روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۲۹ دلو

به روز شده:  08:10 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391

تیتر اول روزنامه ماندگار

اظهارات روز شنبه، ۲۸ دلو/بهمن حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان محور اصلی بحث مطالب تحلیلی و خبری روزنامه‌های چاپ امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

آقای کرزی در دیدار با افسران و دانشجویان اکادمی ملی نظامی در کابل کلیک گفت که نیروهای امنیتی کشور دیگر حق ندارند که از نیروهای بین‌المللی در اجرای عملیات علیه شورشیان درخواست کمک هوایی کنند.

او این درخواست را در پی کشته شدن ۱۴ غیرنظامی در کلیک حمله هوایی ناتو در کنر مطرح کرده است.

روزنامه دولتی انیس اظهارات دیروز حامد کرزی را موضوع گزارش اصلی خود قرار داده و به نقل از او نوشته است: "امروز از همین جا اعلام می‌کنم و فردا حکمی نیز صادر می‌کنم که هیچ نیروی نظامی و امنیتی افغانستان در هیچ شرایطی هواپیماهای خارجی را به قریه‌ها و دهات افغانستان خواسته نمی‌تواند."

به نوشته انیس، آقای کرزی افزوده است که او در پی حمله هوایی ناتو در ولایت کنر، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان را فراخواند. آقای کرزی گفته است: "از او پرسیدم که آنها (نیروهای ناتو) چرا خلاف تعهدات خود عمل کردند. او گفت که نیروهای افغان خواستار کمک هوایی نیروهای ناتو شدند."

روزنامه باور ملی در سرمقاله خود با عنوان "نقش نیروهای خارجی چگونه کم می‌شود؟" نوشته است که آقای کرزی این درخواست را برای کاهش تلفات غیرنظامیان مطرح کرده است. به نظر این روزنامه، آقای کرزی گفته است که نیروهای امنیتی برای مقابله با مثلا چهار شورشی نباید از خارجی‌ها درخواست بمباران هوایی کنند که در آن به غیرنظامیان هم آسیب برسد.

باور ملی افزوده است که اظهارات اخیر حامد کرزی می‌تواند "اعتماد از دست‌رفته مردم به دولت" را که به تعبیر نویسنده، نتیجه "ستم" نیروهای بین‌المللی است، دوباره احیا کند.

نویسنده افزوده است که شورشیان و برخی کشورهای همسایه هم حملات هوایی و بازرسی خانه‌های مردم توسط این نیروها را موضوع "تبلیغات" خود قرار می‌دهند.

باور ملی تاکید کرده است که نیروهای امنیتی کشور باید تلاش کنند که نقش نیروهای بین‌المللی را در اجرای عملیات نظامی به حداقل برسانند تا در نهایت متکی به خود شوند و مسئولیت امنیتی را به صورت مستقل به عهده گیرند. به نظر روزنامه، این امر می‌تواند اعتماد مردم به نیروهای داخلی را هم افزایش دهد.

سرمقاله‌نویس باور ملی افزوده است: برای این که نقش نیروهای خارجی کاهش یابد و نیروهای داخلی متکی به خود شوند، هم مردم با نیروهای داخلی کمک کنند و هم دولت تقویت، آموزش و تجهیز این نیروها را در اولویت خود قرار دهد و از "سیاست نظامی سنتی" استفاده کند.

اما روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود نوشته است که "بدون حمایت هوایی ناتو نقش و اثرگذاری نیروهای افغانستان محدود می‌شود و تلفات آنها هم تا چند برابر افزایش می‌یابد". به نظر نویسنده، بدون حمایت هوایی ناتو، دست نیروهای داخلی بسته می‌شود.

به نظر نویسنده، برای کاهش تلفات غیرنظامیان باید آمادگی نیروها برای پاسخ‌گویی به "ناامنیت" بالا برده شود و در اجرای حملات هوایی دانش حرفه‌ای نظامیان افغان افزایش یابد و مقررات لازم هم در مورد اجرای این گونه حملات وضع شود.

