روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۲ دلو

به روز شده:  09:22 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391

واردات و صادرات افغانستان. روزنامه افغانستان

اظهارات سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در مورد گزارش سازمان ملل متحد که کودکان افغان را قربانی جنگ علیه تروریسم خوانده و تصمیم پاکستان به آزادی زندانیان طالبان در هماهنگی با دولت افغانستان، مهم‎ترین عناوین خبری و تحلیلی روزنامه‎های چاپ کابل است.

مقام‎های پاکستانی گفته‎اند که این کشور پس از این در مورد آزادی طالبان افغان از زندان‎های پاکستان، با اعضای شورای عالی صلح افغانستان مشورت خواهند کرد. جلیل جیلانی معاون وزارت خارجه پاکستان گفته است که تصمیم دارند تا فهرستی از طالبان افغان زندانی را که قرار است از زندان های پاکستان آزاد شوند، در اختیار شورای عالی صلح قرار دهد.

روزنامه کلیک ۸صبح نوشته است که در کنار هماهنگی در مورد آزادی زندانیان افغان از زندان‎های پاکستان، "ابهامات دیگر" نیز باید روشن شود. به نظر روزنامه، نامشخص بودن محل زندگی زندانیانی که اخیرا آزاد شده اند، باعث ابهاماتی شده است. نویسنده تاکید کرده که حکومت افغانستان باید از دولت پاکستان بخواهد تا در مورد سرنوشت طالبان آزاد شده توضیح دهد.

سرمقاله نویس ۸صبح با اشاره به اظهارات اخیر رهبران افغانستان و پاکستان در نشست سه جانبه لندن مبنی بر امکان دستیابی به صلح در شش ماه آینده، پرسیده که "آیا در شش ماه آینده صلح با طالبانی صورت می‎گیرد که در پاکستان زندانی هستند، یا با آن طالبانی که در کویته، پشاور و کراچی، دفتر و اقامت‌گاه دارند؟"

روزنامه کلیک افغانستان در سرمقاله خود هماهنگی میان افغانستان و پاکستان در باره آزادی طالبان زندانی در پاکستان را با اهمیت خوانده و نوشته است که پاکستان با استفاده از نفوذی که در میان مخالفان مسلح دارد، می‎تواند آنها را در زمینه پیوستن به روند صلح تشویق کند.

به نظر نویسنده، این تصمیم پاکستان نشان‎دهنده آن است که اسلام‎آباد می‎خواهد دیدگاه خود را نسبت به مسایل افغانستان "واقع‎بینانه‎تر" کند. به نظر نویسنده روزنامه افغانستان، همکاری پاکستان در تامین امنیت و برقراری صلح در افغانستان می‎تواند به نتایج مثبت و امیدوارکننده‎ای منتج شود.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته است که پاکستان هنوز از "سیاست دوگانه" استفاده می‎کند. به نظر سرمقاله‎نویس سرنوشت، پاکستان با این که در ماه‎های اخیر اقداماتی در زمینه صلح انجام داده اما هنوز آن عده فرماندهان زندانی طالبان را که حکومت افغانستان آنها را در روند صلح موثر می‎داند، آزاد نکرده است.

به نظر نویسنده سرنوشت، پاکستان تاکنون وعده‎های زیادی به جانب افغانستان داده، اما کمتر به تعهداتش وفا کرده است. روزنامه افزوده که این کشور در رابطه به روند صلح افغانستان با مخالفان مسلح، اراده مشخصی ندارد.

روزنامه باور در مورد تصمیم حکومت پاکستان در مورد آزادی طالبان در هماهنگی با دولت افغانستان نوشته است که پاکستان باید طالبان افغان را به دولت افغانستان بسپارد.

به نوشته این روزنامه، دولت افغانستان تا اکنون در مورد سرنوشت طالبان آزاد شده از بند اطلاع کافی ندارد و تنها گفته که از اقدامات پاکستان در راستای آزادی زندانیان طالبان استقبال می کند.

سرمقاله‎نویس باور افزوده که باید واضح شود که "طالبان زندانی چه می‎خواهند"، آیا واقعا آنها خواهان صلح هستند و به همین منظور آزاد می‎شوند یا این که در عقب این موضوع مسایل دیگری در حال وقوع است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.