علی سینا؛ کودکی که نماد اعتراض علیه آدم ربایی شد

به روز شده:  17:59 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

اوایل این ماه شماری زیادی از مردم در هرات تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان اعدام علنی عاملان قتل کودک هشت ساله شدند.

هنوز پارچه های غم شریکی بر دیوار خانه­ علی سینا، بیننده ها را به یاد آن روز می اندازد. روزی که هرات با خبر کشته شدن علی سینا شوکه شد.

خانواده نوروزی را ملاقات کردم. ابتدا مادر علی سینا با من حرف زد. نفیسه نبی زاده مادر علی سینا می گوید: "هر مادری می فهمد که من این روز ها چه می کشم."

او می‌گوید: "علی سینا حالا متعلق به تمام مردم افغانستان است. شاید چیزی که من را تسلی می دهد، این است که علی سینا باعث شد تا همه برای یک چیز متحد شوند، این که دیگر نباید در افغانستان کودکی ربوده شده یا به قتل برسد."

او حالا غم سنگینی دارد. علی سینا هشت سال و چند ماه بیشتر نداشت. سه سال شده بود که به مدرسه می‌رفت. مادر علی سینا همان روز صبح، لباس هایش را به تن علی سینا کرده بود. او را به مسجد می فرستاد. مسجدی که ۱۲۰ متر از خانه شان فاصله دارد.

نفیسه می گوید: "آن روز صبح علی سینا را برای رفتن به مسجد آماده کردم. من به کلاس آموزش زبان انگلیسی می روم و درست ۱۵ دقیقه بعد از علی سینا از خانه خارج شدم."

علی سینا نوروزی، بیشتر از یک ماه پیش توسط یک گروه آدم ربا، به منظور دریافت پول ربوده شد و بعدا به قتل رسید.

علی سینا آن روز ربوده شد و حدود یک ماه بعد وقتی پیش مادرش بازگردانده شد، دیگر زنده نبود.

چند روز بعد علی سینا طور دیگری به مادر باز می گردد. ابتدا او نمی خواست علی سینا را به خاک بسپارد. او تقاص خون فرزند خود را می خواست.

او می گوید: "من از رئیس جمهوری می پرسم، زمانی که برادرش در حمله انتحاری کشته شد، قاتلین اعدام شدند، فرزند من بی گناه بود، خون برادر رئیس جمهوری از خون فرزند من رنگین تر است؟"

علی سینا به خاک سپرده شد، بیم آن می رفت که از این موضوع استفاده های سوء شود. آن روز ها هرات در تب و تاب زیادی بود. پر از خشم.

پدر هنوز باور ندارد

پدر علی سینا مرگ فرزندش را باور ندارد، او می گوید: هنوز فکر می کنم علی سینا زنده و پیش من است.

او شبی که پلیس برای دستگیری آدم ربایان می رفت، با آن‌ها بود.

فردی که برنامه اختطاف علی سینا را طرح ریزی کرده بود، از کارمندان شرکت تولیدی پدرش بود.

آقای نوروزی می گوید: "کارمند سابق من با یک باند آدم ربا تماس گرفته بود و این برنامه را با کمک آن ها انجام داد."

او می گوید: "چهارم ماه جدی/دی ساعت هشت و نیم صبح متوجه غیبت علی سینا شدم. به مسجد رفتم و ملای مسجد به من گفت علی سینا امروز به مسجد نیامده."

پدر علی سینا با فرمانده پولیس تماس می‌گیرد و او را در جریان می‌گذارد. دو روز بعد آدم رباها با او تماس می گیرند. مدت تماس تنها ۲۱ ثانیه بوده و آن ها تنها این موضوع را مشخص کردند که علی سینا پیش آن هاست.

چند روز بعد آدم ها رباها درخواست ۴۰۰ هزار دلار آمریکایی در قبال رهایی علی سینا می کنند. در این مدت صدای ثبت شده علی سینا تنها نشانه سالم بودن او بود. علی سینا ۳۸ روز در چنگ آدم رباها بود.

پدر علی سینا می گوید: "در تماس های بعدی بر سر یک مبلغ توافق کردیم. این مبلغ را نیز به آن‌ها پرداخت کردیم. آن‌ها به من اطمینان دادند که دو تا سه ساعت بعد علی سینا را آزاد می کنند. آن شب خیلی به ما سخت گذشت. اما علی سینا نیامد."

"علی سینا حالا متعلق به تمام مردم افغانستان است. شاید چیزی که من را تسلی می دهد، این است که علی سینا باعث شد تا همه برای یک چیز متحد شوند، این که دیگر نباید در افغانستان کودکی ربوده شده یا به قتل برسد."

مادر علی سینا

او ادامه می دهد: "چند روز بعد از پرداخت پول، علی سینا آزاد نشد و من از طریق فرماندهی پلیس متوجه شدم که بین آدم رباها بر سر قتل علی سینا اختلاف پیدا شده است. علی سینا آن ها را شناخته بود."

پلیس توانسته بود محل پنهان شدن آدم رباها را پیدا کند. همان شب تصمیم عملیات دستگیری آدم رباها از سوی پلیس گرفته شد.

پدر و مادر علی سینا می گویند: "آن شب از ما پرسیدند که ممکن است علی سینا در این عملیات آسیب ببیند. موافقت ما را می خواستند و ما یک چیز گفتیم، حتا اگر علی سینا از بین برود باید این باند آدم ربا متلاشی شود."

پلیس آن شب ۱۲ نفر را در این رابطه دستگیر کرد. دو روز بعد از دستگیری آن ها خانواده علی سینا متوجه مرگ او شدند.

پدرش می گوید: "نمی دانستم این موضوع را چگونه به مادرش بگویم، آن شب غذایی را که علی سینا دوست داشت، آماده کرده بود و منتظر بود علی سینا دوباره به جمع ما بر گردد."

بعد از علی سینا

خبر قتل علی سینا مردم را در هرات به خیابان ها کشاند، اصناف و کسبه کاران در هرات دست به اعتصاب عمومی زدند. تصاویر علی سینا حمل می شد و خواهان "حکم اعدام" قاتلان او در ملاء عام بودند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز به این موضوع واکنش نشان داد. او در تماس تلفنی با پدر علی سینا وعده داد تا عاملان این موضوع به مجازات برسند.

"چند روز بعد از پرداخت پول علی سینا آزاد نشد و من از طریق فرماندهی پلیس متوجه شدم که بین آدم رباها بر سر قتل علی سینا اختلاف پیدا شده است. علی سینا آن ها را شناخته بود."

پدر علی سینا

حالا پدر علی سینا می گوید: "از دیگر نقاط افغانستان نیز با ما همدردی شده و اگر عاملان مرگ علی سینا اعدام نشوند، دوباره دست به اعتصاب می زنیم."

آدم ربایی ها در افغانستان به خصوص در هرات، سر و صدای زیادی به پا کرده است. این موضوع در هرات سبب برکناری فرمانده پلیس این ولایت شد. با این حال علی سینا به نمادی برای اعتراض به آدم ربایی تبدیل شد.

مردم این روز ها در هرات عکس‌های علی سینا را می خرند اما در جمع خانواده نوروزی تنها یک خواسته شنیده می شود. مجازات عاملان "ربودن و قتل علی سینا".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.