نقش یوناما در افغانستان پس از ۲۰۱۴ تغییر می‌کند

به روز شده:  15:33 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

یان کوبیس نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت که دیگر زمان ادارات موازی گذشته است

مقام‌های افغان می‌گویند ماموریت دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) پس از سال ۲۰۱۴ تغییر می کند.

دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان ( یوناما) در سال ۲۰۰۲ بعد از سقوط طالبان ایجاد شد.

ماموریت اصلی که در اجلاس بن برای یوناما تعریف شد، هماهنگ کردن کمکها و تلاشهای جامعه جهانی برای افغانستان بود.

یوناما در برگزاری لویه جرگه اضطراری که در آن حامد کرزی بعنوان رئیس دولت انتقالی تعیین شد و همچنین برگزاری لویه جرگه قانون اساسی و انتخابات اول ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان، نقش محوری داشت.

اما حالا مقام های افغان می‌گویند که پس از خروج نیروهای ائتلاف بین المللی، نقش یوناما عمدتا به حمایت از اولویت های دولت افغانستان متمرکز خواهد شد.

زلمی رسول وزیر امور خارجه افغانستان امروز چهارشنبه ۲۵دلو/بهمن در دومین نشست هماهنگی سازمان ملل در کابل گفت که پس از سال ۲۰۱۴ ماموریت یوناما وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد.

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان می گوید: "ما (مقام‌های افغان و یوناما) توافق کردیم که در زمینه شناسایی اولویت های مهم، روند تازه‌ای را آغاز کنیم که ادارات سازمان ملل در آن دست باز دارند و از طریق این ادارات می توان راهکارها و برنامه های توسعه‌ای مردم و حکومت افغانستان را به گونه بهتر پشتیبانی کرد."

یان کوبیش، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان با اشاره به روند انتقال مسئولیت ها به افغان ها گفت که حالا زمان فعالیت ادارات موازی گذشته است.

او افزود: "نخستین اصل روند انتقال این است که رهبری همه کارها را باید حکومت افغانستان به دست بگیرد و ما کمک‌هایمان را به خواست حکومت افغانستان به مصرف برسانیم."

مصرف کمک‎های جامعه جهانی توسط دولت افغانستان از خواست های عمده دولت افغانستان بوده و حامد کرزی در سالهای اخیر بارها بر این مساله تاکید کرده است.

ماموریت یوناما در افغانستان به درخواست دولت این کشور در سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز شد و پس از آن هر ساله این ماموریت تمدید شده است.

آخرین بار شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای این ماموریت را تا مارس ۲۰۱۳ تمدید کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.