وزیر حمل و نقل افغانستان خواستار بررسی اتهام علیه خود شد

به روز شده:  16:58 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391

داوودعلی نجفی در گفتگو با بی‎بی‎سی، اظهارت نسبت داده شده به خود را، بی اساس خواند

داوودعلی نجفی وزیر حمل و نقل افغانستان خواستار بررسی قانونی اتهامات مطرح شده علیه خود شده است.

وزیر حمل و نقل افغانستان در گفتگویی با بی‎بی‎سی گفت اظهاراتی را که اخیرا در برخی از رسانه ها به او نسبت داده اند، بی اساس است.

نصرالله پرتو نادری، نویسنده افغان، به بی‎بی‏‎سی گفت که اصل موضوع به نامه‎ای برمی‎گردد که اداره رسیدگی به شکایات ریاست جمهوری در ماه سرطان/تیر ۱۳۹۰ بر اساس شکایت دو کارمند وزارت حمل و نقل به کمیسیون مبارزه با فساد اداری فرستاد.

در این نامه اظهاراتی به آقای نجفی نسبت داده شده بود که گویا او حامد کرزی را در انتخابات ۱۳۸۸ به ریاست جمهوری رساند، اگر نه عبدالله عبدالله رئیس جمهوری بود.

آقای نادری به دنبال درز کردن این نامه به رسانه‎ها، مقاله‎ای در این مورد نوشت و خواستار بررسی این موضوع شد.

آقای نجفی به دادستانی کل افغانستان از پرتو نادری، شکایت کرده، و خواستار رفع اتهام علیه خود شده است.

این مساله سه هفته پیش زمانی جنجال برانگیز شد که دادستانی کل افغانستان براساس شکایت داوودعلی نجفی، برای پرتو نادری، حکم جلب صادر کرد.

پرتو نادری احضار خود از سوی داد‌ستانی را غیرقانونی خواند و از رفتن به دادستانی کل خودداری کرد. اما صدور حکم جلب آقای نادری سبب شد که مساله مطرح شده در نوشته هفت ماه قبل او توجه رسانه ها را به خود جلب کند و اظهارات نسبت داده شده به داوود نجفی، برسر زبان‌‌ها افتاد.

انتخابات ۲۰۰۹ و دعوای تقلب

آقای نجفی از خزان ۱۳۸۴ تا بهار ۱۳۸۹ رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بود.

پیش از برگزاری این انتخابات آقای نجفی مورد انتقاد تند عبدالله عبدالله رقیب اصلی آقای کرزی در این انتخابات قرار گرفت. آقای عبداللهخواستار برکناریآقای نجفی و عزیزالله لودین رئیس وقت کمیسیون انتخابات شد.

آقای کرزی با این خواست رقیبش موافقت نکرد و این دو مقام پیشین کمیسیون انتخابات پس از انتخابات در دیداری با رئیس جمهوری از سمت خوداستعفا دادند.

آقای عبدالله این مقامات را به دست داشتن در تقلب های انتخاباتی به نفع رئیس جمهور کرزی متهم کرد و بارها خواستار برکناری آنها شده بود و در نهایت در اعتراض به "عمل‎کرد نادرست حکومت" و عدم برکناری این مقام‌ها، از شرکت در دور دوم انتخاباتانصراف داد.

مرجع قانونی شکایت‌های رسانه‌ای

سید مخدوم رهین: تصویب کمیسیون( در مورد مقاله آقای نادری) به امضای من به دادستانی رفت و بعد از آن ما با قضیه سر و کار نداشته‎ایم

براساس قانون افغانستان، شکایت از رسانه‌ها و یا نویسنده و مطلب خاصی، ابتدا باید به کمیسیون نظارت بر تخطی رسانه‌ها ارجاع شود و اگر این کمیسیون تائید کرد که تخطی صورت گرفته، کمیسیون مساله را به دادستانی ارجاع می کند.

آقای نجفی می‌گوید که این روند قانونی را در نظر گرفته و به آن عمل کرده است: "هفت هشت ماه پیش این اتهامات نشر شد و در همان وقت از نهادهای عدلی و قضایی تقاضا کردم که این موضوع را بررسی کنند و بعد نامه‎ای به کمیسیون تخلفات رسانه‎ای فرستادیم. اخیرا نامه‎ای از دفتر وزیر اطلاعات و فرهنگ رسید که این موضوع را بررسی کرده و تخلف رسانه‎ای صورت گرفته و آن را به مرجعش ارجاع کرده است."

اما سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت که این موضوع ابتدا به دادستانی کل کشور ارجاع شده بود: "دادستانی از کمیسیون بررسی به تخلف‎ها در باره همان نوشته (مقاله پرتو نادری) نظر خواست و کمیسیون تخلف‎ها با لحن بسیار ملایم آن را تخطی تشخیص داد، طوری که راه آشتی و مفاهمه بین دو نفر باز باشد."

آقای رهین به بی‎بی‎سی گفت: "تصویب کمیسیون به امضای من به دادستانی رفت و بعد از آن ما با قضیه سر و کار نداشته‎ایم و امیدواری من شخصا این بوده و هست که این مساله با حسن نیت و تفاهم حل شود."

پرتو نادری: شکایت به دادستانی به دلیل نوشتن مقاله یک امر غیرقانونی است و این موضوع باید به کمیسیون تخلفات رسانه‎ای نه بلکه کمیسیون رسانه‎های همگانی، که مطابق به قانون جدید رسانه‎ها باید تشکیل شود که هنوز نشده، ارجاع می‎شد

اما پرتو نادری همچنان تاکید دارد که اقدام داوود نجفی مبنی بر شکایت از او در دادستانی کل، غیر قانونی بوده است. او گفت: "این ها (داوودعلی نجفی) از من به دادستانی شکایت کردند؛ اول این شکایت به دادستانی به دلیل نوشتن مقاله یک امر غیرقانونی است و این موضوع باید به کمیسیون تخلفات رسانه‎ای نه بلکه کمیسیون رسانه‎های همگانی، که مطابق به قانون جدید رسانه‎ها تشکیل شود که هنوز نشده، ارجاع می‎شد."

آقای نادری تاکید کرد: "این کمیسیونی که فعلا وجود دارد قانونی نیست."

نهادهای حمایت از خبرنگاران و از جمله فدراسیون روزنامه نگاران نیز احضار پرتو نادری از سوی دادستانی را غیرقانونی خواند.

این فدراسیون که متشکل از ۹ نهاد مدافع رسانه‌ها و روزنامه‎نگاران است، در نامه‎ای سرگشاده به حامد کرزی رئیس جمهوری خواستار لغو حکم جلب دادستانی کل و بررسی این موضوع از سوی کمیسیون رسانه‎ها شد.

این کمیسیون که تشکیل آن در قانون رسانه‎ها پیش‎بینی شده، تا هنوز تشکیل نشده و این مساله موضوع دیگری است که فدراسیون روزنامه‌نگاران بر آن تاکید کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.