روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲۸ دلو

به روز شده:  10:48 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

نگرانی سازمان شفافیت بین الملل بریتانیا از موجودیت فساد در نهادهای امنیتی افغانستان، نشست علما دینی افغانستان و پاکستان در ماه آینده در کابل و سالروز خروج ارتش سرخ شوروی سابق از کشور شامل مهمترین عناوین خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

فساد اداری

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با عنوان "بازهم یک دست آورد منفی" نوشته است که گزارش سازمان شفافیت بین الملل بریتانیا در مورد موجودیت فساد در ادارات امنیتی افغانستان می‌تواند "زنگ خطری" برای مقام های وزارت دفاع افغانستان باشد.

اخیرا سازمان شفافیت بین الملل بریتانیا با نشر ارزیابی‌های خود در مورد فساد اداری در افغانستان از موجودیت فساد در نهادهای امنیتی از جمله وزارت دفاع این کشور هشدار داد.

روزنامه، از قول این سازمان نقل کرده که فساد در نهادهای امنیتی و به ویژه در وزارت دفاع، برای شهروندان و سربازان افغان خطرناک است و باید جلو آن گرفته شود.

اطلاعات روز، در این مورد می‌نویسد که فساد اداری در افغانستان حالا "نه یک مشکل اداری بلکه کاملا به یک مسئله حیثیتی" برای دولت تبدیل شده است.

سرمقاله نویس روزنامه به نشر گزارشهای متعدد در مورد میزان بلند فساد در نهادهای دولتی افغانستان اشاره کرده و نوشته است که نشر این گزارشها بیانگر این است که نهادهای بین المللی و سازمان های جهانی دیگر از "سکوت توافق شده" در برابر فساد اداری در افغانستان پرهیز کرده اند.

اما روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود پرسیده است که "نسپردن مستقیم کمک ها به حکومت افغانستان چه مهفومی دارد؟" روزنامه می‌نویسد که حکومت افغانستان باید غفلت نکند و به جهانیان نشان بدهد که می‌تواند کمک های خارجی را به صورت شفاف به مصرف برساند.

نشست علما در کابل

روزنامه دولتی انیس در مورد برگزاری نشست علمای دینی افغانستان و پاکستان تا یک ماه دیگر در کابل، نوشته است که گردهمایی علما می‌تواند به عنوان یک رخداد با اهمیت، مشکلات موجود را رفع کند.

روزنامه نوشته است که این نشست در ماه مارچ/مارس با حضور پنجصد تن از روحانیون افغانستان، پاکستان و چند کشور اسلامی دیگر برگزار خواهد شد.

به نظر سرمقاله نویس انیس، در نشست علمای افغانستان و پاکستان هراس افگنی و حملات انتحاری حرام شناخته خواهد شد و این نشست در مذاکرات صلح با مخالفان مسلح تاثیر وارد خواهد کرد.

اما روزنامه افغانستان می نویسد که با گشایش دفتر قطر برای طالبان روند صلح دولت افغانستان با تغییراتی همراه بوده است. این روزنامه می‌نویسد که با گشایش این دفتر، سکان صلح دیگر به دست آمریکا خواهد بود نه دولت افغانستان.

به نظر نویسنده افغانستان، حکومت می تواند با دادن نقش فعال به گروه های سیاسی در داخل کشور، ابتکار عمل روند صلح را در دست بگیرد.

سالگرد خروج ارتش سرخ

برخی از نشریات کابل عناوین درشت و سرمقاله خود را به سالروز خروج ارتش سرخ شوروی از افغانستان اختصاص داده اند.

روزنامه چراغ خروج سربازان ارتش سرخ را با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان که تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی تکمیل می شود، مقایسه کرده است.

روزنامه چراغ نوشته که نیروهای وابسته به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) "در تلاش رهایی از سرنوشت ارتش سرخ" است.

به نظر نویسنده، سپردن مسئولیت فرماندهی ناتو از ژنرال جان آلن به ژنرال ژوزف دانفورد که تجربه خروج "آبرومندانه" از عراق را دارد بخشی از تلاش های آمریکا است که نشان بدهد که "کاخ سفید شکست مشابه کاخ کرملین" را نمی پذیرد.

روزنامه انصاف در سرمقاله خود نوشته است که در ۲۶ دلو/بهمن، هرچند افغانستان شوروی سابق را شکست داد اما پس از آن هیچگاهی پیروز نشد.

به نظر این روزنامه، دلایل پیروز نشدن افغانستان پس از شکست شوروی سابق، یکی "نبود ظرفیت لازم برای مدیریت سیاسی" و دیگری "دخالت کشورهای خارجی" بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.