان منتقل شوند و در ساختار شورای عالی صلح با مدیریت دولت افغانستان کار کنند.

ائتلاف ملی یکی از گروه‌های اصلی اپوزیسیون دولت از نشست لندن استقبال محتاطانه کرده و نسبت به "صداقت" پاکستان در قبال مصالحه در افغانستان ابراز شک و تردید کرده است.

فضل‌الرحمن اوریا، از سخنگویان این ائتلاف به بی‌بی‌سی گفت: "ما از هر نوع تلاش برای صلح قدردانی می‌کنیم ولی چالش عمده‌ای که در نشست لندن وجود دارد، این است حامد کرزی و اسلام‌آباد در این زمینه صادق نیستند."

شاه‌حسین مرتضوی، سردبیر روزنامه ۸ صبح گفت که نشست سه‌جانبه لندن امیدواری به دست‌یابی به توافق صلح در افغاسنتان را افزایش داده است.

انیل، یک دانشجو در دانشگاه بلخ در شمال افغانستان می‌گوید که پاکستان همواره به دنبال منافع خود بوده است و تا زمانی که منافع این کشور تامین می‌شود به توافقات متعهد است، ولی بعد روی تمامی تعهدهایش پا می‌گذارد.

محمدظاهر عادل، ساکن مزار شریف نیز می‌گوید پاکستان به وعده‌های خود در قبال صلح عمل نکرده و این روند باعث بی‌اعتمادی مردم افغانستان شده است.

اما عبد الغفار از ولایت غور در مرکز افغانستان ابراز امیدواری کرد که مذاکرات لندن نتیجه مثبتی در پی داشته باشد و اینکه دیگر پاکستان به دنبال "بدبختی در افغانستان" نباشد بلکه در پی تامین صلح باشد.

نعیم از جلال‌آباد در شرق افغانستان گفت که نشست لندن در راستای "تخریب" مذاکرات طالبان و آمریکا است. به گفته او، نقش پاکستان در این نشست‌ها کمرنگ بود و اکنون بریتانیا می‌خواهد که دوباره به پاکستان نقش برجسته‌تری بدهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.