روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۳ دلو

به روز شده:  09:41 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391

اظهارات فرمانده پیشین ناتو و مصالحه با گروه طالبان، موضوع‌های اصلی مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه کلیک افغانستان با اشاره به خروج و یا باقی ماندن نیروهای خارجی در افغانستان نوشته است که با توجه به ادامه جنگ چریکی طالبان، نیاز است که اطلاعات و حمایت‎‏های فنی لازم برای مقابله با این روند وجود داشته باشد. ولی نیروهای افغان فاقد نیروهای هوایی مجهز هستند و در جنگ‌های چریکی نیز نیروی هوایی خیلی اهمیت دارد.

به نظر نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، ایجاد ارتش قوی نمی‎تواند با تمجید و تشویق میسر شود، بلکه آموزش، تجهیز، برنامه‌ریزی و حمایت همه‌جانبه این نیروها می‌تواند باعث تامین امنیت در افغانستان شود که (برای این کار) به حضور نیروهای خارجی در کشور نیاز است.

روزنامه کلیک ۸صبح در سرمقاله خود به گفتار جان‌ آلن درباره پیروزی نیروهای خارجی در جنگ با تروریسم در افغانستان، در پایان ماموریت این فرمانده اشاره کرده، نوشته است که در تعریف پیروزی ابهام وجود دارد.

8صبح بازپس‌گیری مناطق تحت کنترل طالبان را یک موفقیت برای این نیروها دانسته است، ولی با توجه به عدم شکست استراتژیک نیروهای شورشی و ناکامی در روند آموزش نیروهای امنیتی افغان پرسیده که معلوم نیست منظور از پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان به نظر این فرمانده چیست؟

روزنامه انصاف با ابراز شک و تردید، نوشته است که "آیا طالبان در قالب اپوزیسیون دولت بازمی‌گردند؟"

این روزنامه به اختلاف در صفوف رهبران جهادی اشاره و تاکید کرده است که اگر طالبان دوباره به قدرت سیاسی دست یابند، درصدد گرفتن انتقام از رقیبان دیرینه خود برخواهند‌ آمد که این روند می‌تواند جنگ خانمان‌سوز دیگری را در پی داشته باشد.

نویسنده انصاف به "از چشم افتادن" رهبران جهادی در کشورهای غربی اشاره کرده و نوشته است که آنان باید انرژی و امکانات خود را در راستای تامین منافع ملت و از طرف دیگر، در جهت رهبری به منظور بقای خویش بسیج کنند.

سخن جدید نیز با اشاره به چگونگی نقش علما در مذاکرات صلح نوشته است که نباید استفاده موردی، نمادین و نمایشی از آنان صورت گیرد. نویسنده تاکید کرده است که علمای کشور نباید از روند صلح دور نگه داشته شوند.

روزنامه وحدت با اشاره به اینکه حکومت و شورای عالی صلح راه‌های متفاوت را برای رسیدن به صلح امتحان می‎کنند، نوشته است که رئیس شورای عالی صلح به دنبال یافتن مسیرهای جدیدی برای صلح از هر طریق ممکن است. اما حکومت به دنبال صلح خاص و مدیریت شده برای برنامه‌های سال ۲۰۱۴ است.

نویسنده وحدت با اشاره به عدم همسویی شورای صلح و دولت بیان داشته‌ است که اعتماد بین نیروهای سیاسی و حکومت افغانستان هر روز کاهش می‌یابد.

به نظر این روزنامه، حکومت تلاشی برای پرکردن این شکاف‌ها و خلاءها نداشته است.

سرمقاله‎نویس وحدت به ورود نیروهای اپوزیسیون به روند گفتگوی صلح اشاره کرده و افزوده است که فراهم کردن فضای سیاسی از جانب حکومت برای این روند می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت‌های گفتگوی صلح باشد.

روزنامه باور به نقل از وزیر خارجه افغانستان نوشته است که بی‌سرنوشتی زندانیان آزادشده طالبان می‌تواند خطرناک باشد، در حالی که نقش این افراد در گفتگوی صلح مهم است.

باور افزوده است که دولت افغانستان می‌خواهد که آزادی این افراد به مشورت شورای عالی صلح باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.