انتقاد از شیوه برخورد نهادهای قضایی با کودکان قربانی تجاوز جنسی در افغانستان

به روز شده:  15:24 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391

سازمان دیدبان حقوق بشر از دولت افغانستان خواسته که در قانون جزا/کیفری و همچنان نحوه برخورد پلیس و نهادهای قضایی با پرونده‎های جرایم اخلاقی، اصلاحاتی به میان بیاورد

سازمان دیدبان حقوق بشر از دولت افغانستان خواسته که به جای محاکمه پسرانی که مورد سوء استفاده جنسی قرار می‎گیرند، عاملان تجاوز به آنها را تحت پیگرد قرار دهد.

این سازمان روز یکشنبه، ۲۲ دلو/بهمن با انتشار گزارشی از شیوه برخورد نهادهای قضایی افغانستان با پرونده‎های تجاوز جنسی به پسران خردسال انتقاد کرده است.

نویسندگان این گزارش با اشاره به پرونده پسری سیزده ساله در ولایت هرات در غرب افغانستان، نوشته اند که کودکانی که مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند، به عوض اینکه پرونده های آنها بررسی شود، به مراکز تربیت و اصلاح کودکان فرستاده می شوند.

به نظر سازمان دیدبان حقوق بشر، کودکانی که یک بار قربانی تجاوز جنسی شده اند، وقتی که به مراکز تربیت و اصلاح کودکان فرستاده می‎شوند، بار دیگر قربانی می‏‏‌شوند.

پسر سیزده ساله ای که از او در گزارش این سازمان به عنوان نمونه قربانی مضاعف در این گونه موارد نام برده شده، از سوی دادگاهی در هرات به خاطر تن دادن به سکس با دو مرد، به یک سال حبس در مرکز اصلاح کودکان محکوم به مجازات شده است.

براد آدامز، رئیس بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر، گفته است که این کودک قربانی تجاوز جنسی شده نه مرتکب جرم.

هیدر بار، از پژوهشگران دیدبان حقوق بشر در کابل به بی‌بی‌‎سی گفت که حتی کودکان چهارده و شانزده ساله نیاز به حفاظت دارند و نباید با آنها مانند بزرگسالان برخورد شود.

او افزود: "این مورد کاملاً در مغایرت با قوانین بین‎المللی قرار دارد، در قوانین بین‎المللی نیامده که بالاتر از کدام سن شما مسئولیت اراده جنسی خود را دارید، اما سیزده سال عمر، خیلی جوان است."

هیدر بار: کودکان چهارده و شانزده ساله نیاز به حفاظت دارند و نباید با آنها مانند بزرگسالان برخورد شود

دادستان پرونده پسر سیزده ساله هراتی به دیدبان حقوق بشر گفته است که این کودک را به این دلیل به یک سال حبس در مرکز اصلاح کودکان محکوم به مجازات کرده که او به میل خودش تن به برقراری روابط جنسی داده است.

قاسم هاشم‎زی، معاون وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان می گوید: "اگر سن کودک زیر هژده باشد، مشخص شود که تجاوز به این‎ها به جبر و اکراه صورت گرفته و یا این که خودشان از بی‎مهری والدین خود مجرمین متکرری شده‎اند که از روی عادت به این اعمال مبادرت می‏‌ورزند."

این مقام وزارت عدلیه افغانستان تاکید کرد که اگر پسران خردسال مجبور به برقراری روابط جنسی شده باشند، در آن صورت دادگاه آنها را مجازات نمی‎کند، بلکه از آنها حمایت می‎کند.

قوانین افغانستان لواط و هر گونه رابطه جنسی بیرون از ازدواج را منع کرده است، اما در سال‎های گذشته گزارش‎هایی از "بچه‎بازی" افراد بانفوذ و فرماندهان محلی در برخی ولایات برای رفع غریزه جنسی و رقصاندن آنها در محافل، منتشر شده است.

با این وجود سازمان دیدبان حقوق بشر از دولت افغانستان خواسته که در قانون جزا/کیفری و همچنان نحوه برخورد پلیس و نهادهای قضایی با پرونده‎های جرایم اخلاقی، اصلاحاتی به میان بیاورد و این پرونده‎ها را به دقت بررسی کند.

پرونده پسر سیزده ساله در هرات در حال حاضر در مرحله استیناف دادگاه قرار دارد. دیدبان حقوق بشر می‎گوید که مقام‎های افغان عاملان تجاوز جنسی را نیز بازداشت کرده و آنها را به ارتکاب جرایم اخلاقی متهم کرده‏‎اند ولی نتیجه این پرونده هنوز مشخص نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.