هیأت حقیقت‌یاب دولت افغانستان: شکنجه در زندان‌ها ادامه دارد

به روز شده:  07:41 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391
هیئت حقیقت یاب در دفتر حامد کرزی

نیمی از کسانی که با آنها مصاحبه شده، در گفتگو با اعضای هیئت حقیقت‌یاب "از موارد بدرفتاری و شکنجه" شکایت کرده‎اند

در پی انتشار گزارش سازمان ملل متحد درباره شکنجه زندانیان در افغانستان، هیئت حقیقت‎یاب دولت تایید کرده است که این زندانیان شکنجه می‎شوند.

دفتر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، روز دوشنبه، ۲۳ دلو/بهمن، با انتشار اعلامیه‌ای گفت که این هیئت پس از انتشار گزارش سازمان ملل متحد، با شماری از بازداشت‌شدگان و زندانیان در کابل، هرات و قندهار مصاحبه کرد.

زندانهای افغانستان

  • در ۳۴ ولایت افغانستان ۳۷ زندان وجود دارد
  • در این زندانها مجموعا ۲۶ هزار نفر زندانی هستند
  • پلچرخی بزرگترین زندان افغانستان است که در آن بیش از ۷ هزار نفر زندانی هستند

  • در کابل سه زندان دیگر، زندان زنان، توقیف‌گاه کابل و زندان مبارزه با مواد مخدر نیز وجود دارد
  • مسوولیت زندان‌های افغانستان در ماه جنوری سال ۲۰۱۲ از وزارت عدلیه/دادگستری به وزارت داخله/کشور منتقل شد

براساس این اعلامیه، نیمی از کسانی که با آنها مصاحبه شد، در گفتگو با اعضای هیئت حقیقت‌یاب دولت "از موارد بدرفتاری و شکنجه" شکایت کرده‎اند.

در گزارشی که این هیئت به رئیس‌جمهوری ارائه کرده، آمده است که بیشتر موارد بدرفتاری و شکنجه زندانیان و بازداشتی‌ها "در هنگام گرفتاری (آنها) توسط نیروهای خارجی و داخلی، به مشاهده رسیده است."

این هیئت به دستور حامد کرزی و به ریاست عبدالقادر عدالتخواه، عضو کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی، وضعیت بازداشتی‌ها و زندانیان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های افغانستان را بررسی کرد.

آقای عدالتخواه شامگاه روز یکشنبه گذشته گزارش خود را به رئیس‌جمهوری ارائه کرد و قرار است این گزارش تا دو روز دیگر در جلسه قضایی کابینه با حضور آقای کرزی مطرح شود.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل (یوناما)، اول ماه جاری خورشیدی در کلیک گزارشی نوشت که زندانیان در زندان‌های افغانستان به صورت گسترده شکنجه می‌شوند.

مقام‎های دولت افغانستان پس از انتشار گزارش سازمان ملل متحد، آن را "مبالغه‌آمیز" خواندند

بیشتر از نیمی از ۶۳۵ زندانی که در گزارش سازمان ملل متحد با آنها صحبت شده، گفته‌اند که یا شکنجه شده‌اند و یا با آنها بدرفتاری شده است.

مقام‎های دولت افغانستان پس از انتشار این گزارش سازمان ملل متحد، آن را "مبالغه‌آمیز" خواندند، اما چند روز بعد، حامد کرزی یک هیئت حقیقت‌یاب را مامور بررسی وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها کرد.

همچنین به دنبال انتشار این گزارش، نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی در افغانستان (آیساف) روند انتقال زندانیان به بازداشتگاه‌هایی را که در این گزارش از آنها نام برده شده بود، به حالت تعلیق درآوردند.

دفتر سازمان ملل متحد وضعیت زندانیان در زندان‌های تحت کنترل پلیس و اداره امنیت ملی افغانستان را از اکتبر سال ۲۰۱۱ تا اکتبر سال ۲۰۱۲ بررسی کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.