ایساف گزارش سازمان ملل در مورد تلفات کودکان در افغانستان را رد کرد

به روز شده:  15:08 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2013 - 20 بهمن 1391

کمتیه نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل می گوید، در چهارسال گذشته، ۱۱۰ کودک در افغانستان کشته و ۷۰ کودک دیگر زخمی شده اند

نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی ( ایساف)، گزارش کمیته نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل درباره افزایش تلفات کودکان افغان در حملات هوایی را، رد کرد.

کمیته نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل متحد، در هشتم فوریه با انتشار گزارشی اعلام کرد که در چهارسال گذشته صدها کودک افغان در اثر حملات هوایی نیروهای ناتو در افغانستان کشته شده اند.

در این گزارش آمده که میان سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ رقم تلفات کودکان در نتیجه حملات هوایی نیروهای ناتو در افغانستان دو برابر شد و تنها در سال ۲۰۱۱ ۱۱۰ کودک کشته و ۶۸ تن دیگر زخمی شدند.

اما ایساف این گزارش را رد کرده و با انتشار اعلامیه ای گفته است که مرگ کودکان در سال ۲۰۱۲ چهل درصد نسبت به سالهای قبل کاهش یافته است.

در اعلامیه ایساف همچنین آمده است که تلفات غیر نظامیان در کل، در سال ۲۰۱۲ در مقایسه به سال ۲۰۱۱ حدود ۴۹ درصد کاهش یافته است.

ایساف با استناد به گزارش دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل در افغانستان - یوناما - نوشته است که بر اساس این گزارش، عامل شمار زیادی از تلفات غیر نظامیان، نیروهای مخالف دولت افغانستان بوده اند.

ایساف تصریح کرده که ۸۴% افراد غیر نظامی در افغانستان، توسط نیروهای شورشی کشته شده اند و ایساف و نیروهای امنیتی افغان، تنها مسئول مرگ ۸% از تلفات غیر نظامیان در این کشور دانسته شده است.

اما گزارش اخیر کمیته نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل، نشان می دهد که بیشتر کودکان افغان در چهار سال گذشته در اثر حملات هوایی، کشته شده اند.

این کمیته سازمان ملل در پایان این گزارش از آمریکا خواسته است از انجام عملیات نظامی بیش از حد، خود داری کند یا هم در هنگام عملیات بویژه حملات هوایی، تدابیر پیشگیرانه را در نظر بگیرند.

اما ایساف می گوید که نیروهای ناتو و افغان همواره قبل از هر عملیاتی، بررسی های دقیق و فنی را انجام می دهد تا به غیرنظامیان آسیبی نرسد.

کمیته نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل متحد، پس از سال ۲۰۰۸ میلادی تاثیر سیاست های آمریکا بر کودکان در افغانستان بررسی کرده است.

این نهاد هر چهار سال گزارشی را در این مورد منتشر می کند.

دربهار سال ۲۰۱۱ نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور کودکان و جنگ، در گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل گفته بود که تعداد کودکانی که در عملیات هوایی نیروهای طرفدار دولت در افغانستان جان خود را از دست می دهند، نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.