مجوز کشتن آمریکایی ها در حمله هواپیماهای بدون سرنشین فاش شد

به روز شده:  02:27 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما میزان حملات هواپیماهای بدون سرنشین کشور به اهدافی در پاکستان، یمن و آفریقا افزایش یافته است.

در سندی حقوقی متعلق به وزارت دادگستری آمریکا که به بیرون درز کرده، کشتن شهروندان آمریکایی به وسیله‌ی هواپیماهای بدون سرنشین توجیه قانونی شده است.

بر اساس سندی که شبکه‌ خبری ان بی سی به دست آورده، در صورتی که یک شهروند آمریکا از رهبران و یا متحدان القاعده باشد صدور دستور قتل او به دست مقامات آمریکایی توجیه قانونی دارد.

بر این اساس اگر این شهروند یا شهروندان آمریکایی «تهدیدی فوری» به شمار آیند و بازداشت آن‌ها شدنی نباشد می توان آنها را در حملات هواپیماهای بدون سرنشین هدف قرار داد.

حملات هواپیماهای آمریکایی بدون سرنشین علیه اهدافی در کشورهایی مانند یمن و پاکستان مناقشه برانگیز شده است.

ایالات متحده آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما حملات هواپیمای بدون سرنشین خود را افزایش داده تا صدها مظنون به عضویت یا همکاری با القاعده را بکشد.

استدلال دولت برای این‌ عملیات "دفاع از خود" بر اساس قوانین بین الملل بوده است.

منتقدان این‌گونه عملیات می‌گویند کشتن با هواپیمای بدون سرنشین در حکم اعدام بدون محاکمه است و به مرگ بسیاری از غیرنظامی‌ها می‌انجامد.

چارچوب قانونی

گزارش شانزده صفحه‌ای وزارت دادگستری که توسط شبکه ان بی سی منتشر شده تاریخ ندارد و جزییات بیشتری را از توجیه قانونی استفاده از هواپیمای بدون سرنشین در خارج از منطقه‌ جنگی به دست می‌دهد.

بنابراین یادداشت نقض حاکمیت ملی هر کشوری که به حضور افراد مظنون به فعالیت های تروریستی رضایت می‌دهد یا اراده یا توان مقابله با تهدید آنان را ندارد مجاز است.

بر اساس این گزارش تا زمانی که موارد زیر رعایت شود کشتن شهروند آمریکا ناقض قانون اساسی کشور محسوب نمی شود:

در صورتی که یک مقام بلندپایه و مطلع آمریکا به این نتیجه برسد که این شهروند تهدید فوری یک حمله مرگبار علیه آمریکاست.

در صورتی که بازداشت شهروند مزبور عملی نباشد و شرایط تا زمانی که امکان بازداشت فراهم شود تحت نظر باشد.

انجام عملیات با قانون اصول جنگ سازگار باشد.

تعریف «تهدید فوری» در این یادداشت سیال و فراگیر است.

در این گزارش آمده لازم نیست شواهدی از برنامه ریزی فرد برای حمله به آمریکا فراهم شود و همین‌که او به طور کل درگیر توطئه علیه آمریکا باشد کافی است.

"سند قابل توجه"

در سند وزارت دادگستری آمریکا آمده دادگاه ها حق بازبینی عملیات انجام شده علیه فرد و یا کنترل آنها را ندارد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ای سی ال یو) اعلام کرد این دستورالعمل "سندی قابل توجه" است.

جمیل جعفر، معاون حقوقی مدیر اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در وبلاگ خود نوشت این یادداشت «هم بی‌احتیاطی حکومت در ادعای اصلی‌اش هم ضعف آن را در دفاع» از سیاست کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین فاش می کند.

آقای جعفر گفته این اختیار عمل گسترده تا جایی پیش می رود که نه حتی به تهدید به معنای متعارف فوری نیازی می بیند؛ نه لازم است شخص مورد هدف قرار گرفته قبلاً سابقه جرم و جنایت داشته باشد؛ نه لزومی به مطلع کردن او از اتهاماتش وجود دارد و نه مهم است که جایی در منطقه جنگی سکونت داشته باشد".

انور العولقی، شهروند آمریکا که در ایالت نیومکزیکو به دنیا آمده بود در سپتامبر سال ۲۰۱۱ در یمن به وسیله هواپیمای بدون سرنشین کشته شد.

سمیرخان فرد دیگری که به شهروندی آمریکا در آمده بود و در یک وب سایت ایدئولوژی القاعده را تبلیغ می‌کرد نیز در همان حمله موشکی جان خود را از دست داد.

عبدالرحمن، فرزند شانزده ساله العولقی، که در کلورادو به دنیا آمده بود یک ماه بعد کشته شد.

دولت اوباما برای انتشار اطلاعات بیشتری درخصوص حملات با هواپیماهای بدون سرنشین از سوی کنگره تحت فشار بوده است.

ماه گذشته، سازمان ملل تحقیقاتی را درباره‌ی تأثیر این نوع حملات بر روی غیرنظامی‌ها آغاز کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.