روزنامه‌های کابل، دوشنبه ۳۰ دلو

به روز شده:  09:01 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391

نشست سه‌جانبه افغانستان، هند و آمریکا در دهلی نو و نگرانی هند و پاکستان از گسترش نفوذ یکدیگر در افغانستان، پشتیبانی ناتو از دستور رئیس جمهور کرزی به نیروهای امنیتی مبنی بر منع درخواست حمله هوایی از ناتو و حملات خونین در کویته مهمترین عناوین خبری و تحلیلی روزنامه های امروز چاپ کابل را تشکیل می‎دهند.

در آستانه برگزاری دومین نشست سه جانبه افغانستان، هند و آمریکا در دهلی نو، نگرانی های پاکستان و هند از گسترش نفوذ یکدیگر در افغانستان از بحث برانگیزترین موضوعات خبری روزهای اخیر بوده است.

روزنامه اطلاعات روز، در سرمقاله خود نوشته است که گسترش روابط افغانستان و هند همواره خشم پاکستان را برانگخیته و اخیرا توسعه روابط سیاسی، تجاری و امنیتی دو کشور سبب شده که پاکستان از بریتانیا بخواهد که نفوذ هند را در افغانستان کم کند.

روزنامه نوشته که در مقابل "مداخله آشکار پاکستان در امور داخلی افغانستان"، "نقش مثبت و فعال" هند در این کشور قابل قدردانی از سوی مردم افغانستان است.

به نظر نویسنده، دولت افغانستان باید در تلاش توسعه روابط با "دو شریک قابل اعتماد و منفعت‎زا" خود (هند و آمریکا) باشد.

روزنامه محور نوشته است که هردو کشور پاکستان و هند فعلا در تلاش این هستند که چگونه جلو گسترش نفوذ یکدیگر را در افغانستان بگیرند.

نویسنده محور باور دارد که پاکستان و هند به عنوان دو دشمن دیرینه همواره تلاش کرده اند که از هر وضعیتی علیه یکدیگر استفاده کنند که وضعیت ناهنجار سیاسی در افغانستان نیز به میدان تقابل دو کشور بوده است.

به نظر نویسنده، نیاز است تا حکومت افغانستان سیاست خارجی خود را تقویت کند و جلو استفاده خارجی ها از خاک این کشور علیه یکدیگر را بگیرد.

روزنامه ۸صبح نیز سرمقاله خود را به نقش کشورهای هند و پاکستان در روند صلح افغانستان و نگرانی اسلام آباد از نفوذ دهلی نو در امور افغانستان اختصاص داده است.

روزنامه نوشته که پاکستان به بهانه جلوگیری از نفوذ هند در افغانستان، "سیاست حمایت از گروه های هراس افگن و طالبان" را برای پاکستانی ها توجیه می‌کند در حالیکه به نظر ۸صبح، نقش هند در افغانستان با توجه به کمک های این کشور در بخش های عمرانی، تولید انرژی، گسترش آموزش و پرورش و تقویت دموکراسی بسیار سازنده است.

سرمقاله نویس ۸صبح نوشته که بریتانیا می تواند در این زمینه موثر واقع شود و با استفاده از تاثیری که بر پاکستان دارد، این کشور را وادار به نابودسازی شبکه های حامی طالبان کند.

با این وجود پاکستان همواره چنین اتهام هایی را رد کرده و افغانستان و پاکستان را دو کشور دوست و برادر خوانده است.

در بیشتر تیترهای خبری نشریات چاپ امروز کابل همچنان بحث ها و تحلیل ها درباره سخنان دو روز پیش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد آینده و توانمندی نیروهای امنیتی به چشم می‌خورد.

روزنامه ماندگار با انتقاد از سخنان آقای کرزی، که سال ۲۰۱۴ را به بهار نو تشبیه کرده، نوشته است که هرچند کاستن از اضطراب مردم نسبت به آینده امری "معقول و پسندیده‌" به نظر می رسد اما این اطمینان باید مبتنی بر حقایق موجود باشد.

روزنامه در سرمقاله خود با عنوان "۲۰۱۴؛ بهار نو یا خزان زودرس؟" نوشته که ولایت ها و ولسوالی های دوردست افغانستان هنوز زیر نفوذ چشمگیر مخالفان مسلح قرار دارد و به محض خروج نیروهای بین المللی، امکان به قدرت رسیدن طالبان بعید به نظر نمی رسد.

به نظر نویسنده ماندگار، تاکید رئیس جمهور کرزی بر خروج نیروهای بین المللی و اینکه "نیروهای دولتی نمی توانند از هر نوع پشتیبانی نیروهای هوایی ناتو استفاده کنند"، ارتش افغانستان را آسیب پذیر می کند.

در سرمقاله این روزنامه آمده است که مردم افغانستان نگران برگشت به "دوره طالبانی" هستند و این مسئاله افکار عمومی را نسبت به آینده مشوش کرده است.

روزنامه باور هم در سرمقاله خود نوشته که هنوز نیروهای امنیتی افغانستان به حدی توانمند نشده اند که به صورت مستقل در برابر مخالفان مسلح مقاومت کنند. سرمقاله نویس، به نحوی دستور اخیر آقای به نیروهای امنیتی مبنی بر عدم درخواست کمک هوایی از ناتو را نقد کرده است.

در سرمقاله این روزنامه آمده که پیش از خروج نیروهای بین المللی باید راهکارهایی برای حل مشکلات و چالش های موجود در افغانستان سنجیده شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.