نشست مشترک هند، افغانستان و آمریکا در دهلی نو برگزار می‎شود

به روز شده:  12:20 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نگرانی پاکستان را بی‎مورد خواند

قرار است دومین نشست مشترک هند، آمریکا و افغانستان روز سه شنبه آینده (۱۹ فوریه) در دهلی نو برگزار شود.

گفته شده که مبارزه مشترک با تروریسم و گسترش روابط این کشورها پس از سال ۲۰۱۴ موضوع مورد بحث در این نشست خواهد بود.

جانان موسی‎زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه، ۲۹ دلو/بهمن به خبرنگاران گفت که این گفتگو در سطح معاونان وزارت خارجه برگزار می‎شود.

او افزود: "دولت افغانستان در راستای گسترش و تعمیق هر چه بیشتر روابط وهمکاری های خود با تمام ابعاد با جمهوری هند تعهد کامل دارد و در عین حال با ایالات متحده آمریکا هم به عنوان بزگترین متعهد استراتژیک بین المللی خود همکاری های وسیعی دارد."

او افزود: "امیدواریم که هر سه کشور بتوانند در راستای تامین صلح، تامین و پیشرفت اقتصادی در افغانستان و همچنین در راستای منافع مشترکی که هر سه کشور در منطقه دارند، دستاوردها و پیشرفت های عملی داشته باشند."

دهلی‌نو در چند سال گذشته روابط نزدیکی با کابل داشته و آمادگی هند برای سرمایه‎گذاری در افغانستان با واکنش پاکستان رو به رو شده است.

به تازگی پاکستان از بریتانیا خواسته که نقش هند در افغانستان را محدود کند.

اما سخنگوی وزارت خارجه افغانستان این نگرانی پاکستان را بی‎مورد خواند و گفت که گسترش روابط هند و افغانستان به زیان هیچ کشوری دیگر در منطقه نیست .

"دولت افغانستان در راستای گسترش و تعمیق هر چه بیشتر روابط وهمکاری های خود با تمام ابعاد با جمهوری هند تعهد کامل دارد و در عین حال با ایالات متحده آمریکا هم به عنوان بزگترین متعهد استراتژیک بین المللی خود همکاری های وسیعی دارد"

آقای موسی‌زی گفت: "به باور دولت افغانستان، گسترش و تقویت همکاری‎ها بین افغانستان، هند و ایالات متحده آمریکا تنها و تنها به نفع صلح، ثبات و پیشرفت در تمام منطقه است."

او تاکید کرد: "تقویت این همکاری‎ها در چهارچوب همکاری‌های سه‎جانبه افغانستان، هند و آمریکا نه تنها به ضرر هیچ کشوری نیست، بلکه به نفع هرسه کشور و به نفع صلح، ثبات و پیشرفت در سراسر منطقه است که شامل پاکستان هم می شود."

هند از جمله کشورهای بزرگ کمک‎دهنده به افغانستان محسوب می‏‌شود. سقف کمک‎های این کشور به افغانستان در بیشتر از ده سال گذشته، به حدود یک میلیارد دلار می‎رسد.

پاکستان رقیب اصلی هند در منطقه است و حاضر نیست که گسترش حضور هند در افغانستان را بپذیرد، اما مقام‎های افغان همواره گفته‎اند که به عنوان کشوری مستقل روابط خارجی خود را بر اساس منافع ملی خود تنظیم می‎کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.