سازمان ملل: تلفات غیرنظامیان در افغانستان کم شده

به روز شده:  06:54 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

سازمان ملل از بالا رفتن حجم آزار و ارعاب شهروندان افغان ابراز نگرانی کرده

بنا به گزارش تازه سازمان ملل شمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان برای اولین بار ظرف شش سال اخیر کاهش یافته است.

دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه خود گفته در سال گذشته ۲۷۵۴ شهروند غیرنظامی افغان کشته شدند و با توجه به کاهش ۱۲درصدی شمار غیرنظامیان کشته‌شده در خشونت‌ها، به نظر می‌رسد که افغانستان رفته رفته به محل امن‌تری برای شهروندانش بدل می‌شود.

هرچند که تعداد شهروندان افغانی که درگیری‌ها به زخمی شدن آنان منجر شده اندکی بالا رفته، اما مجموع تلفات غیرنظامیان، که مسئولیت ٨١درصد آنها به شورشیان نسبت داده شده، در مجموع پایین آمده است.

کم شدن تعداد حملات انتحاری و همچنین محدود شدن درگیری‌های زمینی و عملیات هوایی از دلایل کاهش تلفات غیرنظامیان عنوان شده‌اند.

با این حال در این گزارش از ظهور دوباره گروه‌های مسلح، به ویژه در شمال افغانستان ابراز نگرانی شده و همچنین آمده است سوءقصدهای برنامه‌ریزی‌شده توسط طالبان و حجم مورد آزار و ارعاب قرار گرفتن شهروندان افغان بالا رفته است.

یان کوبیش، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته است که کاهش تلفات غیرنظامیان در سال ٢٠١٢ بسیار خوشحال‌کننده است، با این حال گفته "هزینه انسانی درگیری‌ها هنوز غیرقابل قبول است."

تلفات غیرنظامیان در افغانستان مساله‌ سیاسی حساس و مهمی است. حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان در کلیک فرمانی نیروهای افغان را رسما از این که به هنگام عملیات در مناطق مسکونی از ناتو درخواست حمله هوایی بکنند منع کرده است.

این دستور برای پایین آوردن آسیب‌ به غیرنظامیان صادر شده است.

در شش سال گذشته نزدیک به پانزده هزار شهروند افغان جان خود را در درگیری‌ها از دست داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.