افغانستان ۸۷ بیمارستان خصوصی را بست

به روز شده:  17:38 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که پس از شش ماه بررسی، 87 بیمارستان و ده ها درمانگاه را مسدود کرده اند

وزارت صحت/بهداشت افغانستان از میان ۱۸۲ بیمارستان خصوصی، جلو فعالیت ۸۷ بیمارستان را به دلیل سرپیچی از قوانین، بی‌ توجهی به استانداردها و فعالیت بدون مجوز، گرفته است.

مسئولان این وزارت می‌گویند که به اساس فرمان شماره ۴۵ حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، در شش ماه گذشته ده‌ها بیمارستان و صدها درمانگاه دولتی و خصوصی را یک تا دو بار بررسی کرده اند.

ثریا دلیل وزیر بهداشت افغانستان حاصل بررسی های شش ماهه این وزارت را شنبه ۲۸ دلو/بهمن در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

خانم دلیل گفت ۶۱ بیمارستان خصوصی در کابل و ۲۶ بیمارستان در ولایات بسته شده اند.

وزیر افزود هفت بیمارستان را به دلیل نداشتن مجوز به صورت دایمی بسته است و ۸۰ بیمارستان دیگر تا زمانی که " خلاهای فنی و قانونی" خود را برطرف کنند، بسته خواهند بود.

او گفت که در کنار بررسی بیمارستان ها و درمانگاه ها، شرکت های ساخت و ورود دارو را نیز ارزیابی کرده است.

در افغانستان نزدیک به ۱۲ هزار و ۵۰۰ داروفروشی، بیش از هشتصد شرکت واردات دارو و ۱۹ شرکت تولید دارو مجوز فعالیت دارند که پس از بررسی های شش ماهه وزارت بهداشت، ۸۳۲ داروفروشی نیز بسته شده و سیزده شرکت واردات دارو به دادستانی معرفی شده اند.

خانم دلیل گفت که در شش ماه گذشته علاوه بر بیمارستان های مرکز و ولایات، بیش از ۲هزار درمانگاه نیز در سراسر کشور از سوی وزارت بهداشت بررسی شده‌اند.

وزارت بهداشت مسئولان چهار بیمارستان خصوصی و سه آزمایشگاه را نیز به دلیل ارتکاب تخلف و فعالیت خودسر به دادستانی معرفی کرده است.

مقام های وزارت بهداشت می‌گویند که فعالیت و عرضه خدمات بیمارستانها و درمانگاه ها در پایتخت و سایر ولایات با توزیع پرسشنامه و تعیین "شاخص های ارزیابی کننده"، بررسی شده است.

بیمارستانهای خصوصی در شهرهای بزرگ و مراکز ولایات افغانستان مشتریان زیادی دارند.

اکثر این بیمارستانها در ده سال اخیر ایجاد شده اند و تو سط بخش خصوصی اداره می شوند.

هزینه بیمارستانهای خصوصی نیز نسبت به بیمارستانهای دولتی بیشتر است و مردم از عرضه خدمات شماری از این بیمارستانها، راضی اند.

اما دلیل اصلی افزایش بیمارستانهای خصوصی، کمبود بیمارستانهای دولتی در مناطق مختلف افغانستان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.