آموزش در مقطع دکترا در دانشگاه کابل آغاز می‎شود

به روز شده:  14:01 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391

در حال حاضر بیشتر دانشگاه تا مقطع کارشناشی دنشجو می پذیرند و تنها شمار کمی از دانشگاهها تا مقطع کارشناسی ارشد دانشجو دارند

مقام‌های آموزش‎های عالی افغانستان اعلام کرده‌اند که دانشگاه کابل نخستین برنامه آموزشی در مقطع دکترا را در دو رشته ادبیات فارسی و پشتو آغاز می‏کند.

عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی روز یکشنبه، ۲۹ دلو/بهمن به خبرنگاران گفت که مقدمات این برنامه فراهم شده و دانشکده ادبیات دانشگاه کابل برای سال آموزشی ۱۳۹۲ دانشجوی دکترا می‏‌پذیرد.

به گفته او، در حال حاضر شمار زیادی از استادان دانشگاه‌های افغانستان به دلیل نبودن زمینه آموزش در مقطع دکترا و حتی ماستری (کارشناشی ارشد)، در خارج از کشور آموزش می‌بینند.

براساس آمار وزارت تحصیلات عالی، حدود هزار نفر از استادان و ده هزار دانشجوی افغان در خارج از این کشور مشغول آموزش هستند.

محمداسلم نسیمی، رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه کابل به بی‌بی‌سی گفت که نخستین دور دانشجویان مقطع دکترای رشته‌های ادبیات فارسی و پشتو از میان استادان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقی دولتی پذیرفته می‌شوند.

به گفته او، در هر یک از این دو رشته ده تا پانزده دانشجو پذیرفته خواهند شد.

شماری زیادی از استادان دانشگاه‌های دولتی در مقطع دکترا آموزش ندیده‌اند و آن گونه که آقای نسیمی گفت، شش استاد بخش ادبیات فارسی و سه استاد بخش ادبیات پشتو مدرک دکترا دارند.

رئیس دانشکده ادبیات افزود که از سال ۱۳۹۳ دانشجویانی خارج از مراکز آموزشی و تحقیقی دولتی هم در این دو رشته پذیرفته خواهند شد.

این نخستین بار است که دانشگاه کابل کلاسهای دوره دکترا برگزار می کند.

دانشگاه کابل ۸۰ سال سابقه دارد.

این در حالی است که زمینه آموزش در مقطع کارشناسی ارشد هم در بسیاری از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی افغانستان وجود ندارد.

در حال حاضر تنها دانشگاه‌های کابل و تعلیم و تربیت استاد ربانی در چند رشته محدود در این مقطع آموزشی دانشجو دارند و بقیه دانشگاه‌ها و از جمله دانشگاه‌های خصوصی تنها تا مقطع لیسانس (کارشناسی) دانشجو دارند.

مقام‌ها گفته‌اند که به زودی آموزش در مقطع کارشناسی ارشد در ۱۲ دانشگاه دیگر هم آغاز خواهد شد.

براساس آمار وبسایت وزارت تحصیلات عالی، در افغانستان ۲۱ دانشگاه دولتی و ۷۷ دانشگاه خصوصی فعال اند که از آن جمله چهار دانشگاه دولتی و ۴۱ دانشگاه خصوصی در کابل هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.