'شورش مردمی' در قندهار علیه طالبان

به روز شده:  17:19 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391

ده‌ها روستایی در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار علیه طالبان دست به قیام زده اند.

مردم در سه روستای این ولسوالی در همکاری با هم علیه آنچه تلفات بی‌رویه غیرنظامیان در انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای طالبان و آزار و اذیت ساکنان محل از سوی شورشیان خوانده اند، قیام کرده‌اند.

مولاداد، یکی از سازماندهندگان این قیام در روستای زنگ‌آباد می‌گوید که به دلیل حضور شورشیان در مناطق‌ شان، نه تنها کمکی از سوی نهادهای دولتی و غیر دولتی دریافت نکرده‌اند، بلکه تحت ظلم و ستم طالبان نیز بودند.

او به بی بی سی گفت: "اگر حکومت از همکاری با ما دست بردارد، ما مجبور خواهیم شد با سنگ و چوب علیه طالبان جنگ کنیم. زنگ آباد شامل قریه‌های زیادی است و مردم از بخش‌های مختلف آن با ما هستند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه شورش در قندهار پس از آن آغاز شد که جنگجویان پسر یکی از بزرگان قبایلی را که به پلیس پیوسته بود، تهدید به مرگ کردند.

حاجی داود، این رهبر قبایلی، گفت که مردم از "ظلم" طالبان به ستوه آمده اند.

او گفت در دو روز گذشته بیشتر از ۶۰ مرد جوان در روستای کاکران در ده کیلومتری شهر قندهار گردهم آمدند و در نخستین برخوردشان با طالبان سه عضوی گروه طالبان کشته و ده‌ها تن دیگرشان مجبور به فرار شدند.

سال گذشته شورش‌های مشابه علیه طالبان در ولایت‌های لوگر، غزنی، ننگرهار و لغمان رخ داد و تعدادی از مردم در این ولایت علیه طالبان دست به سلاح بردند.

ژنرال عبدالرزاق، فرمانده پلیس قندهار گفته است که پلیس از این قیام مردم حمایت می‌کند و به قیام‌کنندگان سلاح داده است.

او گفت جوانان شرکت کننده در این قیام در چارچوب پلیس محلی جذب خواهند شد.

قندهار یکی از پایگاه‌های اصلی گروه طالبان در افغانستان به شمار می‌رود و این ولایت میدان شدیدترین جنگ‌ها میان این گروه و نیروهای خارجی و افغان در چند سال گذشته بوده است.

ولسوالی پنجوایی که در ۲۵ کیلومتری شهر قندهار واقع است، یکی از مناطق استراتژیک این ولایت است. این ولسوالی در چند سال اخیر از مناطق تحت نفوذ طالبان بوده‌است.

سال گذشته شورشهایی مشابه علیه طالبان در ولایت‌های لوگر، غزنی، ننگرهار و لغمان رخ داد و تعدادی از مردم در این ولایت علیه طالبان دست به سلاح بردند.

در ماه ژوئن سال گذشته، ده‌ها فرد مسلح در ولایت غزنی علیه گروه طالبان دست به قیام زده و با بیرون راندن این گروه زمینه بازگشایی مکتبها، درمانگاهها و فعالیتهای اجتماعی را فراهم کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.