روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۸ دلو

به روز شده:  12:41 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

نشست سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن همچنان موضوع اصلی مطالب تحلیلی و سرمقاله های روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این نشست با حضور حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا برگزار شد. رئیسان جمهوری افغانستان و پاکستان تاکید کردند که تلاش می کنند تا شش ماه آینده به توافق صلح در افغانستان کلیک دست یابند.

۸صبح نوشته زمانی که برای دستیابی به صلح در افغانستان در نشست لندن تعیین شده، "با واقعیت سازگار نیست". نویسنده تاکید کرده که آقای کرزی باید توضیح دهد که منظور از اظهار این مطلب که تلاش‌های صلح در شش ماه آینده به نتیجه می‎رسد، چیست.

روزنامه افزوده که هنوز موضع طالبان در قبال گفتگوهای صلح تغییر نکرده و همچنان بر موضع خود مبنی بر به رسمیت نشناختن دولت و عدم مذاکره با آن تاکید دارند. ۸صبح پرسیده که آیا در این شش ماه موضع طالبان تغییر می‌کند و پاکستان پایگاه‌های این گروه را می‌بندد.

سرمقاله‌نویس ۸صبح در ادامه این احتمال را مطرح کرده که ممکن است پاکستان یک گروه "انشعابی" طالبان را به میز مذاکره بکشاند و این کار را "همکاری با تلاش‌های صلح در افغانستان" بنامد. به نظر روزنامه این کار سودی ندارد.

نویسنده ۸صبح با این تحلیل تاکید کرده که اگر بریتانیا عملی شدن تعهد پاکستانی‌ها در قبال تامین صلح در افغانستان را "تضمین" نکرده باشد، توافقات نشست لندن "هیچ سودی ندارد". نویسنده افزوده که آقای کرزی پس از بازگشت به کشور، باید این مسایل را به مردم توضیح دهد.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته که مهلت شش ماهه برای رسیدن به توافقات صلح در افغانستان در راستای "منافع سیاسی پاکستان" تعیین شده و این کشور می‌خواهد تا فرارسیدن سال ۲۰۱۴، زمان بخرد و از دیدگاه نهایی آمریکا در قبال مساله افغانستان هم آگاه شود.

به نظر وحدت، شش ماه آینده فرصت مناسبی برای پاکستان است تا بتواند با توجه به شرایط منطقه‌، گفتگوهای صلح افغانستان را "مدیریت" کند و آن را "شکل دهد". روزنامه افزوده که وضعیت بین‎المللی و داخلی افغانستان طوری است که حکومت این کشور باید به شرایط پاکستان تن دهد.

نویسنده وحدت توضیح داده که شرایط بین‎المللی افغانستان را مجبور می‎کند که روند صلح را در قالبی که پاکستان طراحی کرده بپذیرد، شگاف بین حکومت و اپوزیسیون افغانستان و همچنین مخالفت حکومت با برخی از نشست‎های مرتبط با صلح هم موضع پاکستان را تقویت کرده است.

اما شماری از روزنامه‌ها و از جمله سرنوشت و خدمتگار با اشاره به تاکید هر سه کشور به دستیابی به صلح در افغانستان تا شش ماه آینده، نوشته‌اند که امیدواری و احتمال رسیدن به مصالحه با شورشیان در افغانستان افزایش یافته است.

سرمقاله‌نویس خدمتگار نقش پاکستان در روند صلح را موثر دانسته و نوشته است که این کشور آن گونه که در اجلاس لندن وعدۀ همکاری داد، در نشست‌های مشابه در گذشته، موضع مشخصی نداشته است.

نویسنده خدمتگار موضع تازه پاکستان در نشست لندن را "انعطاف" پاکستانی‎ها در مورد مصالحه در افغانستان دانسته است. روزنامه افزوده که به نتیجه رسیدن این رویکرد پاکستان وابسته به اقدامات عملی این کشور است.

سرنوشت معتقد است همین که در نشست لندن بر رسیدن به توافق صلح تا شش ماه آینده تاکید شد، خود پیشرفتی در راستای تامین صلح در افغانستان شمرده می‌شود. نویسنده تاکید کرده که حالا برای عملی شدن تعهدهایی که در این اجلاس اعلام شد، تلاش شود.

به نظر سرنوشت، در اجلاس لندن این مساله بسیار اهمیت داشت که "تصمیم‌گیرندگان اصلی" دولت پاکستان حضور داشتند. اشاره روزنامه به حضور مقام‌های نظامی و غیرنظامی این کشور در نشست لندن است.

سرنوشت افزوده که در این اجلاس از آزادی زندانیان طالبان استقبال و بر آزادی بقیه زندانیان طالبان تاکید شد. به نظر روزنامه این پیشرفت مهمی در راستای صلح است. به نظر روزنامه، آزادی زندانیان گروه طالبان هم می‌تواند به دستیابی به صلح کمک کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.