کرزی: نیروهای افغان حق ندارند از نیروهای خارجی درخواست کمک هوایی کند

به روز شده:  13:53 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

حامد کرزی گفت، از فردا حکمی را صادر خواهد کرد که بر اساس آن نیروهای افغان تحت هیچ شرایطی حق ندارند از نیروی هوایی ناتو کمک بگیرند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده که نیروهای نظامی افغان حق ندارند پس از این در عملیات نظامی از نیروهای بین المللی مستقر در این کشور درخواست کمک هوایی کنند.

او روز شنبه در دیدار با افسران و مقامات ارتش ملی افغانستان تاکید کرد: نیروهای امنیتی افغانستان وظیفه دارند از عزت و اقتدار مردم افغانستان پاسداری کنند و حق ندارند از نیروهای هوایی خارجی علیه مردم افغانستان استفاده کنند.

حامد کرزی همچنین تصریح کرد که در چند روز گذشته در اثر بمباران نیروهای بین المللی در ولسوالی شیگل ولایت کنر در شرق افغانستان، ۱۴ غیر نظامی کشته شده اند.

آقای کرزی افزود: بعد از این حادثه از نیروهای بین المللی تعهد گرفته ام که مناطق، روستای و خانه‌های ما را بمباران نکنند.

او با اشاره به نیروهای طالبان گفت که این نیروها فکر و تفنگ شان از بیرون افغانستان هدایت می شوند و از نادانی و بیچارگی آنان استفاده می‌شود.

به گفته آقای کرزی، طالبان آلت دست کشورهای همسایه افغانستان است و این کشورها نمی خواهند افغانستان صاحب یک دولت، نظام و ارتش باشد.

نیروهای ارتش افغانستان هنوز باز سازی نشده و این نیروها بمب افکن در اختیار ندارند و از این نظر به نیروهای ناتو وابسته اند.

واکنش به گزارش سازمان ملل

حامد کرزی در این سخنرانی نخستین بار در مورد شکنجه در زندانهای افغانستان نیز سخن گفت.

ارتش افغانستان از نظرهوایی به نیروهای ناتو وابسته اند

هفته گذشته یک هیات حقیقت یاب دولت افغانستان گزارش سازمان ملل در مورد شکنجه در زندانهای افغانستان را تائید کرد. در گزارشی این هیات که هفته گذشته به حامد کرزی تحویل داده شد، آمده است که شماری از زندانیان هنگام بازداشت و بازجویی از سوی نیروهای خارجی و افغان، شکنجه شده اند.

آقای کرزی با اشاره به این گزارش گفت: این جای افسوس، شرمندگی و خجالت است که مردم افغانستان بدست فرزندان این خاک شکنجه می شوند.

اما آقای کرزی گفت شدت شکنجه در زندانهای افغانستان در حدی نیست که در گزارش سازمان ملل آمده بود.

او تا کید کرد که عامل بیشتر مشکلات کنونی افغانستان، خود افغانها است.

به گفته آقای کرزی: این کشور (افغانستان) را نیروهای خارجی ویران نکرده بلکه افغانها بدست خود ویران کرده اند. زیرا ما توسط کشورهای بیرونی استخدام شدیم.

حامدکرزی وعده داد که به زودی اقداماتی را برای توقف شکنجه رویدست خواهد گرفته و تمام نهادهای قضایی را ملزم به رعایت آن خواهد کرد.

"این سال (۲۰۱۴) برای ما بهار نو است و ما منتظر روز خروج نیروهای بین المللی هستیم تا به جهان نشان دهیم که می توانیم کشور خود را اداره کنیم."

کرزی گفت که برای توقف این روند بزودی اقدامات جدی را انجام خواهد داد و تمام نهادهای امنیتی و قضائی را ملزم به رعایت ان خواهد نمود.

'بهار افغانستان'

حامد کرزی در این سخنرانی خود به خروج نیروهای خارجی در پایان سال ۲۰۱۴ نیز اشاره کرده و گفت: "این سال (۲۰۱۴) برای ما بهار نو است و ما منتظر روز خروج نیروهای بین المللی هستیم تا به جهان نشان دهیم که می توانیم کشور خود را اداره کنیم."

آقای کرزی که در جمع افسران ارتش سخن می‌گفت اما به گزارشی که اخیرا در مورد میزان بالای فساد در ارتش افغانستان منتشر شده اشاره ای نکرد.

این گزارش را سازمان شفافیت بین المللی و سازمان شفافیت افغانستان، تهیه کرده و در آن آمده است که میزان فساد در نیروهای امنیتی بویژه در وزارت دفاع افغانستان بالا است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.