کرزی درخواست حمله هوایی از ناتو را رسما منع کرد

به روز شده:  06:11 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391
حامد کرزی

آقای کرزی تاکید کرده که ارتش، پلیس و امنیت ملی به هیچ عنوان از ناتو درخواست حمله هوایی نکنند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان رسما فرمان داده است که نیروهای امنیتی در عملیات علیه شورشیان در مناطق مسکونی از ناتو درخواست حمله هوایی نکنند.

به دنبال کشته شدن ده غیرنظامی در حمله هوایی ناتو در شرق افغانستان، آقای کرزی روز شنبه، ۲۸ دلو/بهمن، این موضوع را در دیداری با افسران ارتش کلیک مطرح کرد.

ژنرال جوزف دانفورد فرمانده کل ناتو در افغانستان هم گفته که از این درخواست او برای کاهش تلفات غیرنظامیان کلیک حمایت می‌کند، اما تاکید کرده که راه‌های دیگری هم برای حمایت از نیروهای افغان وجود دارد.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان

آمار تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای ناتو/افغان و حملات شورشیان:

  • ۲۰۰۷ : ۱۵۲۳
  • ۲۰۰۸ : ۲۱۱۸
  • ۲۰۰۹ : ۲۴۱۲
  • ۲۰۱۰ : ۲۷۹۰
  • ۲۰۱۱ : ۳۰۲۱
  • ژانویه - ژوئن ۲۰۱۲ : ۱۱۴۵

منبع: یوناما

رئیس جمهوری افغانستان در فرمان تازه خود این موضوع را رسما به نیروهای امنیتی ابلاغ و تاکید کرده که ارتش، پلیس و نیروهای امنیت ملی دیگر "به هیچ عنوان" در جریان عملیات خود از نیروهای بین‌المللی درخواست حمله هوایی در مناطق مسکونی نکنند.

پیش از این در ۲۰ حمل/فروردین در کلیک موافقتنامه‌ای که بین وزارت دفاع افغانستان و فرمانده کل نیروهای ناتو به امضا رسید، اجرای عملیات شبانه توسط نیروهای ناتو ممنوع شد.

مقام‌های دولت افغانستان همواره بر این تاکید داشته‌اند که در جریان عملیات نظامی علیه شورشیان نباید به غیرنظامیان آسیب برسد.

حکومت افغانستان عملیات شبانه نیروهای ناتو را یکی از عامل‌های تلفات غیرنظامیان می‌دانستند و تاکید داشتند که بی‌توجهی نیروهای ناتو در جریان این نوع عملیات به فرهنگ و سنت‌های اجتماعی، حساسیت مردم را برانگیخته است.

هر چند نیروهای ناتو بر ضرورت و اثربخشی عملیات شبانه تاکید داشتند، اما در نهایت با آن موافقت کردند.

حالا به نظر می‌رسد که با منع درخواست حمله هوایی از نیروهای ناتو، گام دیگری برای محدود کردن فعالیت‌های نظامی نیروهای بین‌المللی در افغانستان برداشته شده است.

اظهارات آقای کرزی در این مورد با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است و از جمله گروه‌های سیاسی مخالف او منع حملات هوایی ناتو علیه شورشیان را زمینه‌ساز تقویت گروه‌های مسلح شورشی در مناطق روستایی دانسته‌اند.

نیروهای مسلح افغانستان خود هواپیمای جنگی در اختیار ندارند و پیش از این پشتیبانی هوایی این نیروها به عهده ناتو بوده است.

مخالفان فرمان آقای کرزی به همین نکته اشاره کرده‌اند و معتقدند که محرومیت نیروهای داخلی از پیشتیبانی هوایی، اثربخشی عملیات زمینی این نیروها را کاهش می‌دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.