نمایش مد دختران افغان در کابل

به روز شده:  10:06 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

صبریه کارآیین: برای من فرق نمی‎کند، هر چیزی که دلم بخواهد و بتوانم از آن در زندگی‌ام لذت ببرم، من آن کار را انجام می‎دهم

یک نهاد مدافع حقوق زنان موسوم به "زنان جوان برای تغییر" در افغانستان، با برگزاری نمایش مد لباس با حضور دختران افغان، توجه رسانه‎ها را جلب کرده است.

این نمایش در یک رستوران در کابل با حضور نزدیک به صد مهمان شامل آوازخوانان، نویسندگان، فعالان مدنی و شماری از خبرنگاران رسانه‌های بین‎المللی برگزار شد.

عکسهای این نمایش را کلیک اینجا ببینید

از دستار تا پیراهن‎های کوتاه و دراز و لباس‎های سنتی از جمله شال، چپن (عبا) و پتو از پوشیدنی‎هایی بود که ده دختر و سه پسر افغان آن را به تن کردند و نمایش دادند.

رژه دختران افغان

هر چند محل برگزاری این نمایش مد خیلی مناسب نبود، اما حضور پررنگ دختران افغان توجه بسیاری را جلب کرد و ظاهراً هدف نهاد برگزارکننده این نمایش هم همین بود.

این نمایش مد شامگاه روز جمعه، ۲۰ دلو/بهمن در راهرو یک رستوران برگزار شد و تنگ بودن محل نمایش از مشکلات این برنامه بود.

مدلهای تازه کار دختر و پسر یکی به دنبال دیگری از جلو مهمانان رژه رفتند. پیش از این چندان سابقه نداشته که دختران افغان در نمایش مد در مقابل خبرنگاران و عکاسان در داخل کشور رژه بروند.

صبریه کارآیین، دانشجوی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل به طور داوطلبانه در این برنامه شرکت کرد.

هدف از برگزاری این برنامه بیرون آوردن جوانان از انزوا است

او در تهران به دنیا آمده و ۲۱ سال عمر دارد. ده سال می‎شود که در افغانستان زندگی می‎کند.

خانم کارآیین می‎گوید که مدل شدن بزرگترین آرزوی زندگی‌اش است و می خواهد روزی رژه رفتن در یکی از بزرگترین برنامه‎های مد جهان را تجربه کند.

خانم کارآیین در پاسخ به این سوال که آیا نگران حساسیت های جامعه سنتی افغانستان نیست، گفت: "برای من فرق نمی‎کند، هر چیزی که دلم بخواهد و بتوانم از آن در زندگی‌ام لذت ببرم، من آن کار را انجام می‎دهم."

با وجود این، بیشتر این مدل ها می‎پذیرند که اگر با لباس، سر و وضعی که در نمایش مد حضور یافتند، در خیابانهای شهرهای دوردست و حتی کابل ظاهر شوند، با واکنشهای منفی مردم و حتی نهادهای محافظه کار مواجه خواهند شد.

فرار از انزوا

پیش از این چندان سابقه نداشته که دختران افغان در نمایش مد در مقابل خبرنگاران و عکاسان در داخل کشور رژه بروند

بیشتر دختران و پسرانی که در این جا برای نمایش لباس آماده شدند، تجربۀ زیادی در دنیای مد ندارند.

یکی از برگزارکنندگان این برنامۀ نمایش لباس به بی‎بی‎سی گفت که دختران و پسران جوانی که در این برنامه شرکت کردند، مدل‎های حرفه‌ای نیستند و تنها علاقه شخصی‎شان آنها را به این نمایش کشانده است.

ظفر صالحی، عضو نهاد "زنان جوان برای تغییر" از گردانندگان این برنامه به بی‎بی‎سی گفت که هدف از برگزاری این برنامه بیرون آوردن جوانان از انزوا است.

آقای صالحی می‌گوید که برای جلوگیری از برانگیخته شدن احساسات مردم، رسانه‎های داخلی در این برنامه دعوت نشدند.

او افزود: "ما حس کردیم که اگر این برنامه را در انظار عمومی برگزار کنیم، مردم عادی آن را ببینند و رسانه‎های داخلی چنین برنامه را در شرایط فعلی افغانستان پوشش دهند، هم برای ما و هم برای مدل‎ها مشکل‎آفرین است. ولی باید کاری کنیم تا از این انزوا بیرون شویم."

شهربانو زیرک از دیگر مسئولان این برنامه گفت که چنین برنامه ها می تواند دختران را به مشارکت در مسایل اجتماعی تشویق کند و جرات ببخشد.

مدلهای تازه کار دختر و پسر یکی به دنبال دیگری از جلو مهمانان رژه رفتند

خانم زیرک گفت: "دختران هرکاری را که دوست دارند، باید بیایند جلو و آن را انجام بدهند، من چالش‎ها را پذیرفتم، با موانع مبارزه کردم و پیش آمدم و حالا هم خوشحال هستم."

کسانی که در محل برگزاری نمایش مد کابل حضور داشتند هم واکنشهای مختلفی نسبت به این برنامه ابراز کردند.

فهیم احمدزی گفت: "از دیدگاه مردم عام هنوز این نوع برنامه‎ها با وضعیت اجتماعی افغانستان چندان مطابقت ندارد." اما می‎افزاید که این گونه برنامه‎ها می‎تواند برای ارتقای نقش زنان در جامعه نقطه آغاز باشد.

اجمل پارسا، آوازخوان که در این برنامه شرکت کرده بود، برپایی چنین برنامه‎ها را برای نمایش لباس و فرهنگ مردم افغانستان به دنیای بیرون موثر می‎داند، اما تاکید دارد که این نمایش‎ها باید به صورت حرفه‎ای برگزار شود.

در این نمایشگاه بیش از ۳۰ طرح لباس مردانه و زنانه افغانی نمایش داده شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.