فعالیت واحدهای مسلح غیر از ارتش و پلیس افغانستان ممنوع شد

به روز شده:  13:50 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391

در مصوبه شورای امنیت ملی افغانستان از واحد خاصی نام برده نشده است

شورای امنیت ملی افغانستان از نهادهای امنیتی این کشور خواسته تا مانع عملیات گروه‎های مسلحی شوند که بیرون از تشکیلات نیروهای مسلح، توسط نیروهای خارجی ایجاد شده‎اند.

در نشست دیروز، ۲۹ دلو/بهمن اعضای این شورا تصمیم گرفته شد که هیاتی موظف شود و از نیروهای خارجی بخواهد تا تمامی این واحدها را با نیروهای امنیتی افغان مدغم کنند.

ظاهراً انجام چند عملیات در روزهای گذشته در ولایت‌های مختلف از جمله میدان وردک، که گفته می‌شود یک پسر جوان در آن کشته شد، دولت افغانستان را واداشته تا فعالیت واحدهای امنیتی ایجاد شده از سوی نیروهای خارجی را محدود کند.

در مصوبه شورای امنیت ملی افغانستان از واحد خاصی نام برده نشده و نیروهای بین‌المللی نیز می‌گویند در این مصوبه وضاحت داده نشده است.

گونتر کاتز سخنگوی آیساف گفت: "دقیقاً در این مورد چیزی نمی‌دانم و در این فرمان واضحاً توضیح داده نشده که هدفشان (شورای امنیت ملی) کدام نیروها است؟ تا جایی که من می‌دانم نیروهای پلیس محلی توسط آمریکا آموزش داده شده و از لحاظ تعداد شامل چهارچوب نیروهای افغان نیستند."

هنوز روشن نیست که هدف شورای امنیت ملی کدام نیروها است، اما در حال حاضر در کنار صدها هزار نیروی امنیتی افغانستان، گفته می‌شود واحدی در ولایت‌های جنوب و جنوب‌شرقی به نام "نیروی کمپین" فعالیت دارند.

این واحد پس از ورود نظامیان آمریکایی به افغانستان تشکیل شد که مسئولیت تامین امنیت پایگاه‌ها، جلوگیری از ورود شورشیان از خاک پاکستان و اجرای عملیات نظامی در روستاها را دارند.

داوودشاه مکین‌زوی عضو شورای ولایتی خوست گفت که حدود دو هزار نیروی کمپین در این ولایت فعالیت دارند که همه امکانات‌شان از سوی نیروهای آمریکایی فراهم می‌شود.

بسیاری به این باوراند که دولت افغانستان بیم دارد که در آستانه انتقال مسئولیت‌های امنیتی، شاهد فعالیت واحد نظامی خودمختاری باشد، اما پیشتر مقامات افغان گفته بودند که مخالف ایجاد هرگونه ادارات موازی با تشکیلات دولتی هستند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.