خدمتگار افزوده است که در عملیات کنر تنها غیرنظامیان کشته نشدند، بلکه سه فرمانده گروه طالبان هم کشته شدند.

نویسنده افزوده است: این که غیرنظامیان در این عملیات کشته شدند، اسفبار است و اظهار ناراحتی کرزی هم بجاست، اما خبر "شرم‌آور" این است که نیروهای امنیتی برای هدف قرار دادن چهار شورشی از خارجیان خواستند که یک دهکده را بمباران کنند.

روزنامه افغانستان

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته است: "در این شکی نیست که بمباران‎های هوایی یکی از موثرترین و کارآمدترین راهکارهای نظامی در سال‌های اخیر بوده که در محدودسازی عملیات‎های نظامی شورشیان و از بین بردن قدرت سازماندهی آنها در مناطق مختلف، نقش کارساز داشته است."

به باور نویسنده، توقف عملیات هوایی ناتو می‌تواند بر پیچیدگی عملیات نیروهای امنیتی افغانستان بیافزاید و آنها را در انجام عملیات موفقیت‌آمیز با دشواری و حتی ناکامی مواجه کند.

روزنامه افغانستان افزوده است که به صورت مطلق نمی‌شود گفت که عملیات هوایی تلفات بیشتری نسبت به عملیات زمینی دارد و حتی گاهی ممکن است برعکس باشد.

به نظر نویسنده روزنامه افغانستان، حملات هوایی در سراسر جهان بخشی از عملیات نظامی است و برای نابودی سریع مواضع دشمن از آن استفاده می‌شود، ولی در انجام آن نباید مساله انسانی فراموش شود و در برابر جان افراد بی‌گناه نباید بی‌پروایی صورت گیرد.

۸صبح بخش دیگری از سخنان حامد کرزی را مهم دانسته که گفته است سال ۲۰۱۴ برای افغان‌ها "بهار و نوروز" است و از آن باید با سفره نوروزی استقبال کنند.

آقای کرزی گفته است که نگرانی در مورد خروج نیروهای خارجی در ۲۰۱۴ "بی‌مورد" است و نیروهای امنیتی داخلی توانایی لازم برای مدیریت جنگ و تامین امنیت را دارند.

۸صبح افزوده است که وقتی او این موضوع را بیان کرد، به گزارش اخیر سازمان شفافیت بین‌الملل هیچ اشاره‌ای نکرد که در آن نسبت به "افزایش فساد" در نیروهای دفاعی افغانستان ابراز نگرانی شده است.

نویسنده تاکید کرده است که آقای کرزی و کابینه او باید این موضوع را جدی بگیرند.

نویسنده ۸صبح همچنین نوشته است که رئیس‌جمهوری باید به موضوع "سهمیه‌بندی" پست‌های رهبری نیروهای امنیتی براساس مصلحت‌های سیاسی پایان دهد و شایستگی، تخصص و تجربه را معیار تعیین مسئولان نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دهد.

به نظر این روزنامه، در این مورد باید راهکار مشخصی تعیین شود.

به اعتقاد ۸صبح، آقای کرزی درست گفت که طالبان تفنگ بیگانگان را به دوش دارند و برای تامین منافع آنها می‌جنگند، اما این موضوع را هم باید در نظر داشت که آنها با "التماس" و برادر خواندن، به تعبیر نویسنده، هوشیار نمی‌شوند و سلاح خود را هم به زمین نمی‌گذارند.

۸صبح تاکید کرده است که "تفنگ بیگانه را باید با تدبیر و سیاست و همچنین با استفاده از نیروهای امنیتی خود از دوش طالبان بگیریم"، اما این مهم است که رئیس‌جمهوری نباید به گونه‌ای عمل کند که نیروهای امنیتی نتوانند در برابر کمین و شبیخون دسته‌های "تروریستی" از خود دفاع کنند.

به نظر نویسنده، آنها نباید از حمایت هوایی "محروم" شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.