پاکستان: زندانیان طالبان در هماهنگی با دولت افغانستان آزاد خواهند شد

به روز شده:  13:04 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2013 - 21 بهمن 1391

آقای جیلانی گفت درنظر است تا فهرستی از زندانیان طالبان را که قرار است آزاد شوند، به شورای عالی صلح افغانستان، بفرستد.

پاکستان توافق کرده‌است که پس از این زندانیان طالبان از زندان‌های آن‌کشور در هماهنگی با دولت افغانستان آزاد خواهند شد.

رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده‌اند که مقام‌های پاکستان با اعضای شورای عالی صلح افغانستان، روی برنامه جدیدی برای آزادی طالبان افغان از زندان‌های پاکستان، مشورت خواهند کرد.

برنامه جدید برای دولت افغانستان فرصت خواهد داد تا خواهان آزادی زندانیانی شوند که به باور آنها، آزادی شان به روند صلح کمک خواهد کرد.

جلیل جیلانی، معاون وزارت خارجه پاکستان دیروز (جمعه، ۸ فوریه) در کمیته امور خارجی مجلس سنای آن کشور گفت، درنظر است تا فهرستی از زندانیان طالبان را که قرار است آزاد شوند، به شورای عالی صلح افغانستان، بفرستد.

شورای عالی صلح افغانستان نیز با استقبال از این تصمیم پاکستان، گفته‌ است که هماهنگی نزدیک میان این شورا و مقامات پاکستان برای آزادی زندانیان طالبان از زندانهای پاکستان، یکی از خواسته‌های اصلی این شورا بوده است.

عطاالله لودین، معاون شورای عالی صلح به بی بی سی گفت که به دلیل نبود این هماهنگی، این شورا هیچ اطلاعی در مورد سرنوشت طالبانی که پیش از این زندان‌های پاکستان آزاد شده اند، ندارد.

آقای لودین گفت: "ما امیدوار هستیم که مقامات پاکستان به قول خود که اعلام کرده اند صادق باشند."

آقای لودین می‌گوید افغانستان از سرنوشت طالبانی که پیش از این از زندانهای پاکستان آزاد شده اند، هیچ اطلاعی ندارد

مقام‌های پاکستان ماه گذشته اعلام کردند که قصد دارند همه زندانیان طالبان افغان را از ندانهای این کشور آزاد کنند.

دولت پاکستان پس از دیدار هیاتی شورای عالی صلح افغانستان از این کشور در ماه نوامبر سال گذشته توافق کرد که شماری از اعضای طالبان را آزاد کند.

از آن زمان تا کنون دولت پاکستان حدود ۲۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است که مهمترین آنها ملانورالدین ترابی وزیر عدلیه (دادگستری) رژیم طالبان بود.

دولت افغانستان آزادی این افراد را برای پیشبرد مذاکرات صلح لازمی خوانده است.

اما در افغانستان نگرانی‌هایی در مورد اینکه شاید طالبان آزاد شده دوباره به صفوف این گروه بپیوندند و علیه دولت افغانستان بجنگند، به وجود آمده است.

شماری از گروه‌های اپوزیسیون از جمله حزب حق و عدالت هفته گذشته تاکید کرده اند که زندانیان آزاد شده باید به افغانستان منتقل شوند و شورای عالی صلح با آنها در تماس دایمی باشد.

پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ بیشتر اعضای ارشد طالبان به پاکستان فرار کردند اما هیچ‌گاه آماری در مورد شمار طالبان افغانی که از سوی پاکستان بازداشت شده‌اند، ارائه نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.