هشدار وزیر تجارت نسبت به کاهش صادرات افغانستان

به روز شده:  11:34 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

احدی: دولت برای افزایش تولیدات داخلی و صادرات، تلاش‌هایی را روی دست گرفته است

وزیر تجارت و صنایع افغانستان هشدار داده است که اگر تفاوت میان صادرات و واردات این کشور کم نشود، پس از کاهش کمک های خارجی، اقتصاد کشور با مشکلات رو به رو می‎شود.

انوارالحق احدی روز چهارشنبه، ۱۸ دلو/بهمن در مراسم آغاز به کار اتحادیه صادرکنندگان افغان گفت که دولت برای افزایش تولیدات داخلی و صادرات، تلاش‌هایی را روی دست گرفته است.

حاجی حسن، رئیس این اتحادیه گفت که صادرکنندگان برای افزایش تولیدات داخلی با مشکلات زیادی و از جمله نبود قوانین حمایتی، نیروی برق و زمین برای ایجاد شهرک‌های صنعتی رو به رو هستند.

میوه خشک و تازه، قالین، گیاهان طبی، سنگ‌های قیمتی و صنایع دستی از مهم‌ترین اقلام صادراتی افغانستان است.

هر چند در چند سال نخست پس از سقوط حاکمیت طالبان صادرات افغانستان در حال افزایش بوده، اما از چهار پیش به این سو صادرات این کشور رو به کاهش بوده است.

افغانستان در سال ۱۳۹۰ به ارزش بیش از شش میلیاد دلار واردات داشته، اما صادرات آن تنها حدود چهارصد میلیون دلار بوده است.

حالا بازرگانان افغانستان تلاشهایی را روی دست گرفته اند تا تفاوت میان صادرات و واردات را کم کنند و یکی از اقدامات در این راستا تشکیل اتحادیه صادرکنندگان است.

قالین از اقلام عمده صادراتی افغانستان است

محمدقربان حقجو رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که افغانستان بین سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰ حدود سه و نیم میلیارد دلار صادارت و حدود ۳۳ میلیارد دلار واردات داشته است.

آقای حقجو در مراسم اعلام تشکیل اتحادیه صادرکنندگان گفت: "درصدی بالانس تجارت افغانستان فوق‎العاده منفی بوده که قابل نگرانی است."

او می‌گوید که نزدیک به شصت درصد صادرات افغانستان به پاکستان، ۱۷ درصد به هند، شش درصد به روسیه و بقیه صادرات به ترتیب به ایران، امارات متحده عربی، فنلاند، آمریکا، آلمان و سایر کشورها بوده است.

اما رئیس اتاق تجارت و صنایع گفت که در حال حاضر همه تولیدات افغانستان به گونه خام صادر می‌شود که این موضوع سبب شده که محصولات داخلی به ارزش کمتری صادر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.