سخنگوی کرزی گزارش سازمان ملل در باره تلفات کودکان را تایید کرد

به روز شده:  15:01 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

ایمل فیضی: این یک واقعیت تلخ است که در جنگ علیه تروریسم زنان، پیرمردان و کودکان افغانستان قربانی شده‎اند

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گزارش اخیر سازمان ملل مبنی بر کشتار کودکان درعملیات‎های نیروهای بین المللی در افغانستان را تایید کرد.

کمیته نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل متحد، در هشتم فوریه با انتشار گزارشی اعلام کرد که در چهار سال گذشته صدها کودک افغان در اثر حملات هوایی نیروهای ناتو در افغانستان کشته شده‎اند.

اما آیساف این گزارش را کلیک رد کرده و با انتشار اعلامیه‎ای گفته که مرگ کودکان در سال ۲۰۱۲ چهل درصد نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است.

آقای فیضی روز شنبه، ۲۱ دلو/بهمن در اعلامیه نوشت: "این یک واقعیت تلخ است که در جنگ علیه تروریسم زنان، پیرمردان و کودکان افغانستان قربانی شده‎اند."

او تاکید کرد که دولت افغانستان صریحاً و بارها از متحدان بین المللی خود خواسته که به هر شیوه ممکن از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.

آقای فیضی افزوده که کشتار غیرنظامیان باعث ایجاد فاصله میان دولت و مردم افغانستان می شود و این امر تقویت تروریسم را هم در پی دارد.

سخنگوی حامد کرزی با اشاره سخنان رئیس جمهور کرزی که گفته تروریسم در روستاهای افغانستان نیست، تاکید کرده که اگر نیروهای بین المللی می خواهند افغانستان و منطقه را از شر تروریسم نجات دهند، باید "به خاستگاه ها، سیستم حمایتی، مراکز تجهیز و تمویل تروریستان" توجه کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.