افغانستان ماهواره به فضا پرتاب می‌کند

به روز شده:  11:37 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2013 - 20 بهمن 1391

وزارت مخابرات افغانستان

وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده است که به منظور تامین ارتباطات داخلی و بین المللی اولین ماهواره اش را به فضا پر تاب می کند.

امیرزی سنگین وزیر مخابرات افغانستان به بی بی سی گفت:" قرار است این ماهواره توسط یک شرکت بین المللی به فضا پرتاب شود که هزینه آن بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار خواهد بود."

او افزود که کابینه افغانستان این طرح وزارت مخابرات را تصویب کرده است.

به گفته آقای سنگین، سه شرکت بین المللی از جمله یوتل ست، سوپریم ست و یک شرکت دیگر پیشنهاد خود را برای پرتاب این ماهواره به دولت افغانستان ارائه کرده‌اند.

وزیر مخابرات افغانستان موقعیت این ماهواره را ۵۰ درجه شرقی اعلام کرد و گفت: "دولت در نظر دارد که فرکانس و موقعیت مربوط به دولت افغانستان و سرمایه گذاری توسط شرکت برنده انجام شود."

او گفت که پرتاب این ماهواره می تواند به تامین ارتباطات مخابراتی و رسانه‌ای کمک کند و علاوه بر آن در کنار فیبر نوری، این ماهواره در ایجاد ارتباط میان ولسوالی‌ها و پایتخت افغانستان استفاده می شود.

ارائه خدمات اینترنتی نیز از دیگر موارد استفاده این ماهواره ذکر شده است.

قبلا دولت افغانستان اعلام کرده بود که این ماهواره ارتباط افغانستان با جهان را بهبود می‌بخشد و هزینه پخش تلویزیون ها و رادیوها را کاهش می دهد.

در افغانستان نزدیک به ۲۰ میلیون نفر تلفن همراه دارند.

شبکه های مخابراتی در این کشور اغلب خصوصی هستند و تعداد کاربران اینترنت هم هر روز بیشتر می شود.

افغانستان پیشرفت چشمگیری در حوزه ارتباطات در یک دهه گذشته داشته و تعداد کانال‌های تلویزیونی این کشور به بیش از ۶۰ کانال و تعداد ایستگاه‌های رادیویی به ۱۶۰ ایستگاه رسیده است.

مالیاتی که دولت افغانستان سالانه از شرکت های مخابراتی می گیرد یکی از مهم ترین منابع درآمدهای داخلی است.

در حال حاضر شرکت های مخابراتی خصوصی سعی می کنند تا با ارائه خدمات اینترنتی ارزان‌تر، با هم رقابت کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.