دولت افغانستان: اعضای دولت در صورت نامزدی در انتخابات باید استعفا دهند

به روز شده:  14:24 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391

آقای کرزی حق شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری به عنوان نامزد را ندارد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از فاروق وردک، وزیر معارف/آموزش و پرورش خواسته که اگر قصد نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری دارد، باید از همین حالا از مقامش کنار رود.

این موضوع در نشست دیروز (دوشنبه، ۲۳ دلو/بهمن) کابینه افغانستان مطرح شد. این نشست عمدتاً به بررسی مسائل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ اختصاص داشت.

چهارده ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده و صف‌آرایی‌های سیاسی کم‌کم شکل می‌گیرد.

رئیس جمهوری افغانستان در این نشست جبهه‌گیری‌های سیاسی پیش از انتخابات در کشور را نیز بررسی کرده‌است.

در این جلسه تصمیم گرفته شد که هر مقام دولتی که می‌خواهد خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده کند، باید از همین حال مقام دولتی را کنار بگذارد.

هدف این تصمیم ظاهرا جلوگیری از سوء استفاده از منابع دولتی برای مقاصد انتخاباتی است.

منابعی در ریاست جمهوری افغانستان به شرط افشا نشدن نام‎شان به هارون نجفی‌زاده خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کابل گفته‌اند که حامد کرزی از آقای وردک "عصبانی" بود.

فاروق وردک، از افراد نزدیک به رئیس جمهور کرزی است و ماموریت‌های مهمی از جمله برگزاری چند لویه جرگه را برای آقای کرزی مدیریت کرده است. او از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری افغانستان است.

آقای وردک گفت که اگر نامزد انتخابات شود، با حامد کرزی مصلحت خواهد کرد

خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می گوید که از جلسه دیروز چنین به‌نظر می‌رسد که آقای وردک کاندیدای مورد حمایت رئیس جمهور کرزی نیست.

مقام‌های افغان همچنان گفته‎اند که رئیس جمهور کرزی از احتمال این که آقای وردک از منابع و امکانات وزارت معارف به نفع شخصی خود استفاده کند، نگرانی دارد.

بر اساس اعلامیه ای که دفتر ریاست جمهوری منتشر کرده، فاروق وردک گفته است که اگر نامزد مقام ریاست جمهوری شود، با آقای کرزی صحبت خواهد کرد.

او در این جلسه گفته است: "من عضو حکومت تحت رهبری جلالت‎مآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان می‎باشم، اگر خود را به ریاست جمهوری آینده کاندیدا نمایم، به هدایت و مصلحت رئیس جمهوری اسلامی افغانستان خواهد بود و در آن صورت از وظیفه فعلی خویش استعفا می‎دهم."

با این حال قانون انتخابات افغانستان به مقام‎های دولتی که قصد نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری دارند، اجازه می‎دهد که به کار دولتی خود تا زمان ثبت نام رسمی و آغاز مبارزات انتخاباتی، ادامه دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.