بریتانیا: طالبان به گفتگو با دولت افغانستان در قطر فکر می‌کنند

به روز شده:  12:29 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

هارون نجفی زاده در گفت‌وگو با نیک هیلی، معاون سفیر بریتانیا در کابل

نیک هیلی، معاون سفیر بریتانیا در کابل گفته است که طالبان به این فکر افتاده‌اند که با دولت افغانستان در قطر گفت‌وگو کنند. وی همچنین گفته است برای این که پاکستان نقش خود را در روند صلح افغانستان ایفا کند، باید فشارها به آن کشور ادامه یابد.

رهبران افغانستان و پاکستان چند هفته پیش به میزبانی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا موافقت کردند که تا شش ماه آینده سعی می‌کنند با طالبان به توافقی برسند. ولی گروه طالبان گفته است که با دولت افغانستان گفت‌وگو نمی‌کند.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کابل با معاون سفیر بریتانیا در گفت‌وگو کرده است:

رسیدن به صلح در افغانستان در شش ماه آینده خیلی بلند پروازانه نیست؟

فکر می‌کنم وقتی سعی می‌کنید به صلح برسید، باید بلند پروازانه فکر کنید. همه می‌دانند که این روند پیچیده و مشکل خواهد بود. اگر یک چارچوب زمانی بلند پروازانه برایش تعیین نکنیم، شانس موفقیت کم خواهد شد. مهم این است که تعهداتی پیگیری شود که دو طرف در لندن متعهد شدند.

بریتانیا چه سودی از این مذاکرات خواهد برد؟

ما شامل این روند نشده‌ایم که هدف بریتانیا را برآورده کنیم. سعی ما این است که زمینه گفت‌وگو بین دو همسایه در راستای برقراری صلح فراهم شود. داشتن رابطه خوب بریتانیا با دو طرف، به این امر کمک می‌کند. در لندن موافقت شد که چند گام عملی برداشته شود مثلاً جلسه علمای دو کشور قرار است برگزار شود که امیدواریم بمبگذاری انتحاری را محکوم و از صلح حمایت کنند.

از طرفی هم، ایجاد هماهنگی بیشتر با افغانها برای رهایی طالبان از زندانهای پاکستان صورت گرفته است. پاکستان گفته که به ‌دنبال ساختاری است که آزاد کردن طالبان زندانی را با مقام‌های افغان هماهنگ کند تا دو طرف از این بابت مطمئن شوند که رهایی آنها به روند صلح کمک می‌کند. بعد از جلسه لندن دیده ایم که پاکستان به تعهدات خود پابند بوده‌است.

شما امیدوارید که جلسه روحانیون افغانستان و پاکستان به محکومیت حمله‌های انتحاری بیانجامد، اگر تصمیم علما برعکس شد، چه؟

من خود عالم دین نیستم، این کنفرانس هم نه برای من که برای آنها است. ولی همه می‌دانیم که علما نقش مهمی در افغانستان و پاکستان دارند. اکثریت عالمان دینی مسلمان، هم مانند دیگر مذاهب جهان مخالف خشونت اند. فکر می‌کنیم با برگزاری نشست علما پیام قوی فرستاده خواهد شد.

بریتانیا با نفوذ سنتی که بر پاکستان دارد، چقدر امیدوار است که حرفهایش جدی گرفته شود؟

فکر می کنیم نیاز است پاکستان را فشار بدهیم که نقش خود را در روند صلح ایفا کند. دولت افغانستان هم تعهداتی سپرده که باید به آن وفادار بماند. پاکستانی‌ها هم می‌دانند که قربانی تروریسم هستند و باید با آن مبارزه کنند.

دولت افغانستان همواره این را می خواهد که امکان گفت‌وگوی مستقیم با رهبری طالبان فراهم شود. برای انجام این امر هم از پاکستان خواسته کمک کند.

فکر می کنید طالبان حاضر شوند با دولت افغانستان مذاکره کنند؟

فکر می‌کنیم دفتر دوحه راه مناسب گفت‌وگو بین شورای عالی صلح با طالبان است. در نشست لندن تمام جوانب موافقت کردند که این دفتر هرچه زودتر باز شود.

مهمتر از همه رهبران روشن کردند که هدف از ایجاد دفتر دوحه گفت‌وگوی طالبان با شورای عالی صلح است، حالا توپ در زمین طالبان است.

رهبران افغانستان، پاکستان، بریتانیا و البته آمریکا و دیگر متحدان ناتو توضیح داده‌اند که طرفدار روند صلح اند و می‌خواهند طالبان از یک نیروی جنگی به یک نیروی سیاسی مبدل شود و در ایجاد افغانستان صلح آمیز نقش داشته باشد.

فکر می‌کنیم طالبان فکر می‌کنند که این گام را بردارند، حالا این به آنها بستگی دارد که گفتگوها را شروع کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.