روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۴ دلو

به روز شده:  08:09 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391

گزارش هیئت حقیقت‎یاب. عکش و تیتر صفحه اول روزنامه هشت صبح

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی و تحلیل نتایج بررسی هیئت حقیقت یاب دولت افغانستان از وضعیت زندانها پرداخته اند.

این هیئت روز دوشنبه، ۲۳ دلو/بهمن گزارش داد که زندانیان بیشتر در زمان بازداشت و بازجویی شکنجه می‎شوند، اما در داخل زندانها به گونه منظم شکنجه نمی‎شوند. این هیئت به دنبال انتشار گزارش سازمان ملل مبنی بر ادامه شکنجه در زندان‎های تحت کنترل دولت افغانستان مامور بررسی وضعیت زندانها شد.

کلیک ۸صبح نوشته که حکومت افغانستان با گزارش‎هایی که سازمان ملل درباره مسایل افغانستان منتشر می‎کند، برخورد "گزینشی" می‎کند. براساس توضیح روزنامه، حکومت آن عده گزارش‎هایی این سازمان را که حکومت را در "کشتی نرم" تقویت می‎پذیرد، تایید و گزارش‎هایی که باعث تضعیف موضع حکومت می‎شود را نمی‎پذیرد.

اشاره مورد نظر نویسنده از کشتی نرم تعبیری حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از تنشها در روابط کشورش با غرب است که چند سال پیش آن را بیان کرده بود. به نظر ۸صبح، معیار درستی و نادرستی گزارش‎های سازمان ملل از دیدگاه حکومت افغانستان میزان کارآمدی این گزارش‎ها در این کشتی نرم است.

سرمقاله نویس ۸صبح پرسیده که اگر دفتر ریاست جمهوری به گزارش‎های سازمان ملل "نگاه سیاسی" ندارد، چرا گزارش سازمان ملل درباره ادامه شکنجه زندانیان را پیش از هر نوع تحقیق "مبالغه‎آمیز" خواند و چرا بعد هیئت حقیقت‎یاب تعیین کرد. به نظر نویسنده، در این وضعیت کدام مقام حکومتی جرات دارد که خلاف موضع رئیس جمهوری حرف بزند.

۸صبح با این تحلیل افزوده که تضمینی وجود ندارد که هدف هیئتی از جانب حکومت بعد از موضع‎گیری رئیس جمهوری برای بررسی وضعیت زندانها تعیین شود، کشف حقیقت بوده و نه به دست آوردن رضایت دفتر ریاست جمهوری. به نظر نویسنده، نتایج گزارش این هیئت به موضع رئیس حمهوری نزدیک بود.

"رد نه تحقیق کنید"، عنوان سرمقاله روزنامه وحدت است که در آن حکومت را متهم کرده که گزارش‎های سازمان ملل را به طور "چشم‎بسته" رد می‎کند و این امر باعث شده که حکومت کمتر به رفع نواقص در کار خود بپردازد. به نظر نویسنده، افزایش فساد اداری و تولید مواد مخدر هم ریشه در نادیده گرفتن چنین گزارش‎ها دارد.

مصالحه با طالبان. عکس و صفحه اول روزنامه ماندگار

وحدت تاکید کرده که حکومت باید چنین گزارش‎ها را جدی بگیرد و مسایل مورد اشاره این گزارش‎ها را بررسی کند و به دنبال آن گام‎های هر چند کوچک هم باشد، در راستای رفع نواقص برداشته شود. نویسنده هشدار داده که اگر مقام‎های دولتی چنین نکنند، رد یک‎طرفه گزارش‎های سازمان‎های بین‎المللی باعث کاهش اعتبار حکومت خواهد شد.

هادی صادقی در مطلبی در روزنامه کلیک افغانستان با اشاره به آغاز به کار ژنرال جوزف دانفورد فرمانده جدید ناتو در افغانستان نوشته که هر چند تغییر فرماندهان نظامی دگرگونی در سیاست‎های کلان حکومت آمریکا در قبال مساله افغانستان وارد نمی‎کند، اما گاهی دیده شده که منش شخصیت این فرماندهان باعث تغییراتی شده است.

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که فرماندهان آمریکایی ناتو در افغانستان تنها مامور عملیاتی کردن راهبردی هستند که از سوی کاخ ریاست جمهوری، شورای امنیت ملی و وزارت دفاع آمریکا تصویب می‎شود، اما در ده سال گذشته دیده شده که منش شخصیتی این فرماندهان بر تاکتیک‎ها و نتایج اجرای عملیات اثرگذار بوده است.

مثالی که هادی صادقی در این زمینه آورده این است که به نظر او، ژنرال مک کریستال فرمانده پیشین ناتو با توقف حملات هوایی توانست کاهش چشمگیری در تلفات غیرنظامیان بیاورد و دیدگاه استراتژیک مقام‎های ارشد آمریکا نسبت به قضیه افغانستان را هم تغییر دهد.

روزنامه افغانستان

ستون‎نویس روزنامه افغانستان با این مقدمه ابراز امیدواری کرده که ژنرال دانفورد بتواند تغییری در روند تجهیز و تقویت نیروهای مسلح افغانستان وارد کند و روند واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی را سرعت بخشد. نویسنده تاکید کرده که از ژنرال دانفورد انتظار می‎رود که در زمینه موفق شود.

کلیک ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که "هماهنگی پاکستان با روند صلح فریبی بیش نیست". روزنامه با اشاره به نامشخص بودند محل زندگی آن عده از زندانیان طالبان که اخیرا از سوی پاکستان آزاد شده‎اند، نوشته که آزاد کردن زندانیان به این شیوه از نظر وزارت خارجه افغانستان "بسیار خطرناک" است.

روزنامه همچنین با توجه به فهرستی که پاکستان از زندانیانی که قرار است در آینده آزاد شوند به شورای عالی صلح ارائه کرده، نوشته که این شورا قادر به تشخیص افرادی از میان آنها نیست که واقعا می‎توانند در راستای مصالحه با گروه طالبان موثر واقع شوند.

استدلال ماندگار این است که اولا اعضای شورای صلح با این زندانیان آشنایی کافی ندارند و ثانیاً ممکن است که در بین این زندانیان کسانی باشند که با برنامه‎های کلان اطلاعاتی ارتباط داشته باشند. سوال نویسنده این است که از کجا معلوم است که پاکستان زیر پوشش ارائه یک فهرست محدود، همه زندانیان طالبان را آزاد نکند.

سرمقاله‎نویس ماندگار با این مقدمه نوشته که تردیدی نیست که پاکستان ظاهرا در مورد زندانیان طالبان و مصالحه با این گروه نسبت به حکومت افغانستان اظهار هماهنگی می‎کند، ولی در واقع ممکن است با آزادی همه زندانیان این گروه، در پی به قدرت رساندن طالبان در افغانستان باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.