بازداشت فرمانده ارشد طالبان پاکستان در افغانستان

به روز شده:  15:45 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

فقیر محمد، متهم به رهبری بیشترین میزان حملات علیه ارتش پاکستان است

نیروهای امنیتی افغان یک فرمانده طالبان پاکستانی را بازداشت‎ کردند.

مولوی فقیر محمد که از فرماندهان ارشد طالبان پاکستانی است در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بازداشت شد.

ولایت ننگرهار هم مرز با پاکستان است و نیروهای افغان گفته اند این فرمانده را در نزدیکی مرز با پاکستان باز داشت کرده اند.

فقیر محمد معاون بیت الله محسود رهبر طالبان پاکستانی بود اما در ماه مارچ ۲۰۱۲ از این سمت بر کنار شد. برخی از گزارشها حاکی است که او اخیرا دوباره با این گروه آشتی کرده است.

فقیر محمد یک روز بعد از آنکه از معاونت طالبان کنارگذاشته شد، با انتشار یک اعلامیه مطبوعاتی گفت او از روند گفت‌و‌گو میان طالبان و دولت پاکستان حمایت می کند.

او در این اعلامیه همچنین گفته بود که به دلیل حمایت از روند گفت‌وگو های صلح، از سمتش ( معاونت رهبری طالبان پاکستان) کنار گذاشته شده است.

مولوی فقیر محمد، عامل شمار زیادی از حملات به نیروهای امنیتی پاکستان شناخته می‌شود که در منطقه مرزی باجور پاکستان در مرز افغانستان پناه گرفته بود.

۱۵ میلیون روپیه پاکستانی معادل ۱۵۳ هزار دلار آمریکایی برای بازداشت او جایزه تعیین شده بود.

دستگیری مولوی فقیر محمد می تواند نشانه آغاز همکاری های نزدیک میان دو کشور افغانستان و پاکستان در زمینه مبارزه با گروه های تندور در دوسوی مرز باشد.

پیش از این دولت پاکستان، بارها از افغانستان خواسته بود که علیه مولوی فقیر محمد و افراد وابسته به او که به گفته مقامات پاکستانی در خاک افغانستان مستقرند و از آنجا حملات خود علیه ارتش پاکستان را رهبری می کنند، اقدام کند.

دولت افغانستان پیش از این حضور مولوی فقیر محمد در افغانستان را، رد کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.