دولت افغانستان کابل‌بانک را به فروش گذاشت

به روز شده:  14:45 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

دو سال پیش به دنبال مواجه شدن کابل بانک نو با بحران، دولت افغانستان مدیریت آن را به دست گرفت و شماری از مسئولان آن را زندانی کرد

وزارت دارایی افغانستان کابل‌بانک را به فروش گذاشته و از پنج شرکتی که فبلا برای خرید آن اعلام آمادگی کرده بودند، تنها یک شرکت حاضر داخلی حاضر شده این بانک را بخرد.

دو سال پیش وقتی کابل‌بانک تا مرز ورشکسته شدن پیش رفت، بانک مرکزی افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت. دولت افغانستان مدیریت آن را به دست گرفت و شماری از مسئولان آن را زندانی کرد.

علت اصلی بحران این بانک، کاهش نقدینگی اعلام شد زیرا سهام داران اصلی آن که مسئولیت اداره این بانک را نیز به عهده داشتند، پول هنگفتی را برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن دوبی، از کابل2بانک خارج کرده بودند.

بانک مرکزی همچنین کمیته‏‎ای را مسئول تصفیه حساب این بانک خصوصی را به عهده داشته است.

اعلام فروش کابل بانک به این معنی است که دارایی آن برای تصفیه حساب و پرداخت وامهای آن کافی نیست و پول حاصل از فروش آن هم برای پرداختن این وام‎ها اختصاص خواهد یافت.

مسعود موسی غازی، سرپرست کابل بانک در آپریل/آوریل ۲۰۱۱ گفته بود که مجموع قرضه های این بانک را که سهمداران اصلی آن برداشته اند، نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار است.

آقا محمدکوهستانی رئیس خزائن در وزارت دارایی افغانستان گفت: "در طرح خصوصی‌سازی کابل بانک که از طرف کابینه منظور شده، تمام جوانب قضیه در نظر گرفته شده اگر به نفع مردم، وطن و دولت بود، ممکن است ما آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم، اگر نبود، ما طرح‌های دیگری هم برای آن داریم."

پیش از این پنج شرکت برای خرید کابل‌بانک اعلام آمادگی کرده بودند، اما در آخرین روز روند داوطلبی برای خرید این بانک، تنها یک شرکت داخلی حاضر شد در این داوطلبی شرکت کند.

این شرکت به نام "کنسرسیوم شرکت‎های علی اکبرزاده ژوندی" است که قیمت بالاتر از انتظار وزارت مالیه را برای خرید این بانک پیشنهاد کرده است.

آن گونه که مقام‌ها گفته اند قیمت پیشنهادی این شرکت ماه آینده اعلام خواهد شد.

بسته پیشنهادی شرکت علی اکبرزاده ژوندی توسط بانک مرکزی، وزارت عدلیه/دارایی و مسئولان کابل بانک نو بررسی می‌شود.

گفته شده که ۷۰ درصد ارزش کنونی کابل بانک را ارزش فنی آن و ۳۰ درصد دیگر آن را دارایی مالی این بانک تشکیل می دهد.

تصمیم فروش کابل بانک نو از سوی شورای وزیران افغانستان اتخاذ شده است.

پیش از این نیز بخشی از دارایی‌های دیگر کابل بانک نو در داخل و خارج افغانستان به فروش گذاشته شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.