روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۲۵ دلو

به روز شده:  07:20 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

موضوع‎هایی مربوط به انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان و اظهارات اخیر رئیس شورای علمای پاکستان در باره برگزاری نشست مشترک علمای پاکستانی و افغان در کابل، در روزنامه‎های چاپ امروز کابل بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.

اطلاعات روز در مطلب اصلی خود با عنوان "اتحادهایی که ایجاد می‎شود و صف‎هایی که می‎شکند"، نوشته که یکی از طرف‎های اصلی انتخابات آینده نامزد مورد حمایت حامد کرزی رئیس جمهوری خواهد بود. به نظر نویسنده تب انتخاباتی آرام‎آرام در درون جریان‎های حکومتی بالا می‎گیرد.

نویسنده اطلاعات روز افزوده این که ظاهرا آقای کرزی "حرف‎های تندی" به فاروق وردک وزیر معارف/آموزش و پرورش گفته، احتمال نامزدی او در انتخابات را منتفی کرده است. به نظر نویسنده این که آقای وردک گفته اگر نامزد انتخابات شد، با حامد کرزی مصلحت می‎کند، به معنای آن است که او احتمال نامزدی خود را رد نکرده است.

روزنامه در ادامه نوشته که از سوی دیگر دیروز عطامحمد نور والی بلخ هم دیداری با آقای کرزی داشته و در باره نشست مشترک خود با سران جبهه ملی صحبت کرده است. به نظر اطلاعات روز، این دیدارها و گفتگوها بیانگر آن است که بحث انتخابات از سوی کم‎کم جدی می‎شود.

به نوشته نویسنده اطلاعات روز، با نزدیک شدن زمان انتخابات و پایان حکومت حامد کرزی، کشور شاهد "پاشیدن‎ها" و کنش‎ها واکنش‎های تند و متفاوتی خواهد بود که شاید اصلا انتظارش را هم کسی نداشته باشد. به نظر نویسنده، "اتهام‎زنی‎ها و افشاگری‎ها" هم افزایش و تلاش‎ها برای کسب قدرت شدت خواهد یافت.

روزنامه سرنوشت به نقل از اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری نوشته که عطامحمد نور در دیدارش با حامد کرزی در باره نشست مشرکش با سران جبهه ملی سخن گفته و "سؤ تفاهمات و سؤظن‎ها" را که در پی ارائه اطلاعات نادرست به آقای کرزی به میان آمده بود، رفع کرده است.

به نوشته سرنوشت، آقای نور گفته که در این مورد اطلاعات مفصلی به آقای کرزی ارائه کرده و رئیس جهموری هم "نصایح و هدایاتی" داشته و تاکید کرده که "هر آنچه مطابق منافع ملی کشور و نفع نظام باشد، به اساس آن تصمیم گرفته می‎شود و هر آنچه مخالف نظام، روحیه و سیاست دولت باشد، باید از آن جلوگیری صورت گیرد."

به گزارش سرنوشت، والی بلخ افزوده که "تمام نصایح و هدایات رئیس جمهوری را شنیدم که طبعاً من به عنوان والی بلخ از آن اطاعت می‎کنم." روزنامه افزوده آقای نور در حالی از اطاعت از رئیس جمهوری سخن می‎گوید که چندی پیش با سران جبهه ملی که از مخالفان او است، نشست مشترکی داشت.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری را "کاری سخت و دشوار" توصیف کرده و نوشته که استفاده از منابع دولتی در راستای اهداف انتخاباتی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. به نظر نویسنده، توجه به مساله استفاده از این منابع در کارزارهای پنهانی و علنی در راستای منافع فردی و گروهی اهمیت دارد.

نویسنده افزوده که تاکید آقای کرزی بر این که مقام‎هایی که قصد نامزدی در انتخابات دارند، باید استعفا دهند، درست و بجا است، ولی این همه کارها نیست، بلکه به نگرانی نهادهای مدنی و گروه‎های سیاسی در این زمینه هم توجه شود. نویسنده روزنامه افغانستان تاکید کرده که داشتن حساسیت و دقت در همه کارهای مربوط به انتخابات برای برگزاری انتخابات شفاف و سالم به نفع کشور است.

کلیک ۸صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "آیا چهره‎های سیاسی-مذهبی صداقت دارند؟" با اشاره به سفر مولانا فضل‎الرحمان روحانی پاکستانی به قطر نوشته که او "پدر معنوی" گروه طالبان دانسته می‎شود و در زمان حاکمیت این گروه در افغانستان نفوذ زیادی بر آن داشت. روزنامه مدعی شده که پس از سقوط طالبان، گروه تحت فرمان مولانا "میزبانی" رهبران طالبان را به عهده گرفت.

به نوشته روزنامه، فضل‎الرحمان با وجود ایراد سخنرانی‎ها و مصاحبه‎هایی در حمایت از گروه طالبان، روابط نزدیکی با آمریکا و انگلستان دارد. به باور ۸صبح، مولانا فضل‎الرحمان به عنوان یک سیاستمدار کهنه‎کار در هر موقعیتی "جامه عوض می‎کند" و حالا هم بعید نیست که با تشویق "بعضی بازیگران میدان افغانستان" به قطر رفته باشد.

نویسنده ۸صبح با این مقدمه نوشته که این سیاستمدار روحانی پاکستانی به هدف میان‎جیگری بین گروه طالبان و دیگر نقش‎آفرینان قضیه افغانستان به قطر رفته است. روزنامه افزوده که هر چند کشورهایی که در افغانستان حضور دارند، تلاش می‎کنند که چهره‎های مذهبی را وارد تلاش‎های صلح کنند، اما نسبت به "صداقت" این چهره‎ها "تردید جدی" وجود دارد.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "ملاهای پاکستانی بدون اجازه آی‎اس‎آی نمی‎توانند کار انجام دهند"، مدعی شده که در پشت جنگ افغانستان دست سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‎اس‎آی) است و به همین دلیل اعضای شورای علمای پاکستان برای برگزاری نشست علمان دو کشور شرط‎های کلانی را مطرح می‎کنند.

اخیرا با اظهاراتی که ظاهر اشرفی رئیس شورای علمای پاکستان در مورد برگزاری کنفرانس مشترک علمای افغانستان و پاکستان داشته، مشخص شده که برگزاری این نشست با دشواری‎هایی مواجه است. رسانه‎های افغانستان از قول او نوشته که شرط برگزاری این نشست این بوده که علیه هیچ‎کسی فتوا صادر نشود، اما در افغانستان همواره بر این تاکید شده که علیه بمبگذاری انتحاری فتوا صادر شود.Top of Form

آرمان ملی نوشته که دلیل این‎که گفتگوها میان نمایندگان علمای دو کشور برای برگزاری نشست مشترک به نتیجه نرسید، شروطی بود که علمای پاکستانی مطرح کردند. به نوشته این روزنامه، این شروط شامل اجازه حضور نمایندگان طالبان و عدم صدور هر گونه اعلامیه و قطعنامه علیه گروه طالبان می‎شود.

به نظر نویسنده آرمان ملی، معنای طرح این شروط این است که مساله بمبگذاری انتحاری هم در این نشست مطرح نشود و علما آن را حرام اعلام نکنند، به دلیل این‎که به نوشته روزنامه، از سوی گروه طالبان سازمان‎دهی می‎شود. در حالی که به نظر نویسنده، پرداختن به این موضوع از برنامه‎های اصلی این نشست باید باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.