روزنامه های کابل: شنبه، ۲۱ دلو

به روز شده:  10:16 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

فساد اداری و مالی در افغانستان و اظهارات حامد کرزی در نشست سران سازمان همکاری های اسلامی در مصر، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در کلیک گزارشی نوشته که افغانها در یک سال گذشته ۳.۹ میلیارد دلار رشوه پرداخته اند. این میزان دوبرابر عواید داخلی افغانستان و یک چهارم کمک‎های تعهد شده جامعه جهانی در کنفرانس توکیوی ژاپن به افغانستان است.

۸صبح نوشته که فساد در افغانستان به "فرهنگ" تبدیل شده است. به باور روزنامه، وقتی مردم چهار میلیارد دلار رشوه پرداخته باشند و ۸۰ درصد ماموران دولت براساس "روابط" به کار گمارده شده باشند، هیچ تردیدی نمی‌ماند که فساد به "فرهنگ عمومی" تبدیل شده است.

به نظر نویسنده، وقتی یک مامور عادی دولت می‌بیند که مقام‌های بلندپایه خیلی زود صاحب ساختمان‌های چندطبقه و خانه‌های مجلل می‌شوند و کسی بازپرسی نمی‌کند، به این نتیجه می‌رسند که آنها هم برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی خود باید "رشوه بگیرند".

روزنامه افزوده که مناسبات و روابط "فسادآلود" در دستگاه حاکم حتی کارمندان اخلاق مدار را هم فاسد می‌کند.

۸صبح مدعی است که امروزه کارمندان فاسد به عنوان افراد موفق و زیرک تقدیر و مخالفان فساد "تحقیر" می‌شوند. به نوشته ۸صبح، پست‌های دولتی حتی "فروخته می‌شود.

۸صبح آلوده شدن بخش آموزش و پرورش را "تکان‌دهنده" دانسته و افزوده که تکان دهنده‌تر از همه این است که "هیچ برنامه‌ای" برای مبارزه با فساد اداری و مالی وجود ندارد، ولی با وجود این، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در هر نشستی وعده می‌دهد که با فساد مبارزه می‌کند.

ماندگار نوشته که از آمار سازمان ملل در مورد فساد در افغانستان باید به عنوان "فاجعه" باید یاد کرد. به نظر روزنامه، فساد مانند "موریانه" به جان نظام افغانستان افتاده است که می‌تواند تمام شریان‌های جامعه را "ببندد". نویسنده افزوده که این امر راه تحول و تکامل را به روی جامعه می‌بندد.

سرمقاله‌نویس ماندگار افزوده که در گزارش این سازمان به روشنی نشان داده شده که معضل فساد در کشور در سال‌های گذشته به گونه "سرسام‌آوری رشد" داشته است. نویسنده معتقد است که تلاش‌های دولت در چند سال گذشته برای ریشه‌کنی فساد "جنبه نمایشی" داشته و به هدف "کمرنگ جلوه دادن" فساد بوده است.

نویسنده ماندگار در ادامه تحلیل خود نوشته که فساد ریشه در عوامل مشخصی در درون دستگاه دولت دارد و هنوز اراده و برنامه مشخصی برای مبارزه قاطع با آن وجود ندارد. به نظر نویسنده، نهادهای مسئول مبارزه با فساد به صورت "موازی" فعالیت دارند و نمی‌توانند فساد را ریشه‌کن کنند.

روزنامه خدمتگار نوشته که گزارش سازمان ملل به دلیل این که در همکاری نزدیک با نهادهای دولتی افغانستان تهیه شده، معتبر است. نویسنده با لحن طعنه‌آمیزی افزوده چهار میلیارد دلار کمک سالیانه جهانی که در نظر است پس از این در اختیار مردم افغانستان قرار گیرد، تنها می‌تواند پول رشوه به ماموران دولت را تامین کند.

سرمقاله‌نویس خدمتگار افزوده در صورتی که جدا با فساد مبارزه نشود و اصلاحات لازم اعمال نشود، فساد نظام افغانستان را با چالش مواجه می‌کند و حتی بعید نیست که پس از سال ۲۰۱۴ مردم را به "حاکمیت طالبان" متمایل کند. نویسنده تاکید کرده که برای ریشه‌کنی فساد باید مبارزه گسترده و مدنی آغاز شود.

شماری از روزنامه‌ها اظهارات حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در دوازدهمین نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی در مصر را بررسی کرده‌اند.

روزنامه دولتی انیس متن کامل سخنرانی آقای کرزی را چاپ کرده که در آن از علمای اسلام خواسته که در مبارزه با افراط‌گرایی سهم بگیرند.

آقای کرزی تاکید کرده که علمای مسلمان باید شیخ عبدالعزیز مفتی اعظم عربستان سعودی را الگو قرار دهند که در عید قربان گذشته حملات انتحاری را حرام اعلام کرد.

به نوشته انیس، رئیس جمهوری افغانستان افراطیت را "جدی‌ترین نگرانی" کشورش و بزرگ‌ترین چالش در برابر کشورهای منطقه دانسته است. آقای کرزی تاکید کرده که اعضای سازمان همکاری‌های اسلامی باید تروریسم را تقبیح کنند و نگذارند که از مدارس و مساجد برای ترویج تاریک‌اندیشی و افراطی‌گری استفاده شود.

اما روزنامه افغانستان نوشته که افراط‌گرایی تنها ریشه در برداشت‌های مذهبی ندارد، بلکه امروزه در بسیاری از کشورهای اسلامی ریشه در قومیت و قبیله‌گرایی دارد و مذهب تنها به عنوان پوششی برای آن محسوب می‌شود.

به نظر نویسنده، دولت‌ها و گروه‌هایی که به سرزمین‌های دیگر حمله می‌کنند و آدم می‌کشند، در سرزمین خود این کار را نمی‌کنند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان معتقد است که برخی از دولتها "بقای" خود را در ترویج افراط‌گرایی می‌دانند، ولی ظاهرا ادعا دارند که دموکراسی دارند، اما در عمل کاری علیه افراط‌گرایی انجام نمی‌دهند. به نظر نویسنده، این دولتها از امکانات اسلامی برای مقاصد سیاسی استفاده می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.