دعوت ایران از رسانه های افغانستان برای پوشش سالگرد انقلاب

به روز شده:  16:07 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

دست کم یکی از روزنامه ها در افغانستان، آیت الله خامنه ای رهبر ایران را "امام خامنه ای" می نویسد، اصطلاحی که در خود ایران هم رایج نیست

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل ۱۶ نفر از مسئولان رسانه های افغانستان را برای شرکت در این مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و پوشش خبری آن، به تهران دعوت کرده است.

شماری از رسانه های افغانستان در روزهای گذشته سی و چهارمین سالروز انقلاب اسلامی در ایران را پوشش داده اند.

یکی از اعضاء این هیات به بی بی سی گفت:" برنامه، سفر برایم معلوم نیست و از سفارت ایران به ما خبر داده شده که یک سفر فرهنگی در نظر است و شما حاضر هستید که در سفر بروید."

او افزود: چند روز بعد از طرف رایزنی فرهنگی ایران ما را برای اشتراک در جشن پیروزی انقلاب و دیدار از حوزه های فرهنگی و مراکز رسانه ای ایران برای یک هفته دعوت کردند اما از جزئیات این سفر هنوز چیزی نمی دانیم.

این خبرنگار افغان افزود: "حدود ۱۶ نفر از مسئولان رسانه ها در این سفر با ما هستند که ساعت ۳ روز شنبه بیست و یکم دلو/بهمن به طرف ایران پرواز خواهیم کرد."

در سال جاری رسانه های افغانستان با رویکرد جدیدی مراسم سی و چهارمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران را پوشش داده اند.

در سالهای قبل رسانه ها بیشتر از دستاوردها و تغییرات زندگی مردم ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی سخن می گفتند.

امسال اما جنبه "اسلامی" بودن انقلاب ایران بیشتر برجسته شده است. مثلا در چند روز گذشته، این تیترها در برخی از روزنامه های افغانستان دیده شده است: "آرمان امام خمینی، استقرار و استحکام اخوت در دنیای اسلام بود. انقلاب اسلامی تنها محدود به کشور ایران نمی باشد، بلکه متعلق به تمام ملت های اسلامی است. انقلاب اسلامی نشان داد که بدون وابستگی به شرق و غرب هم می توان حکومت کرد. نقش رهبری در سیاست خارجی ایران، و موضوعات از این قبیل در روزنامه ها برجسته شده است.

جواد محسنی رئیس تلویزیون تمدن درباره پوشش رسانه های افغانستان از انقلاب ایران می گوید: انقلاب ایران یکی از بزرگترین حوادث تاریخی در منطقه می باشد و دارای اهمیت زیادی است.

رسانه ای افغانستان که خبرهای مربوط به پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را پوشش داده اند، امسال بیشتر به "تاثیرات معنوی" این انقلاب توجه کرده اند

آقای محسنی معتقد است که اسلامی و ارزشی بودن انقلاب ایران بیشترین تاثیر خود را بر انقلاب و جهاد مردم افغانستان داشته و رهبری هر دو انقلاب به عهده روحانیون بوده و این مشابهت ها، علایقی را میان دو طرف ایجاد کرده است.

این تلویزیون در روزهای اخیر مصاحبه مفصلی با سفیر ایران در کابل در مورد فرصتها و چالشهای انقلاب ایران داشت.

آقای محسنی رئیس این تلویزیون، با اشاره به یکی از میزگردهای این تلویزیون درباره انقلاب ایران افزود که تلویزیون تمدن پوشش انقلاب ایران را در حد یک خبر و گزارشی که تمام رسانه ها به آن پرداخته اند، پوشش داده است.

حسینی مدنی مسئول خبرگزاری خصوصی جمهور نیز در این زمینه گفت که به عنوان مسئول یک رسانه به پوشش سیمینارها و کنفرانس‌هایی پرداخته است که در این ارتباط در کابل و یا دیگر ولایات افغانستان برگزار شده است.

اما صدیق الله توحیدی رئیس مرکز حمایت از رسانه های آزاد افغانستان – نی - معتقد است پرداختن بیش از حد به این موضوع(سالگرد انقلاب ایران) نشان دهنده نفوذ ایران در برخی از رسانه ها در افغانستان است که به شکلی از اشکال دهه فجر را بهانه ای برای تامین و توضیح منافع سیاسی خود قرار داده است.

آقای توحیدی افزود که ایران با بکار گیری برخی از رسانه ها در بیرون از این کشور بصورت گسترده ای به نفوذ ایدئولوژیک خود در رسانه های افغانستان، ادامه می دهد.

صدیق الله توحیدی معتقد است که ایران تلاش می کند با تجلیل از رخدادهایی چون پیروزی سالگرد انقلاب اسلامی، چهره دیگری از خود برای کشورهای همسایه و بویژه افغانستان به نمایش بگذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.