بازداشت چهار نفر از سازماندهان حمله به ساختمان ریاست ترافیک کابل

به روز شده:  13:01 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391
ساختمان ریاست ترافیک کابل

در حمله به مقر پلیس ترافیک کابل، پنج مهاجم مسلح شرکت داشتند که همه پس از هشت ساعت درگیری با نیروهای افغان، کشته شدند.

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان از بازداشت چهارنفر به اتهام سازماندهی و تدارک حمله به ساختمان ریاست ترافیک کابل خبر داده اند. مسئولان در این اداره می افزایند که طراحی این حمله از ظرفیت گروه طالبان بالا است و در عقب آن دستگاه‌های کلان تروریستی و جاسوسی قرار دارد.

اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید که سازماندهان و تدارک دهندگان این حمله همه باشنده‌های ولایت میدان وردک اند و این حمله را با برنامه ریزی ماهرانه انجام داده اند.

شفیق الله طاهری، معاون سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان می افزاید که طراحی حمله به ریاست ترافیک کابل "نتیجه کار و پلان/برنامه (بر یک گروه ناپیدا به نام طالب، طالب مدرسه و عالم دین نمی تواند باشد، مگر این که در عقب این گونه طراحی‌ها دستان کارکشته ترین افراد استخباراتی و حکام تروریست نباشد."

وی می افزاید که در سازمان دهی حمله به ساختمان ریاست ترافیک کابل، حمله کننده ها وظایف را با "پختگی" بین یکدیگر تقسیم کرده بودند.

حملۀ گروهی مخالفان مسلح دولت به مقر کلیک ریاست ترافیک کابل دو هفته پیش، بامداد دوشنبه ۲ دلو/بهمن آغاز و پس از هشت ساعت درگیری میان جنگجویان و نیروهای امنیتی افغان با کشته شدن ۳ مامور پلیس و پنج مهاجم پایان یافت.

گروه طالبان مسوولیت این رویداد را برعهده گرفته است.

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان همچنان در مورد اعضای یک گروه ۶ نفری مهاجمان جزییات ارایه کرد که دو روز پیش در مرکز شهر کابل بازداشت شده بودند.

این افراد طبق اطلاعات اداره امنیت ملی، قصد انجام یک سری حملات در نقاط نظامی و ملکی شهر کابل را داشتند که به همراه مقداری اسلحه و جنگ افزار سبک و سنگین بازداشت شدند.

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید که مهاجمان انتحاری و مخالفان مسلح دولت در جریان ماه های اخیر در انجام حملات و عملیات های خود تغییر آورده اند و در جابجایی ابزار جنگی و ساخت جلیقه های انتحاری از شیوه های متفاوتی استفاده می کنند.

مسئولان در این اداره می‌گویند که آنان اخیرا بیش از ۱۲۰۰ کیلوگرم مواد منفجر ناشده را در ولایت پروان کشف کرده اند که در خریطه های پلاستیکی پودر لباس شویی کارگذاری شده بود.

مقام‌های امنیتی افغانستان باور دارند که همزمان با تسریع تلاش ها به هدف گفت‌وگو با مخالفان مسلح و برگزاری نشست‌های بین المللی، مخالفان مسلح نیز وضعیت را با انجام حملات انتحاری به نفع خود مختل می سازند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.