روزنامه های کابل: سه شنبه، اول حوت

به روز شده:  08:23 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

تصمیم تازه دولت افغانستان برای انحلال واحدهای مسلح خارج از نیروهای رسمی دولت و فرمان اخیر رئیس جمهوری برای منع درخواست حملات هوایی از ناتو، از موضوعهای اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ویسا نوشته که ایجاد نیروهای محلی شبه نظامی تجربه ناکام است و تجارب نشان داده است که با توجه به وابستگی این نیروها به "جنگسالاران" نه تنها آنها در تامین امنیت موثر نیستند بلکه این نیروها خود باعث انواع مشکلات برای شهروندان می‎شوند.

نویسنده ویسا از تصمیم دولت برای ادغام این نیروها با نیروهای امنیتی استقبال کرده‎است.

روزنامه سرنوشت نیز تاکید کرده که ادغام نیروهای ویژه‎ای که با نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان کار می‎کنند با نیروهای امنیتی افغانستان می‎تواند در تامین امنیت کشور موثر باشد.

آرمان ملی از قول جاوید کوهستانی تحلیلگر امور امنیتی و دفاعی نوشته است که با توقف پشتیبانی هوایی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان، فرار سربازان افغان بیشتر می شود.

به نوشته این روزنامه، احمدضیا مسعود رئیس جبهه ملی ائتلاف مخالف دولت گفته که منع حملات هوایی ناتو زمینه را برای گسترش دامنه فعالیت گروه طالبان فراهم می کند.

حامد کرزی رئیس جمهوری به تازگی کلیک فرمان داده است که ارتش، پلیس و نیروهای امنیت ملی در اجرای عملیات نظامی علیه شورشیان از ناتو درخواست حمله هوایی نکنند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که قرار است اجلاس مشترک علمای افغانستان و پاکستان در نیمه دوم ماه حوت/اسفند در کابل برگزار می‎شود.

پیش از این گزارش شده بود که علمای پاکستانی نسبت به زمان مورد نظر علمای افغان و همچنین صدور فتوای مشخص علیه فرد یا گروه مشخص در این اجلاس اعتراض کرده اند.

اما نویسنده انیس نوشته که مردم افغانستان از حملات انتحاری و بمبگذاری های کنار جاده ای به ستوه آمده اند و اجلاس علمای دو کشور می تواند گروه طالبان را متوجه مسئولیت دینی و اسلامی خود کند.

روز نامه ماندگار به اشاره به اقدام یک هنرمند کلمبیایی که قرار است ده هزار و هشتصد پوقانه/بادکنک را برای حمایت از صلح در کابل به هوا بفرست، نوشته است که این کار نشان می‎دهد که بحث صلح یک بحث جدی در کشور نیست.

به تعبیر نویسنده ماندگار، "طالب نوازی رئیس جمهوری"، آزادی زندانیان طالبان، نشست لندن و فرستادن پوقانه‎ها به هوا، همه نشان‎دهنده آن است که صلح حرکتی ریشه‎ای و صادقانه در کشور نیست.

روزنامه باور ملی در سرمقاله خود به نقل از فضل‎احمد معنوی رئیس کمیسیون انتخابات نوشته در مناطق ناامن صندوق‎های رایگیری در انتخابات آینده ریاست جمهوری گذاشته نخواهد شد.

نویسنده باور ملی تاکید کرده که مقامات دولت باید تلاش کنند تا باعث ناامیدی مردم نشوند و اظهاراتی مانند سخنان آقای معنوی باعث می شود که نیروهای مخالف دولت هم از آن استفاده سوء کنند.

روزنامه دولتی هیواد نوشته که دولت افغانستان به وزارت خارجه دستور داده که زمینه انتقال اجساد آن عهده شهروندان افغان که در انفجار اخیر در شهر کویته پاکستان کشته شدند، به کشور را فراهم کند.

نویسنده هیواد تعداد قربانیان افغان این رویداد را مشخص نکرده، اما افزوده که مقامهای دولت افغانستان این انفجار را که در آن ۸۵ تن کشته و ۱۶۹ نفر دیگر زخمی شدند، محکوم کرده اند.

روزنامه چراغ چگونگی حضور غرب در افغانستان را بررسی کرده و گفته است که کشورهای غربی در صدد اتمام ماموریت خود در این کشور نیستند، بلکه در پی تغییر ماموریت خود هستند. به نظر نویسنده، سال ۲۰۱۴ به عنوان سال خروج نیروهای غربی نیز "ماهیت تبلیغاتی" دارد.

چراغ افزوده که تعدادی از مقامات دولتی افغانستان هم با امضای قراردادهای امنیتی با کشورهای غربی، زمینه حضور آنها را در کشور تسهیل می‎کنند. این روزنامه از مقامات دولتی و شورای ملی افغانستان خواسته است که نباید در این مورد سکوت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.